Music » Live Music Listings

Live Music and DJ Listings

comment

THURSDAY 4/6

Abou Karim Restaurant-Anson Wright

Acme-Nick Jaina, Tractor Operator, Dragging an Ox Through Water, 10 pm, $3

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Gypsy Jazz Trio

Snowdrift
AT ASH STREET SALOON

Snowdrift's newer music sounds like their name: beautiful, layered, and smart. Can snow be smart? I guess not. But this band is, and the indiepop they kick out live is somber, nimble, and full of haunting iciness. w/Silk and Olive, the Exhale, Thee O'Kellys

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Berbati's Pan-Scream Club, Nicky Click, Koto y Soto, Hott Pink, $6

Biddy McGraw's-John Ross

Blue Monk-Stephen Walker & The Chosen Few

Boons Treasury-Sig Paulson, 8 pm, free

Buffalo Gap-Tony Furtado, Bruce Goldish, 8 pm

Bungalow's Martini-Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Dante's-Climber, Sexton Blake, To Live & Die in LA, 9:30 pm, $5

Doug Fir-SIA, Eagle & Talon, 9 pm, $10-12

Duff's Garage-The Pleasure Seekers, The Turn-Ups

Edgefield -Mary Flower, Jesse Withers, 7 pm, free

Fez-Radio Arms, The Histronics, 9 pm, $5

Gemini -Karaoke from Hell

Goodfoot-Brothers Past, Afroqben, $7

Green Room-So Called Blues Band, 9 pm

Halibuts-Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre-HorrorPops, The Briefs, Left Alone, 9 pm, $12

Holocene-Evolutionary Jass Band, Tara Jane O'Neil, Valet, 9 pm, $5

Imbibe -Tribal Lounge, 8 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax -Noah Peterson Trio, 7 pm

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge-Country Battle of the Bands, 8 pm

Kennedy School-Amelia, 7 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Celilo, Peasants, 9:30 pm, $4

Loveland-800 Octane, Thirty3, Daggermouth, No Secrets Between Sailors, Broadway Calls, 7 pm, $7

Mississippi Pizza-Loose Change, WDP, 8 pm

Mississippi Studios-Trespassers William, 9 pm, $8

Pshaw!-Andy Stokes

Red & Black Cafe-Left Coast Trio, 8 pm

Ringlers Annex-Built to Spill Listening Party, 5 pm, free

Rock Creek Tavern-Lynn Conover, 7 pm, free

Rock N Roll Pizza-Earshot, Re: Ignition, Point Defiance, The Nameless, 12 Gauge Fuse, 7 pm

Salty's on the Colombia-Patrick Burke

Shedd Institute for the Arts (Eugene)-Luciana Souza, Romero Lubambo, 7:30 pm

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

The Funky Church-Alela Diane, Matt Bauer, 7:30 pm

Tonic-Johnny Cheepo

Towne Lounge-Recall Seven, Montauk Ghost, $5

Valentine's-Badspector

White Eagle-Steve Carson Band, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar-Tom Grant

FRIDAY 4/7

Acme-House of Dreams Benefit: Sounds Like Fun Band, The Maybe Happening, Bazillionaire, 9 pm, $3-5

Aladdin-Willy Porter, Natalia Zukerman

Alberta St. Pub-Clampitt, Gaddis & Buck, 6:30 pm, free

sh St. Saloon-Order of the Vulture, Inhaste, Deterrorformed, 9:30 pm, $5

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Kenny Lavitz Kombo

Berbati's Pan-Amadan, No Red Flags, Filthy White Trash, My Life in Black & White, $5

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Billy Reed's-NOLA2PDX w/Devin Phillips & New Orleans Straight Ahead, 7 pm, $5

Blue Monk-Farnell Newton, Marcus Reynolds

Boons Treasury-Dylan Thomas Vance, 9 pm, free

Buffalo Gap-X-Angels, 9 pm

Chinook Winds Casino-Gladys Knight, 8 pm, $30-50

Clyde's Prime Rib-La Rhonda Steele

Coffee Lovers-Cascade Crash

Corner Saloon-Big Blind

Crystal Ballroom-Portland Swing Dance, 8:30 pm, $6-8; Fruit Bats, Amandine, Sam Jayne, 7 pm, $8-10 (Lola's); '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-The Hellbillys, I Can Lick Any SOB in the House, Thee Merry Widows, 9:30 pm, $7-8

Doug Fir-Clem Snide, Richmond Fontaine, Luca, 9 pm, $8-10; Rumpus Room w/DJ No. 3, 12:30 am

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Freak Mountain Ramblers

Edgefield -John Bunzow, 7 pm, free

Food Hole-LKN, Scout, Hoofbeats

Green Room-Mars Retrieval Unit w/Chuck Warda, 9 pm, $5

Hawthorne Theatre-Redemption, Quandry, Logos Eyes, 9 pm

Hip Chicks Do Wine-Rock & Read: Cocks in the Henhouse, Excuse Me Sir, Puppet Party w/Ed Gibson, Draco the Fire Dance, Little Sue, 6 pm, $5-50, all ages

Andrea Parker
AT HOLOCENE

Who says the DJ business is a sausage fest? Who says electronic music is a boys' club? Not anybody that's caught Andrea Parker's electro DJ sets, that's for damn sure.

Imbibe -Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; The Blacknotes, 9:30 pm, $5

Jimmy Mak's-David Friesen

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells-St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Avery Bell, Bees

Laughing Horse Books-Pretty Monster, 8 pm, all ages

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, 9:30 pm, $4

Mississippi Pizza-Graham & The Crackers, 6 pm; Blue Cranes, Le Papillon, 9 pm

Mississippi Studios-Ellis Paul w/Antje Duvekot, 8 pm, $20

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-Talkdemonic, 7 pm

Night Light Lounge-Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Roommate, 10 pm, free

Ninth Ave Public House-Gothic Outhouse, 8:30 pm

Oregon State Fairgrounds-Fall Out Boy, Hawthorne Heights, All American Rejects, From First to Last, 6:30 pm

Pala-Q-Burns Abstract Message, Charlie Deep, Jason Philips, 10 pm, $6

Paris Theatre-Nothing Special, Drawback, This Lovely Mess, GoodYear, 8 pm, $8-10

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Porky's Pub-Bacchanalian Evening for Aries: Dealer, Sketchy Ted, 9 pm, free

Produce Row -Flat Mountain Girls, 9 pm

Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen, Brian Lowe, Roots Revolution, Katt the Charming Lion

Red & Black Cafe-Fiction Junkies, Godless Moravians, 8 pm

Rock Creek Tavern-T-Ray & The Shades, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-The Phenomonauts, The God Awfuls, Left Foot Forward, The Royal Treats, 300 Watt Lust, 7 pm

Rock-N-Roll Camp For Girls-Benefit Show: Swan Island, Ms. Su'ad, T-Rexxxa, The Gay Deceivers, 7 pm, $5, all ages

Roots Brewing-Vivid Curve, 8 pm

Roseland Grill-Anna Nalick, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Impaler, Cold Colours, Apocalypse Head

Slabtown-Ashbury Park

Sweet Oregon Grill-Rick Welter Band, 7 pm

The City-Kalakoa, 10 pm

Tillicum Club-Steve Bradley, 8 pm

Tonic-Farmers Almanac, Madraso, Hot Dog Sandwich

Towne Lounge-Society of Rockets, Boy Eats Drum Machine, Branta, $5

Valentine's-Third Legacy

White Eagle-Buds of May, 9:30 pm, $6

SATURDAY 4/8

Acme-Skyscraper, Amber Voltiare, Minerva, 9 pm

Alberta St. Pub-Jamie Stillway Trio, 7 pm, $6; Emily Herring, 9:30 pm

Artichoke-Liz Maris, Kira Lesley, free

Ash St. Saloon-Sidestar, Western Aerial, Timber!, The Freemartins, 9:30 pm, $6

Baraka-Essential Ancient

Beale Street NW-Jesse Samsel

Berbati's Pan-The Accolades, Eleven Eyes, $7

Biddy McGraw's-National Flower

Bitter End-Oxcart, Groundscore, 9 pm, $5

Blue Monk-Joel Futterman/Alvin Fielder/Ike Levin Trio, 9 pm, $12-15

Boons Treasury-Partly Dave, 9 pm, free

Bridge City Comics-Anniversary Party, 6 pm

Buffalo Gap-Sweetjuice, 9 pm

Candlelight-Ken DeRouchie Band, 9:45 pm

Chinook Winds Casino-Gladys Knight, 8 pm, $30-50

Clyde's Prime Rib-Cool Breeze

Corner Saloon-Big Blind

Costello's Travel Cafe-WellSwung Gypsies

Dante's-John Doe, Steve Turner, 44 Long, Thee Bastards, 9:30 pm, $10-12

Devil's Point-Dirty Pink

Doug Fir-John Vanderslice, Crystal Skulls, Kelley Stoltz, 9 pm, $8; Rumpus Room w/DJ Teenage, 12:30 am

Duff's Garage-Susie Pribbenow Benefit: The Texecutioners, The Oblivion Seekers, James-a-Billy, Juke Joint Gamblers, Lisa & Her Kin, Joshua James, 6:30 pm, $7

Edgefield -Amelia, Justin Caroll, 7 pm, free

Food Hole-Shearing Pinx, Me Con, Haiku Ambulance, 8 pm, $5

Gemini -Paul Delay

Goodfoot-Baby Gramps, Trashcan Joe

Grand Cafe-Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room-Hillside Lane w/ Kate Mann, Sarah Castro, 9:30 pm

Hawthorne Theatre-DFive9, Syx, Strenuus, Shelter Red, 9 pm, $8

Heathman Hotel-Bobby Torres Ensemble, 8 pm

Imbibe -Xevi Nova, 9:30 pm, $6

Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kaul Auditorium, Reed College-Rose City Gay Freedom Band, 8 pm, $8-12

Kelly's Olympian-Lazy Nation, Trick Sensei

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Eve's Dilemma, Midnight Serenaders, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids' Jamboree, 4 pm, $5/family; Colores del Alma, 6 pm; Amber Martin, Lee Kyle, Pam Carsten, Sarah Dougher, 9 pm

Mississippi Studios-Bright Red Paper, Viola Viedma, 10 pm, $5

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-Wisely, 1 pm; Umphrey's McGee, 2:30 pm; Chance Hayden, 5 pm

Paragon-SMD

Paris Theatre-The Sawyer Family, The Nuetrinos, The Coffin Kats, The Casketeers

Produce Row -Dead Ringer, $3

Red & Black Cafe-PAF, Levi Fuller, Run On Sentence, 8 pm

Rock Creek Tavern-Sonny Hess Band, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Vexx, The Outfit, Regiment 26, Twentyfold, Red Tape Ritual, Our Own Blood, 7 pm

Roots Brewing-Baktune

Roseland -Umphrey's McGee

Sabala's Mt. Tabor-The Legend of Dutch Savage, The Portals, Frankfurter, The Snakes

Sherwood Elks Lodge-Crumac, 6 pm, $8-10

Siam Society-Roma de la Couve, 9 pm, free

Slabtown-Brother Lemon

Modernstate
AT THE ARTISTERY

Sam Humans is Modernstate and Modernstate is avant-folk and avant-folk is played by Sam Humans' two human hands and a buncha loops and stacks of instruments. It's a one-man band with zero cheese, zero shtick, and more emotion, heart, and soul than whole states full of emo bands. This bill is top-notch fun. w/Wet Confetti, Owl Dudes

Tillicum Club-Steve Bradley, 8 pm

Tonic-Paranaut, Vindaloo, The Gnome Sorcery, Federation

Towne Lounge-Narwhal, Nervous & The Kid

Valentine's-Tree Gone

White Eagle-Josh Cole Band, Kitchen Syncopators, 9:30 pm, $6

SUNDAY 4/9

Alberta St. Pub-2 Rivers, 8 pm, $5

Andina Restaurant-Tracy Kim Trio, 7 pm

Ash St. Saloon-Kirk Rundstorm Benefit: The Lords of Borthwick, Jackass Willie, Mark Brown, Clampitt Family, Cocks in the Henhouse, Power of County, Party County, 6 pm

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW-Habitat for Humanity Benefit: Gospel Lunch w/Rae Gordon, LaRhonda Steel, 1 pm, $5

Berbati's Pan-Tre Hardson w/Fugawi, Speech, Siren's Echo, Modill, Longshot, DJ Chill, 9 pm, $10; The Word w/Paula B (barside)

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's-The Strays, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Duff's Garage-All-Star Blues

Dunes-Jeremy Jay, Chevron, Devon Williams

Edgefield -Lynn Conover Duo, 5 pm, free

Ground Kontrol-Reeble Jar, Sauce Policy, 9 pm, $3

Hawthorne Theatre-Severed Silence, Embracing Never, New Tomorrow, In Her Memory, 9 pm, $6

La Merde-Gypsy Jazz

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Loveland-Divide the Day, Imperial, Society's Finest, Deal Victoria, The Serene Iscariot, 7 pm, $10

Mississippi Pizza-Trio Pan Dulce, 4 pm; Open Mic w/Monster Size Monsters, 6 pm; Miss Lonelyhearts, Vinny Dickinson, 9:30 pm

Mississippi Studios-Willie Wisely, The Crosswalks, Simpl, 8 pm, $10

Mock Crest-Lew Jones

Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free

Ohm-Tekorji, Assemble the Empire, 9 pm, $3

Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm

Red & Black Cafe-Portland Central America Solidarity Committee Benefit, 7 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Stroke 9, Oliver, Puma Frenzy, 7 pm

Shedd Institute for the Arts (Eugene)-Cyril Pahinui, Dennis Kamakahi, George Kuhumoku, 7:30 pm

The Old Church-Portland Camerata, 7 pm, $8-10

Tillicum Club-Mike Winkle, 6 pm

Tonic-Dead Idols, Brandon Danielle FWB

Towne Lounge-Swallows, The Displaced, The Decliners, Advisory, 9 pm, $5

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, Garth Michael McDermott, 8 pm, free

Wonder Ballroom-Portland Mercury Fashion Show: DJ Teenage, 8 pm, $6-9

MONDAY 4/10

Alberta St. Pub-The Eric Stern Trio, 6:30 pm, free

Andina Restaurant-Sambafeat

Ash St. Saloon-Open Mic, 9:30 pm, free

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchell Trio, 6 pm

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Crystal Ballroom-Samples, Chuck Warda, 9 pm, $15 (Lola's)

Zion I
AT DOUG FIR

A friend from out of town recently went to one of Portland's local hiphop shows and was like, "We stayed for 20 minutes and all the emcees said was 'what what' and 'yeah' and that was it. No rhymes. Nothing." This show won't be a thing like that. Zion I bring a suitcase full of flows; climb inside. w/Common Market

Edgefield -Skip Van Kuske Diva Series w/Skye Pixton, 7 pm, free

Food Hole-Tamora, Sumara, Prepare for War, 6:30 pm, $7

Green Room-Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Hawthorne Theatre-The Mansfields, Larry & His Flask, Kill the Kids, The Casketeers, 9 pm, $8

Imbibe -Taarka String Trio, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Five Euro Tip, 8 pm

Mississippi Pizza-My Favorite Everything, Kris Kirkman, 7 pm

Produce Row -Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3

Shedd Institute for the Arts (Eugene)-The Savoy-Doucet Cajun Band, 7:30 pm

Tonic-DJ Matt Machine

Towne Lounge-14 Ninjas, Cafeteria Dance Fever, The Limbs, $3

Tube-Copy, III Ease, Atole, DJ Nate C, 9:30 pm, $3

White Eagle-Griffin, 8 pm, free

TUESDAY 4/11

Alberta St. Pub-The Devil Makes Three, Marissa Anerson, Happy Stars, 9:30 pm, $7

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-Unaffiliated, Pacific Blasting, The Wavelengths, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band, 9:30 pm, free

Dante's-Kleveland, The Buttless Chaps, The Hard Lessons, 9 pm, $5

Doug Fir-Zion I, Common Market, 9 pm, $10

Duff's Garage-Dover Weinberg Quartet

Edgefield -Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Fez-Braille, Luminous Fog, Fogatron, Daryl Jr., DJ Roommate, DJ Keys, 9 pm, $5-7

Grandma's-Open Mic

Green Room-Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Hawthorne Theatre-The Format, June, Tickertape Parade, Anathallo, 8:30 pm, $10

Imbibe -James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Hanz Araki, Cary Novotny, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Ken's Place-Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mississippi Studios-Garnet Rogers, Natalia Zukerman, 8 pm, $15

Mock Crest-Nobody's Sweethearts

Music Millennium NW-Common Market, 6 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Red & Black Cafe-Andrea Maxand, Anne M. Phillip

Rock Creek Tavern-Bluegrass Tuesdays, 7 pm, free

Rock N Roll Pizza-The Format, June, Tickertape Parade, 6 pm

Rose Garden-Queen, Paul Rodgers, 8 pm, $50-125

Roseland -Chimaira, Arch Enemy, Nevermore, Hate Eternal, Hostility, 6:45 pm, $16.50-20

Tonic-Wintergreen, Kill Your Ex

WEDNESDAY 4/12

45th Street Pub-Open Mic

Abou Karim Restaurant-Portland Jazz Singers

Acme-PDX Pop! Tomorrow: Chris Gabriel, The Vulturines, The Conductor, 9 pm, free

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-Prick & The Burn, The Draft, Rex Hamilton, Sugar Farm, 9:30 pm, $4

Aura-Jesse Young & The Nightlights, 8 pm, free

Beale Street NW-Leukemia/Lymphoma Society Benefit: Sig Paulson, King Juju

Berbati's Pan-Glassine, Miraflores, Noir City, 9 pm

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Lea Krueger, 8 pm, free

Buffalo Gap-Brian Copeland, 9 pm

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm

Doug Fir-Elbow, 9 pm, $13.50-15

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes-Erinn Williams, Kaitlyn ni Donovan, DJ Andy

Edgefield -Floating Pointe, 7 pm, free

Food Hole-Old Time Relijun, Palisades, Faerie Talk, Benjamin Starshine

Goodfoot-Ashbury Park Duo, Acoustic Randall

Green Room-Stephen Ashbrook, 9pm

Imbibe -The Freaquent Flyers, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst-Drunken Prayer, 6 pm; The Piano Throwers, 9 pm, free

Loveland-Gravy Train!!!, Clorox Girls, VIP, The Rectangles, 9:30 pm, $8

Mississippi Pizza-Songwriter's Showcase, 7 pm

Mississippi Studios-Irina Rivkin, Juliet Wyers, Anne Carol, 8 pm, $8

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Paris Theatre-Autumn Rhoades

Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self

Pshaw!-Reggie Houston

Red & Black Cafe-Erinn Williams, 8 pm

Rock N Roll Pizza-God Forbid, Silent Civilian, Bleed the Sky, Bedlam Massacre, 2 Minute Hate

The Old Church-Ed Eastman & The JoySingers, noon, free

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge-Marriage Records Showcase, free

Twilight Cafe-Funkbuddy Jam, 8 pm

Valentine's-El Come Home

Wallbangers-Dueling Pianos

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

WOW Hall (Eugene)-Zion I, Prozack Turner, DJ Flip, Alliance, Diego Delorian, 8:30 pm, $8-10

DJ LISTINGS

THURSDAY 4/6

Apotheke-DJ van Dis, DJ Phiberoptix, 8 pm

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Baraka-Browntempo

Bettie Ford-DJ Yaz

Boxxes-DJ Sam

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Crush -L Train

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devil's Point-DJ Kenoy, 9 pm, free

Greek Cusina-Aizlynn, Mercedes, C Re', Jahdog (Minoan); King Fader, Diz Jockman (Taverna)

Ground Kontrol-TRONix: Mantis, 9:30 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

La Merde-DJ Monkeytek, 10 pm

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Mudai-40Z & Adderall w/Neighborhood DJ

Noir-Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Pala-Jorge

Porky's Pub-Booty: DJs Beyonda, Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3

Produce Row -Small Axe

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Roots Brewing-DJ I:Sight, 8pm

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, Bruno Pronsato

Tube-DJ KG

FRIDAY 4/7

Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay

Bettie Ford-DJ Evil One, Mr. Strack, $5

Beulahland-DJ Li'l Pete

Boxxes-DJ Sam

Crush -DJ Set It & Forget It, Cliche

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devil's Point-DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Magneto & Friends

Greek Cusina-Body Call w/ DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Time Lapse: Moonchild, 9:30 pm, free

Ivy Studio-DJ DrewGroove, 8 pm

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Noir-Nevermore, Non, Suzie Q

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Speakeasy Tavern-Shanghai Soul Club

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

SATURDAY 4/8

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford-Gemo

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Colosso-Red Robot Walking, 10 pm

Crush -DJ Homewrecker

East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Fez-DJ Garth, Barrett Paul, Marc Madina, DJ Bonehead, BluChris, RNA, 10 pm, $12

Greek Cusina-Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: Mr. Roboto

Holocene-Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid

Matador-DJ Moisti, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: Carrion, Uberlush, Zafall, 9 pm, $3

Pala-Seth Hutton, D:1337, $5

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard

Zatoon-Rigged Fashion Mixer: DJ Beyonda, 8 pm, $5-10

SUNDAY 4/9

Bettie Ford-Jayanta

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3

Devil's Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina-Industry Night

Holocene-Tart: DJs Harmony, Saffronica, Beyonda

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate

Noir-DJ Prove

The Nest Lounge-DJ Ben, 9 pm

MONDAY 4/10

Aalto Lounge-DJ Maxamillion

Devil's Point-DJ Brooks

Duff's Garage-Zombo's Mondo Party

East Chinatown Lounge-iPod uPod

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

TUESDAY 4/11

Acme-DJ Goro Goro

Boxxes-Flirt w/Cory

Crush -DJ Wann

Devil's Point-DJ Kenoy

East Chinatown Lounge-DJ Warlock

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free

Holocene-Throwback Tuesdays: DJs Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Hott Scott

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

The City-EZ Connection, Selector Johnny

Towne Lounge-Jackpot Records DJ Night, 9 pm, free

Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom-Amber Martin, 8 pm, free (cafe)

WEDNESDAY 4/12

Baraka-Wax Poetic

Bettie Ford-DJ Vera, 1 Train

Crush -Forge

Devil's Point-DJ Kenoy

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez-Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina-DJ Wicked, MC Gainon, (Minoan); Kontagious, & Jade Bassix, Android, Mechanics (Taverna)

Ground Kontrol-PinBrawl: Moonchild, 9:30 pm, free

Holocene-Mr. Romo, 9 pm

Jolly Roger-All Hands on Deck w/DJ Motif, DJ DoJe', Alicat, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-FauxReal, 10 pm, free

Mudai-Relentless

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Noir-DJ James Anthony, CHI

Pala-Seth Hutton, free

Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm

Produce Row -Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Saucebox-Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic-Level the Vibes, 9:30 pm, $0-3

XV-King Fader

Comments

Comments are closed.

Quantcast Quantcast