Music » Live Music Listings

Live Music and DJ Listings

comment

Live Music

THURSDAY 5/25

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

AcmeQuiet Countries, Snowman Plan, Wilding, 10 pm, $3

Aladdin —Flamenco Sin Fronteras, 7:30 pm, $18-22

Alberta St. Pub—John Weinland, RCMP, Alia Farrah, 8:30 pm, $5

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Boriquen Trio

Ash St. Saloon—Weightless, The Lemons, Askance, Fluid, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan—Wolfmother, Deadboy & The Elephantmen, 9:30 pm, $12

Biddy McGraw'sNoah Peterson, 9:30 pm

Blue Monk—Stephen Walker & The Chosen Few

Boons Treasury—Richard Day Reynolds

Buffalo Gap—Tony Furtado

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—Go Joe Jam Benefit: Go Joe Jam Band, 7 pm, $10

Dante's—The New Amsterdams, The Lashes, Caves, 9:30 pm, $5

Day Music Auditorium—Seventh Species, 8 pm

Doug Fir—Architecture in Helsinki, Tussle, Clue to Kalo, 9 pm, $12

East Chinatown Lounge—Missnomer 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Caroline Oakley, Pete Leone, 7 pm

Fez—Hydra-Electric, Surrounded by Ninjas, Solovox, Cates, DPL, 10 pm, $5

First United Methodist Church —Columbia Symphony Orchestra w/Benjamin Kim, 8 pm, $10-23

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Devin Phillips’ New Orleans Funk Project, $5

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol—TRONix: Senor Frio, Let’s Go Outside, Highdropod, SciFiSol, 9:30 pm, free

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Closet Monsters, Sweater Club, To the World, Spaceship Polymers, Dallas Hall Jr., 9 pm, $6

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Thread, Alela Diane, Bryan Free, Ships to Roam, 9 pm, $8

Imbibe —Celilo, Thanks Kipp, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Jax —Denardo Beck Group, 8 pm, free

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Kennedy SchoolThe Janglies, 7 pm

Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm

Mississippi Pizza—Matt Vrba, 6 pm; Petracovich, Testface, 9 pm

Mississippi Studios—Amanda Richards, Kevin Barber, 8 pm

Mock Crest—Lee Blake, Open Mic, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Poor Richard’s—Rick Welter Band

Pshaw!—Wayward Trio

Red & Black Cafe—Andrew Oliver Quintet, 8 pm

Rock Creek Tavern—Mark Alan, 7 pm

Rock n Roll Pizza—Hoodstock Hiphop Night

Roots Brewing—Fish Out of Water, 8 pm

Roseland Grill—Brett Dennen, Kate Mann, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Chuck Warda, Rich Man’s Burden, Joe Dairy

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—American Portraits w/Fritz Gearhart, John Owings

Slabtown—Open Mic

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

The Know—Misha Ashton, 9 pm

The Nest Lounge—No Go Know, free

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tonic—Speaker Rhodes, Lake of Falcons, The Angry Orts

Towne Lounge—The Heavenly States, The Trucks, Matt Sheehy, $6

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —The Garcia Birthday Band, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

Wonder Ballroom—Mogwai, Earth, 8 pm, $17

WOW Hall (Eugene)—M. Ward, Mike Coykendall, 8:30 pm

XV—Open Mic w/DJ Santozin

FRIDAY 5/26

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Aladdin —Big Japan, Big City Rock, Farcry, Landon Pigg

Alberta St. Pub—Ipanemia, 6:30 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Condor

Ash St. Saloon—Hello Square, Reverse Dotty & The Candy Cane Shivs, Home Before Sundown, Zombie vs. Ambulance, 9:30 pm, $5

Baraka—Nicoluminous & friends

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon; Lee Blake Band

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Higher Ground, 9:30 pm

Bijou Cafe—Robert Moore, Janice Scroggins, Devin Phillips, Andre St. James, Alan Tarpinian, 8 pm, $15

Bitter End—Groundscore, Chapman Swifts, 9 pm, $5

Blue Monk—Les McCann, 9 & 11 pm, $22

Boons Treasury—Big Island Shindig, 9 pm, free

Buffalo Gap—Trevor Ras, Left Hand Smoke, 9 pm, free

Clyde's Prime Rib—Lloyd Jones

Coffee Lovers—Joy Huges, 6:30 pm

Corner Saloon—Johnny Ripoff

Crystal Ballroom—Swing Dance, 8:30 pm, $8; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Kultur Shock, Heroes & Villains, Cowboy Curse, 9:30 pm, $7-8

Doug Fir—Crosstide, The Divorce, 9 pm, $10; Rumpus Room w/DJ No. 3, 12:30 am

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Dublin PubNorthPoint, 7 pm

Duff's Garage—Vyass Dobson & The Insomniacs, Suburban Slim, Jim Wallace

Edgefield —Sonny Hess, 7 pm

First United Methodist Church —Columbia Symphony Orchestra, 8 pm, $10-23

Food Hole—Ghosting, Tunnels, Zachary Cale, Alex Maslansky, 9 pm, $5

Gemini —Allen Maes Conspiracy

Gorge—Sasquatch Fest: Nine Inch Nails, Bauhaus, TV on the Radio, And You Will Know Us by the Trail of The Dead, Wolfmother, Deadboy & The Elephantmen, The Trucks

Green Room —Kinder Scale, Autumns Landing, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Ground Kontrol—Time Lapse: Empty Room, DJ Sigil, 10 pm, free

Halibuts—Norman Sylvester

Hawthorne Theatre—The Sand People, 2 Heavens, Ill Maculate, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Johnny Martin

Holocene—Jamie Lidell, Copy, Panther, DJ P. Disco, 9 pm, $12-14

Imbibe —Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; The Blacknotes & friends, 9:30 pm, $6

In Other Words—Raelyn Olson, Teri Untalan, 7 pm, $5

Jax —Hank Hirsch Quartet, 8 pm, free

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Amadan

Kelly's Olympian—Killer Wingfield, Skyscraper

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; The Darrylizers, Celilo, 9:30 pm, $5

Les Schwab Amphitheater—Ben Harper & The Innocent Criminals, Bedouin Soundclash, 6 pm, $30

Lincoln Hall, PSU—Evening of Art Song, 7:30 pm, $10

Loveland—Sedition Magazine Launch: Soul Plasma, The Beauty, If If Was Was, DJ Makeout, 9 pm, $8

LV’s Uptown—Paul Bollenbeck Quartet, 8 pm, $10

Mississippi Pizza—Sassparilla Jug Band, Datri Bean, 6 pm; Whiskey Puppy, Cocks in the Henhouse, 9 pm

Mississippi Studios—Shelley Rudolph, 7 pm, $10; Amelia, 9:30 pm, $10

Mock Crest—New Iberians, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Outlaws—Trent Willmon, 9 pm, $15

Paris Theatre—Michael Lansing, 13 Inches, Blue Ember

Poor Richard’s—Sig Paulsen

Produce Row —Xela, 9 pm, $3

Pshaw!—Meeno

Red & Black Cafe—Icarus Project Benefit: Marisa Anderson, emBROWNLOWe, LKN, 7:30 pm, $5

Rock Creek Tavern—John Bunzow Trio, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—36 Crazyfists, Falling Closer, Time is the Enemy, Rose Moyer, Jahai, Bedlam Massacre, Lunar Active, 7 pm

Roots Brewing—Cabazon, 9 pm

Roseland —Hiphop Showcase: Hyphy, Yukmouth, Mob Figaz, San Quinn, Mistah FAB, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Bellydance Event: Children of Paradise, David Rolin, DJs Layla, Amar

Slabtown—Peter Bacht, Fat Wednesday

Sweet Oregon Grill—Conroy-DeBrie, 7 pm

The Artistery—The Graves, The Robot Ate Me, If Bears Were Bees, 8 pm, $5

Tillicum Club—Marty Henninger, 8 pm

Tonic—Go Like Hell, Pornstore Janitor, The Ones, Sledgeback

Towne Lounge—Bang! Bang!, Mannequin Makeout, Romanteek, Bugs of Lightning, 7 pm, $6

Wallbangers —Dueling Pianos

Walters Cultural Arts Center—Mary Flower, Terry Robb, Mark Lemhouse, 8 pm, $15

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm; The Visible Men, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Upper Left Trio

Wonder Ballroom—Gomez, David Ford

WOW Hall (Eugene)—Android Ethic, Sam Wartenbee, The Empty, The Moon Box, 7:30 pm

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 5/27

Abou Karim Restaurant—Tom Grant

Acme—Kalaisha Benefit: Ape City, DJs Isiaah, Chazz Madrigal, Matt Mirpourian, Shanghai Soul Club, 10 pm, $6

Alberta St. Pub—Matt Harding, 7 pm; Shoeshine Blue, Horsefeathers, John Vechiarelli, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Apotheke—1st Anniversary: DJ Wealcan, Kittenz, Dizzystarhouse, MapMap, Whitecar, Masmod, Gasp, free

Artichoke—Open Mic w/Jon Koonce, noon

Ash St. SaloonRex Sole, The Freemartins, 9:30 pm, $5

Baraka—Systemwide

Beale Street NW —Kenny Lavitz

Berbati's Pan—Roaring Lions, Built by Giants, $5

Biddy McGraw's—Jim Boyer

Blue Monk—Les McCann, 9 & 11 pm, $22

Boons Treasury—Intervision 5, 9 pm

Buffalo Gap—The Reds, 9 pm

Clark County Amphitheater—Nine Inch Nails, Bauhaus, TV on the Radio

Clark County Events Center—PETA Benefit Nine Inch Nails Afterparty, 10: 30 pm, $10-12

Clyde's Prime Rib—Margo Tufo

Corner Saloon—Johnny Ripoff

Dante's—Theo & The Skyscrapers, Sexy Pants, Konami Defense System, 9:30 pm, $8-10

Devil’s Point—Hillstomp, Sugar Farm, Cicada Omega, 10 pm, $5

Doug Fir—The Thermals, Nonstop Co-Op Band, Yes Father, 9 pm, $12; Rumpus Room w/DJ Teenage, 12:30 am

Duff's Garage—Scott Barr & The Slow Drags, Radio Giants

Edgefield —Ryan Andrews, 7 pm

Gemini —Rick Welter

Goodfoot —Fareed Haque Group, Ashbury Park, $10

Gorge—Sasquatch Fest:Ben Harper & The Innocent Criminals, The Flaming Lips, The Shins, The Tragically Hip, Neko Case, Iron & Wine, Sufjan Stevens, Gomez, Rogue Wave, Sam Roberts, Constantines, Architecture in Helsinki, Bedouin Soundclash, Band of Horses, Stephen Malkmus & The Jicks, Matt Costa, Tim Seely, Korby Lenker, Common Market, Slender Means, David Ford, Elvis Perkins, Brett Dennen

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room —Debra Arlyn w/Shayla Carpenter, 9:30 pm

Halibuts—Bill Rhodes, Alan Hagger

Hawthorne Theatre—Few & Far Between, Severed Silence, Red Race Riot, The Tacoma Street Band, Sikfil, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Linda Lee Michelet

Imbibe —Bossanouveau, 9:30 pm, $6

Jax —West Coast Jazz Ensemble, 8 pm, free

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Amadan

Kelly's Olympian—Breakneck Betties, Bedlam Boys, Cry County Crooks

Laurelthirst—Casey Neill & The Norway Rats, 6 pm, free

Les Schwab Amphitheater—Beck, The Decemberists, M. Ward, 6 pm, $35

Loveland—Steal This Festival: Mark Rudd, These Arms are Snakes, Parallax, Jay Boss Rubin, 2 pm, $10-12

LV’s Uptown—Alfredo Muro Trio

Mississippi Pizza—Lorna Miller’s Little Kids’ Jamboree, 4 pm, $5/family; Quaker Gun, 6 pm; Strix Vega, Bright Red Paper, Mikah Sykes, 9 pm, $2

Mississippi Studios—Jamie Stillway’s Throwdown at the Hoedown, Mary Flower, Jesse Withers, 7:30 pm, $8; Lindsay Mac, 9:30 pm

Mock Crest—Blueprints, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Trevor Ras, 1 pm

Poor Richard’s—Lynn Conover, Janet Julian

Pshaw!—Meeno

Red & Black Cafe—Tyler Fortier, Russel Stafford, 7 pm

River City Saloon—Ginger Hustler, Jerry Joseph, 10 pm

Rock Creek Tavern—Treefrogs, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Obituary, Deeds of Flesh, Dead to Fall, Severed Savior, Desolation, Godless, Damage Overdose, 7 pm

Roseland —Ministry, Revolting Cocks, Pitbull Daycare, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Pimps & Ho’s Ball: Smoochknob, Cellar Door, Sinnergy, DJ Sugar, 9 pm, $10

Sherman Clay Recital Room—Seventh Species, 8 pm, $10

Slabtown—Coup 3, Right Left Grand Sotto

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

The Artistery—Odon Soterias, 8 pm, $5

The Funky Church—Modernstate, Anne M. Philip, Gulls, Our Bodies are Communists

Tiger Bar—Back 2 Reality: Hungry Mob, Adrian Adel, MyG, Risky, DJ Venom 33.3, 10 pm, $2

Tillicum Club—Marty Henninger, 8 pm

Tonic—13 Inches, 7:30 pm, free (lounge); The Clintons, Slackjaw, Jon Garcia, Giant Bear

Towne Lounge—Rabbits, Under Mountains, The Better to See You With, $5

Wallbangers —Dueling Pianos

Weapons of Mass Compassion—View, Conure, Josh Hydeman, Sleeping with the Earth, Glamorous Pat, The Sunken, Robotic Daly, Critical Theater, 8 pm, $5

Wilf's Piano Bar—Shirley Nanette & friends

Wonder Ballroom—Team Dresch, Swan Island, Libber, 9 pm, $8

WOW Hall (Eugene)—SOJA, Everyday Prophets, MC Mystic, I-Chele & The Circle of Light, 8 pm

SUNDAY 5/28

Acme—Minmae, Thread

Alberta St. Pub—Jesse Young & The Night, 8 pm, $3-5

Andina Restaurant—Tracy Kim Trio

Ash St. Saloon—Ample Sample, Rokopolis, Lucky Lucy, DJ Andy, 9 pm, $4

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW —Gospel Lunch, 1 pm

Berbati's Pan—Captured by Robots, Diesto, The Del Toros, Fogatron, $8

Beulahland—Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Clinton Street Theater—Shac7 & Josh Harper Benefit: Divining Rods, Eclectic Bastards, Juha, 4 pm, $7

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's—The Steven Seagal Blues Band, JJ Gilmore, 8 pm, $20; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Duff's Garage—All-Star Blues

Edgefield —Mary Flower, 5 pm

Gorge—Sasquatch Fest: Beck, Death Cab for Cutie, Queens of the Stone Age, Matisyahu, The Decemberists, Nada Surf, Arctic Monkeys, Pretty Girls Make Graves, Blue Scholars, Clap Your Hands Say Yeah, We Are Scientists, Chad Vangaalen, The Heavenly States, Damien Jurado, Jamie Liddell, Ben Lee, Rocky Votolato, Laura Veirs, Mercir, The Village Green, Headphones, Big Japan, Big City Rock

Greek Cusina—Bassnectar, DJs ManoJ, Jeffe, Velo

Ground Kontrol—Charm Particles, White Collar Trashed, 10 pm, free

Hawthorne Theatre—Books Unburned, A Silenced Memory, Ground for Assault, The Serene Iscariot, Prepare for War, 9 pm, $6

It’s A Beautiful Pizza —Gypsy Jazz, 8 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

La Merde—Gypsy Jazz

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Les Schwab Amphitheater—The Flaming Lips, Stephen Malkmus & The Jicks, Deerhoof, 6 pm, $32.50

LV’s Uptown—Ted Clifford, 11 am

Mississippi Pizza—Trio Pan Dulce, 4 pm; Cuba Ache, 7 pm; Air Fortress, 9:30 pm

Mock Crest—Tyler Fortier, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Paris Theatre—Slam Dunk

Pshaw!—Chata Addy’s Drum Jam, 8 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—Ricardo Ojeda, 4 pm, free

Rock n Roll Pizza—King Friday, Under the Ash, 6 pm

The Old Church—Jill Austin Student Recital, 6:30 pm, free

Tonic—Bleach, The Empty, Dope Smoothie, free

Towne Lounge—Phase One: Words & Music w/Robert Louis Medina, Deborah Woodard, Corrina Wycoff, Tiffany Lee Brown, Stacey Levine, free

Waverly Heights Congregational Church—Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle —Open Mic w/Darrin Shafer, 7:30 pm, free

Wonder Ballroom—Tap Dance Day Celebration, 7 pm, $7

MONDAY 5/29

Alberta St. Pub—Trashcan Joe, 6:30 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Open Mic, 9:30 pm, free

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell Trio, 6 pm

Candlelight —D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza—International Center for Childbearing Benefit, 7 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Northstar Ballroom—Scott Huckabay, 7 pm, $12-15

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Pshaw!—Nada Ting

Roseland —Arctic Monkeys, We Are Scientists, 8 pm

Tube—Siberia, Order of the Gash, DJ Nate C

White Eagle —Griffin, 8 pm, free

TUESDAY 5/30

Aladdin —Buckcherry, Nonpoint, Revelation Theory

Alberta St. Pub—Mikah Sykes, Tom Heinl, Badsector, 9:30 pm

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—13 Inches, Flux Capacitors , Design.Drift.Distance, 9:15 pm, free

Berbati's Pan—Elefant, Voxtrot, Silversun Pickups, 9:30 pm, $12-13

Biddy McGraw's—Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 6:30 pm

Crystal Ballroom—Soldiers of Jah Army, Everyday Prophets, XactChange Soundz, 9 pm, $7-9 (Lola’s)

Dante's—Bobby Helms Benefit: The Cooks, Frankfurter, 8 Foot Tender, Phillip Roebuck, Gruesome Galore, Diesto, Howie & The Hot Knives, The Bullet Tops, The Ones, 6 pm, $8

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Ground Kontrol—Meta Music: Cabazon, 9:30 pm, $3

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; PBRchestra, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Balkan Music & Dance, 9 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Ken’s Place—Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mississippi Studios—Hanneke Cassel 7:30 pm

Mock Crest—NoPoMojo, 8 pm

Nocturnal—Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!—Steve Smith’s Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Roseland —Mobb Deep, Boom Bap Project, Libretto, Ray Ray, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Charley Horse, Nightmares, Flapjacks, Shiny Things, Phillip Roebuck, 9:30 pm; DJ Hopper, Paultimore, 9 pm (lounge)

Tonic—Implament, Fetal Consequences, Curien

Valentine’s—Ralf Youtz

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WEDNESDAY 5/31

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers: Ellen Vanderslice, Toni Lincoln, Mitzi Zilka

AcmeThe Janglies, 10 pm

Alberta St Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Ashley Raines, Benamin, Amy Bleu, 9 pm, $4

Berbati's Pan—Potnus, Chef Boy R Bangers, J-Kronic, Nessmenn, B. Zeen, $7

Biddy McGraw's—Bob Soper

Billy Reed's—Groove Jazz Jam Session

Blue Monk—Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury—Jon Koonce, 8 pm, free

Buffalo Gap—Courtney Jones

Crystal Ballroom—Alkaline Trio, Lawrence Arms, The Draft, 7:30 pm, $16.50-19

Dante's—Jucifer, Ditchliquor, Pretty Monster, 10 pm, $6-7; Storm & The Balls, 10 pm

Doug Fir—The Punk Group, Death Mattel, Stuntdoubler, 9 pm, free

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Edgefield —John Reynolds, 7 pm

Food Hole—Smegma, Anniemental, Ear Venom, Glamorous Pat

Goodfoot —Piano Throwers, $4

Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm

Ground Kontrol—Tricke Down Theory, 10 pm

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Hawthorne Theatre—Open Mic, 8 pm, free

Heathman Hotel—David Michael Lee, 7 pm

Holocene—Jan Jelinek, Nudge, Unrecognizable Now, 9 pm, $8

Imbibe —The Freaquent Flyers, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Garret Brennan & The EBGBs, 6 pm, free; Paul Brainard Band, 9 pm, free

Loveland—Danielson, Faun Fables w/Dawn McCarthy, Nils Frykdahl, 9 pm, $10-12

Mississippi Pizza—Ellipsis Magazine Party: The Ahs, DJ Jontealeaf, 7 pm, $3

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola’s—Ezra Meredith, 9 pm

Poor Richard’s—Little Joe

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Pshaw!—Reggie Houston

Red & Black Cafe—Shicky Gnarowitz, 8 pm

Rock n Roll Pizza—Brainsic, Bedlam Massacre, Devour, 2 Minute Hate, Extractor, 6 pm

Roseland —Seether, Evan’s Blue, Faktion, Mercy Fall, 8 pm, $18-20

Sabala's Mt. Tabor—Marked Men, Straitjacket, Rectangles, Flip Tops, 9:30 pm; DJ Mee’oww (lounge)

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Jay Ungar, Molly Mason

The Nest Lounge—Colin Cavasher, Sam Ross, Adam Goldman

The Old Church—PSU Vocal Students, noon, free

Tiger BarFraqtured Sound, dir:/td, 10 pm, $3

Tillicum Club—Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge—Junior Private Detective, Prime Meridian, Botticellis, $5

Twilight Cafe—Funkbuddy Jam

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Big E & John, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—John Gilmore Trio

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Kevin Max, The Listening, The Violet Burning, 6:30 pm

DJ Listings

THURSDAY 5/25

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Baraka—Area 54, VJ Schmeejay

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —DJ Neer

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

Greek Cusina—King Fader, Diz Jockman (Taverna); Matt-E Star (Minoan)

Kelly's Olympian—DJ Noctranus

La Merde—DJ Monkeytek, 10 pm

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Nocturnal—Swing Dance, 8 pm, $6

Noir—Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Pala—DJ Hightower

Produce Row —Small Axe, $3

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

FRIDAY 5/26

Acme—DJ Sharon Needles

Berbati's Pan—Ambiance w/DJ OG-One, The Mighty Juggernaut; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Bettie Ford—DJ Evil One, Mr. Strack, $5

Boxxes —DJ Sam

Crush —Andromeda

Delta Cafe—AM Gold

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot—DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina—Body Call w/DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—DJ DrewGroove

Noir—Ben & Ravi’s DJ Calvacade

Pala—Rithma, Bluchris, $7

Rafael’s—Fuck w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ , DJ $ew What

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern —Small Axe Sounds

XV—Superhappywax w/Belly

SATURDAY 5/27

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Gemo

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ No. 3, 10 pm

Crush —Swing Set: DJ Stay in School

Dunes—Suicide Club w/DJ Nightschool, $3

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Fez—Andaz w/DJ Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $7

Greek Cusina—Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Reaganomix: Sigil, 10 pm, free

Holocene—Double Down: DJs Harmony, $ew What, 8 pm, $5

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Dementia: Mohawk Adam, Nevermore, Non, 9 pm, $3

Pala—Levente, Nomer, $5

Pi-Rem—Cheb i Sabbah, 9 pm, $10

Ringler's Pub—DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Roots Brewing—DJ Incognito

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern —DJ Mattbastard

XV—Shit Yeah! w/Mr. Jeigh

SUNDAY 5/28

Bettie Ford—Jayanta

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Holocene—Cupcake: DJs Brit, Harmony, 5 pm, $5

Kelly's Olympian—DJ One Pump

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Nocturnal—Swing Dance, 8 pm, $6

Noir—Sunday Sermon: Mr. Clean, Matt Rock, Mr. Leisure, Jon Lemmon, Jeromy Nail

Pala—Adam O’Suna, Demetre Baca, $1

Sabala's Mt. Tabor—DJ Dolla P, Homegrown, Li Bretto, The Unknown Riddaz, G-Gangg, 9:30 pm; DJ Thumper, Gravylegs, 8 pm (lounge)

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

XV—The Name Game w/Mr. MuMu

MONDAY 5/29

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, Beyonda, Ko, Wesley

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

McFadden's—DJ Booker

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tonic—DJ Matt Machine

XV—SIN Night w/House DJs

TUESDAY 5/30

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

Fez—Angles w/o Edges: DJ Black Key, 10 pm, free

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Kelly's Olympian—DJ Makeout

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai—DJ Be-1

Noir—DrewGroove, Ultra Lounge

Pala—Community w/DJs Jon Cates, Michael Gabriel, Rainmaker

Produce Row —DJ K-OS

Towne Lounge—Meat Department

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

XV—Don’t Hate w/Paula B

WEDNESDAY 5/31

Basta's—Nathan Bixel, 10 pm

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Crush —Forge w/Nomad DJ, 9 pm

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked, Gainon, (Minoan) 10 pm, $5; Bassist, Suupoz, Todd Hockney (Taverna)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free

McFadden's—DJ dAb, Vize & Kem

Mudai—Relentless

Pala—Ignite: Bryan Zentz, the perfect cyn

Pix Patisserie (NE)—PRA Night, 9 pm

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic—Reggae Dancehall

XV—360 Vinyl Night

Edgefield —Skip vonKuske Diva Series w/Myshkin, 7 pm, free

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments

Comments are closed.

Quantcast Quantcast