Music » Live Music Listings

Live Music and DJ Listings


Live Music


Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Aladdin —Barefoot Natives w/Willie K. & Eric Gilliom, Led Ka’apana, 8 pm

Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—EZ Connection

Anacortes, WA—What the Heck Fest: Burl, Homestyle, Run Chico Run, Squid vs. Shark, Tender Forever, Anna Oxygen

Andina Restaurant—Borikuas

Andrea's Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Hooka Stew, Funk Shui, Pilar French Trio, Guy Tyler Band, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan—PDX Pop Now! Compilation Release, DJ Dave Allen, The Snuggle Ups, Antlerand, Per Se, 9 pm, $7

Biddy McGraw's—New Church Militia

Blue Monk—Stephen Walker & The Few Chosen

Boons Treasury—Sig Paulson, 8 pm

Buffalo Gap—Tony Smiley

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—The Indie Show: Lifesavas, Fogatron, Aroyo, Andi Star, The Median, 9 pm, $10

Dante's—Gabe Dixon Band, Maggie’s Choice, Jaime Wyatt, 9:30 pm, $5

Doug Fir —Dr. Israel, Dub Gabriel’s Brooklyn Massive Soundsystem, Alterecho, 9 pm, $10

Duff's Garage—Ramblin’ Jacks

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —The Bingo Dream Band, 6 pm

FezProfessor Gall, Trashcan Joe, Boulder Soul, The Stragglers, 8 pm, $7; Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free

Food Hole—Bloodhag, This Song Is a mess But So Am I, Argumentix

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Green Lemon

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol—TRONix: Senor Frio, Solenoid, KaW, When Machines Dream, 10 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Wilding, DJ Tant, PoinDexta P, DJ Honeydripper, DJ Copy, 9 pm, $4

Imbibe —Old Yellers, 5 pm; Rollie Tussing, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax —The Jazzbo’s, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kaul Auditorium, Reed College—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm, free; Little Sue & Lynn Conover, 9 pm, $3

Loveland—As Cities Burn, Maylene & The Sons of Disaster, Lorene Drive, Jonezetta, 7 pm, $10

Mississippi Pizza—Swing Papillon, 6 pm; Sarah Metzer, The Shiftless Rounders, 9 pm

Mississippi Studios—Jim Page, 8 pm, $10

Mock Crest—Lee Blake, Open Mic, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Music Millennium NW —Tamaras, 5 pm; Ships to Roam, 7 pm

Portsmouth Club—Open Mic w/David Fifield

Proper Eats Cafe—Jazz Jam w/Alan Tarpinian, 7 pm

Red & Black Cafe—Tim Wilcox Trio, 8 pm

Rock Creek Tavern—Brad Creel, 7 pm

Sabala's Mt. Tabor—Raw Power, Skullsplitter, Dead Friends

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

The Old Church—Gordon Lee, Dusty York Trio w/Michael York, 8 pm, $10

The Steinhaus—Hauscats

Thirsty LionJen Bresnahan & The Ex’s, Speed Limit & The Violations

Tillicum Club—Rick Welter

Tonic—Shelf Bellie, The Empty, Identity O

Towne Lounge—Denison Witmer, Saxon Shore, We’re from Japan!, 9 pm, $6

Twilight Cafe—Lisa Mann, 10 pm

Voleur Restaurant—Caleb Coffey, 10 pm

Wallace Park —Caravangogh, 6:30 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Henry Turner Jr. Band, 8:30 pm, $5

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

Wonder Ballroom—Reverend Horton Heat, Horrorpops, Throw Rag, 8 pm, $17.50

WOW Hall (Eugene)—Opio, Scarub, Jerneye, Animal Farm, 8:30 pm, $10


Abou Karim Restaurant—Nancy Curtin

Acme—Before They Went Electronic, The Online Romance, Janaki DeChand, 10 pm, $4

Aladdin —Nancy King, Benny Green, 8 pm, $20-25

Alberta St. Pub—Cocks in the Henhouse, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Anacortes, WA—What the Heck Fest: Liarbird, D+, Johanna Kunin, Sushi Amigo, The Poison Dart, Laura Veirs, The Gift Machine, The Spoiled, The Lonely Forest, Mount Eerie, Jason Anderson, Lake, The Solvents, Mouseheart Factor, Viking Moses, Fanny Alger, Spider & The Webs

Andina Restaurant—Condor

Ash St. Saloon—Second Rate, No Metric, Black Market Babies, Gua Gua, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon; Alan Benson Experience

Berbati's Pan—Awol-One, 2Mex & Life Rexall, Siren’s Echo, LD & Ariano, Santotzin, Belly, $8-9; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Bitter End—Jon Shipe

Blue Monk—Totten Todd & The Well-Tempered Platters

Boons Treasury—Debra Arlyn Band, 9 pm

Borders (Vancouver)—Jim Braskett, 7 pm

Buffalo Gap—J. Malem, Brian Copeland, 9 pm

Cathedral Park—Cathedral Park Jazz Fest: Guitar Shorty, 8 pm, free

Catlin Gabel School—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Clyde's Prime Rib—Moments Notice

Coffee Lovers—Mike Mudd

Corner Saloon—Anything Goes

Crystal Ballroom—The Indie Show: I Can Lick Any SOB in the House, Kleveland, Velabonz, The Punk Group, Hillstomp, GoodYear, 9 pm, $10; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—The Sword, Saviours, Akimbo, Red Fang, 9:30 pm, $10-12

Doug Fir —The Prids, Wet Confetti, The Sleepy People, 9 pm, $7

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—The Troublemakers, New Iberians

Dunes—Horsey Pony, The Yakima Nation, Phantom Lights

Edgefield —Greg Clarke, 7 pm

Esther Short Park—The Beach Boys, 8 pm

Fernhill Park—Mary Kadderly Trio w/Don Balmer, 6:30 pm

Food Hole—Gaza, El Cerdo, blowupnihilist, The Sunken

Green Room —Element57, Tony Smiley

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Jim Mesi

Hawthorne Theatre—The Number 12 Looks Like You, Heavy Heavy Low Low, The Jon Benet, 9 pm, $10

Heathman Hotel—Retta Christie, 8 pm

HoloceneJunior Private Detective, The Bugs of Lightning, Thirty Two Ways, 9 pm, $5

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Dylan Thomas Vance, 9:30 pm, $5

Jax —Hank Hirsch Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Steve Cannon’s Blowhard Big Band, $5

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm, free; Shiftless Rounders, Sarah Noni Metzner, 9:30 pm, $5

Liberty Hall—Square Dance: Flat Mountain Girls, 8 pm, $5

Loveland—The Umbrellas, DeSole, Brightwood, Eli Keller, A Pedestrian Life, 7 pm, $10

McDonald Theatre (Eugene)—Jason Mraz, Mat Kearney

Mississippi Pizza—The Djangophiles, 6 pm; Chris Chandler, David Roe, Adam & Kris, 9 pm

Mississippi Studios—John Weinland, Mbilly, 9 pm, $10

Mock Crest—Rollie Tussing, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Oregon Zoo—Bruce Hornsby & The Noisemakers, 7 pm, $19

Oxbow Park—No Time 2 Lose, 8:30 pm, $4/car

Pala—DRC, Adam Wolfe, $8

Portsmouth Club—Billy Hagen

PPAA—Ceili: Johnny Connolly Band, 7:30 pm, $7-10

Produce Row —The Loafers, 9 pm, free

Rock Creek Tavern—Bingo Dream Band, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Livid Minds, 6 pm

Roots Brewing—Vivid Curve, 9 pm

Roseland —Edgar Guerrero, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—The Torpedoes, Oblivion Seekers, Sado Nation, Divining Rods, Shiny Things, Space Cretins

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

Slabtown—Silas w/Inner Limits

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

The Artistery—Bark, Hide & Horn, Modernstate, Run Chico Run, Sounds Like Fun, 8 pm, $5

The Stein Haus—Aaron Black

Thirsty Lion—Johnny Smokes

Tillicum Club—Chubby Johnson

Tonic—Del Toros, The Altarboys, The Dept. of Happiness, The Mediks

Towne Lounge—The Minders, Boat, $6

Twilight Cafe—Jay Millas & Co.

Voleur Restaurant—Beth Willis, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Griffin, 8 pm, free; Sugarcookie, Todd Purnick, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Tony Pacini Trio

WOW Hall (Eugene)—The Motet, Reggie Watts, 8:30 pm, $10-12

Xenos—Strike Anywhere, free

Yola's Foster Road—Open Mic


6805 N MarylandPlease Step Out of the Vehicle, Junior Private Detective, The Maybe Happening

Abou Karim Restaurant—Cam & Jack Newton

Aladdin —The Motet, Reggie Watts, 9 pm

Alberta St. Pub—The Shiftless Rounders, 6 pm; Josh Cole Band, Earl White Stringband, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Anacortes, WA—What the Heck Fest: 1985, The Oregon Donor, Yukon/International Falls, Ruth Allison, Angelo Spencer, Faerie Talk, Goodtime John, Dennis Driscoll, Rose Melberg, Calvin Johnson, Thanksgiving, Karl Blau, The Blow, YACHT, To Spite Mike, Darrin Matthies, Velella Velella, Super XX Man

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Ash St. SaloonSwallow, Kaskadia, River Red, The Valley, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —JR Sims & Texas Special

Berbati's Pan—The Rakes, Every Move a Picture, To Live & Die in LA, 9:30 pm, $12-14

Biddy McGraw's—National Flower

Blue Monk—Julian Priester, David Haney, 9 pm, $10

Boons Treasury—B Siders, 9 pm

Borders (Bridgeport)—Lew Jones, 7 pm

Borders (Gresham)—Melissa Warner, 7 pm

Buffalo Gap—Rogue Motel, 9 pm

Clifford’sSneakathon, The Fabulous Saturdays, Eliza Jayne

Clyde's Prime Rib—Norman Sylvester

Cornelius Pass—Brewfest: Drunken Prayer, Richmond Fontaine, 4 pm

Corner Saloon—Anything Goes

Crystal Ballroom—Paul Oakenfold, 10 pm, $25-30; Bottle Rockets, Moonshine Hangover, 8 pm, $10-12 (Lola’s)

Cuthbert Ampitheater —Pink Martini, 7 pm

Dante's—Heaven & Hell Ball: Smoochknob, 9:30 pm

Devil’s PointDiamond Tuck & The Privates, The Champagne Cowboys, 10 pm, $5

Doug Fir —Talkdemonic, The Joggers, Dat’r, 9 pm, $10

Duff's Garage—Lisa & Her Kin

Dunes—Saturdunes: DnD, Hott Pink, 9 pm; Summer Bounce w/DJ $ew What, Ninjah

Edgefield —Cary Novotny & Johnny Connolly, 7 pm

Fez—Back Up!: Jaime Lee, The Edwardian III, Eve’s Dilemma, Eric Stern, DJ Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $5-10

Food Hole—The Symptom

Free Geek—Geek Fair 2006: Alan Singley & Pants Machine, Johnny Punchclock, The Sprockettes, Cry Wolf, Extra Medium, Pepto Dismal, The Clown House, 1 pm

Goodfoot —Ashbury Park, Buds of May

Gorge—Warped Tour: NOFX, Rise Against, Anti-Flag, Thursday, Motion City Soundtrack, Underoath, Saves the Day, Senses Fail, Against Me, Less Than Jake, The Casualties, Joan Jett & The Blackhearts, AFI, The Living End, Helmet, Gym Class Heroes, The Bouncing Souls, The Academy Is..., Every Time I Die, J4, Cartel

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room —Cas Lucas, Melissa Ivey, 9 pm

Halibuts—Lee Blake

Hawthorne Theatre—The Massacres, Season of Nightmares, Neutrinos, Statch & The Rapes, The Skirtchasers, 9 pm, $13

Heathman Hotel—Sandy Dennison

Holocene—Midsummer Night Masquerade: Sugar Shortwave, DJ Saffronica, Jen Folkner, 9 pm, $8-10

Imbibe —The Shiftless Rounders, Sarah Metzner, The Splitters, 9 pm, $7

Jax —Toledo Kesch, 7 pm, $5

Jimmy Mak's—Bobby Torres Ensemble, 9 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kaul Auditorium, Reed College—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's OlympianMira Flores

Kennedy School—Freak Mountain Ramblers, 7 pm, free

Laurelthirst—Jim Boyer Band, 9:30 pm, $5

Les Schwab Amphitheater—Nickel Creek, Foghorn Stringband, 6:30 pm, $25

Mississippi PizzaMidnight Serenaders, Trio Subtonic, Chris Mosley Trio, Sassparilla Jug Band, The Blackberry Bushes, 11:30 am; Joni Laurence, 6 pm; Cicada Omega, Drunken Prayer, 9 pm, $5

Mississippi Studios—Paper Cameras, Jim Brunberg Band, Lewi Longmire Band, Sneakin’ Out, The Snuggle Ups, Anya Marina, Amelia, noon, free; Dolorean, Rivulets, The Stares, 10 pm

Mock Crest—New Iberians, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Mt. Hood Sports Arena—Oregon Humane Society Benefit, Scotland Barr & The Slow Drags, Blue Moon Highway, Blue is Cold, The Fresh Heartbreak, Michael Sean Summins, Zachary Charles, Lori Willcuts, Juke Joint Gamblers, Stevi Marie & Jackson Road, Dry County Crooks, 3 pm, $8

Music Millennium NW —Davide Cabassi, 1 pm; James Hall, Robert Roth, 3 pm; Cas Lucas, 5 pm

Pala—Marq, Carl Thompson, Josh Banks, $7

Portsmouth Club—Little Ronny

Produce Row —Miss Lonely Hearts, 9 pm, free

Rock Creek Tavern—Richard Day Reynolds, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Shifft, Pillars of Nein, Jahai, See Emily Pray, 7 pm

Roots BrewingBaktune, 9 pm

Rose Garden—Martina McBride, The Warren Brothers, 7:30 pm, $49.50-59.50

Roseland —The Fray, Augustana

Salem Armory—Slayer, Lamb of God, Children of Bodom, Mastodon, Thine Eyes Bleed

Slabtown—The Rocktet

St. David's Church—Breast Exam Project Benefit: Lucie Blue Tremblay, 8 pm, $25-100

Stonehedge Gardens—New Monsoon, 7 pm

The Artistery—Awesome Color, High Places, Corpsekisser, 8 pm, $5

The Hutch—Jelly Roll, 9 pm

The Know—Bird Costumes, Ilsa Koch, Cloaca Clock

The Old Church—I Can See w/Don Ebel, Jack Bishop, 7:30 pm, free

The Stein Haus—Bolt Upright

Thirsty Lion—Darby O’Gill

Tillicum Club—Chubby Johnson

TonicThe Vulturines, Advisory, Per Sec

Towne Lounge—Careen, Caves, Tallest Building in the World, $6

TugboatBeliss, 9 pm

Twilight Cafe—The Shitwhistles

Urban Grind—Blue Lightning

Voleur Restaurant—Carri Bella, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Shirley Nanette & friends

WOW Hall (Eugene)—NW Royale, Grynch, Awake, Athiarchists, 7:30 pm, $5

Zach’s Shack—Hot Dog Eating Contest: Grasshoppah, Syntac DJs, 2:30 pm


Alberta St. Pub—Joy Wilson Band, Jen Bresnahan & The Ex’s, 8 pm

Anacortes, WA—What the Heck Fest: Al Larsen, Kimya Dawson, Woelv, The Robot Ate Me, Watery Graves

Andina Restaurant—Greg Wolfe

Ash St. Saloon—Gnome Sorcery Federation, Paranaut, Bridgewater, 9:30 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW —Gospel Lunch w/Rae Gordon, 1 pm

Beulahland—Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Columbia Meadows—Warped Tour: NOFX, Rise Against, Anti-Flag, Thursday, Motion City Soundtrack, Underoath, Saves the Day, Senses Fail, Against Me, Less Than Jake, The Casualties, Joan Jett & The Blackhearts, AFI, The Living End, Helmet, Gym Class Heroes, The Bouncing Souls, The Academy Is..., Every Time I Die, J4, Cartel, 11 am

Dante's—Gram Rabbit, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir —Clampitt Family, Tom Heinl

Dunes—Richard Ramirez, Glamourous Pat, 10 pm

Edgefield —Billy Kennedy, 5 pm

Elephants Deli—Terry Robb, 3 pm

Food Hole—Archaeopteryx

Hawthorne Theatre—The Burning Times, Reloba, Uncanny Wheels, Sun of Cain, SMC Cartage Co., Scrimshaw

Holocene—Church of Psychedelia: Front Machine, Brown, Nux, DJ Mordechai, Penguin Jetpack, 9 pm, free

Imbibe —Hanz Araki & Cary Novotny, 7 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm; RCMP, Whiskey Puppy, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Swamp Cactus, 4 pm; John Staedler, 7 pm; Ali Ippolito, Mr. Frederick, The Truffle Savoy, 9:30 pm

Mississippi Studios—Nancy McCallion, Laura Kemp, 6 pm, $10; William Lee Ellis, 9 pm

Mock CrestNoPoMojo, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Mt. Hood Sports Arena—Oregon Humane Society Benefit, Scotland Barr & The Slow Drags, Blue Moon Highway, Blue is Cold, The Fresh Heartbreak, Michael Sean Summins, Zachary Charles, Lori Willcuts, Juke Joint Gamblers, Stevi Marie & Jackson Road, Dry County Crooks, noon, $8

Music Millennium NW —William Lee Ellis, 1 pm

Paris Theatre—Oscultion, Red Horizon, Left Foot Forward, Roses for Ophelia, Pretty Marks You Red, Postnone, 4:30 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—Greg Clarke, 4 pm

Roseland Grill—Janiva Magness, Robbie Laws

Sellwood Park—Lloyd Jones, 6:30 pm

Stonehedge Gardens—New Monsoon, 6 pm

The Old Church—Marya Kazmierski, 6 pm

The Steinhaus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tonic—You Magnificent Bastards & friends

Towne Lounge—Lowlights, Campo Bravo, Prayers from a Makeshift Morgue, $5

Twilight Cafe—Keegan Smith

White Eagle —Open Mic, 7:30 pm, free


Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. SaloonGoodYear, Splitting Seconds, Drawback, 9:30 pm, $4

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Clinton Corner—Reggae Jam w/Earl the Reggae Allstar, 7 pm

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —The Lovemakers, 9 pm, $10

Edgefield —Skip vonKuske Diva Series w/Ashleigh Flynn, 7 pm, free

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda

Halibuts—Lloyd Jones

Imbibe —Essential Ancient, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kaul Auditorium, Reed College—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza—Spot, 6 pm; Nick O’Donnell, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW —Ida Viper, 7 pm

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Rock n Roll Pizza—Long Since Forgotten, Aisle 3, 6 pm

The Stein Haus—Fabulous Bad Cats

Towne Lounge—Old Growth, Pirate Radio, Bitchin’ Summer, $5

Tube—Centipede E’est, Life Coach, Eternal Tapestry, DJ Nate C, 9:30 pm, $3

Twilight Cafe—Open Mic

White Eagle —Griffin, 8 pm, free


Acme—Bugs of Lightning, Circles into Lines, Skyscraper

Aladdin —Acoustic Alchemy, Terry Disley, 8 pm

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—BarFly Family Feud: Bears vs. Queens, 6 pm; Accidental Gun Death, Cobra Skulls, 48 Thrills, 10:00 pm, free

Berbati's Pan—Mr. Lif, Metro, DJ Big-Wiz, Cage w/Chan, DJ KrazyGlue, Camu Tao, DJ Kez, Onry Ozzborn, 9 pm, $13

Biddy McGraw's—Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Catlin Gabel School—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 6:30 pm

Crystal Ballroom—Voltera, Written in Ashes, 9 pm, $ 8 (Lola’s)

Dante's—Quintron & Miss Pussycat, Get Hustle, Harry Merry, 9:30 pm, $10

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Ecotrust Rooftop Terrace—Sexy Tuesdays: Sneakin’ Out, 5:30 pm, $15-20

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; The PBRchestra, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Ken’s Place—Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Lincoln Hall, PSU—Violin Festival: Jaime Jorge, 6 pm

Mississippi Pizza—Michael Garfield, 5 pm; Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—Freedy Johnston, 8 pm

Mock Crest—The Reverb Brothers, 8 pm

Mt Tabor Park —Little Sue, 6:30 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

The City—EZ Connection

The Funky Church—Thanksgiving, The Poison Dart, Yukon, 8 pm, $5

The Old Church—A Baroque Odyssey, 7 pm, $5

Twilight Cafe—Sean Michel

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free


45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers: Liz Coffman, Robert Moore, Carolyn Joyce

Acme—Harry & The Potters, Draco & The Malfoys, Sour Grapes, 7 pm, $5-8

Aladdin —Gjallarhorn, Nicolai Dunger

Alberta St Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Howie & The Hot Knives, The Heaters, My Own Black Eye, 9:45 pm, $4

Beale Street NW —Conroy-DeBrie, 6 pm

Berbati's Pan—Shaimus, Kinderscale, Joseph Konty, $5

Biddy McGraw's—Elizabeth Nicholson

Billy Reed's—David Valdez Quartet, 4:30 pm, $3; Groove Jazz Jam Session, 8 pm, free

Blue Monk—Cathedral Park, Renato Caranto

Boons Treasury—Taarka Duo, 8 pm

Buffalo Gap—Michael Garfield, Courtney Jones, 9 pm

Cascade Bar—Jam Band PDX

City Hall—Quasi, The Minders, 5:30 pm

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Crystal Ballroom—Jurassic 5, X Clan, 9 pm, $22-25

Dante's—Levon Levan, Fogatron

Doug Fir —David Bazan, Micah P. Hinson, 9 pm, $10

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes—Thrill Parade, The Professional Man, 10 pm

Edgefield —Rachel Taylor Brown, 7 pm

First Congregational Church—Portland Symphonic Choir, 7 pm

Food Hole—Night Wounds, Archaeopteryx, Hot Girls Cool Guys, Ikebana

Goodfoot —Ramblin’ Rose, $5

Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Open Mic, 8 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Holocene—Ramp, Yard, Synchronicity Frequency, Pulse Emitter, Try My Cabbage, 9 pm, free

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—The Old Yellers, 6 pm, free

Lincoln Hall, PSU—Violin Festival: Aaron Meyer, 6 pm

Loveland—Kaddisfly, Facing New York, The Panic Division, Hope All is Well, 7 pm, $10

Main Street Plaza—Dirty Martini, 5 pm

Mississippi Pizza—Iretsu, 7 pm

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Oregon Zoo—Hapa, 7 pm, $9.50

Paola’s—Ezra Meredith, 9 pm

Peninsula Park—The New Iberians, 6:30 pm

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Red & Black Cafe—George Mann & Julius Margolis, General Strike, 8 pm, free

Roots Brewing—Adalord, Lindsay Blodgett, Dylan Martell, 8 pm

Roseland —Thievery Corporation, 9 pm

The Old Church—Dasha Adzhiglrey, Matt Grossman, noon, free

Thirsty Lion—Dale the Nail

Tillicum Club—Jim Mesi

Towne Lounge—Kiss Kiss, Caleb Engstrom, Reverse Dotty & The Candy Cane Shivs, $5

Twilight Cafe—Random Jam w/Charlie Girl & The Big Package, 8 pm

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Voodoo Doughnut—...ship, 10:30 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Mantis, Solenoid, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—John Gilmore

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Mr. Lif w/Metro & DJ Big Wiz, Cage w/DJ Crazyglue, The pHormula, Reward System, 8:30 pm, $10-12

DJ Listings


Acme—Booty: DJ Puppet, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —DJ Amanda

Devil’s Point—DJ Kenoy

Greek Cusina—DJ Kickin-Wing (Minoan); DJ Brett (Taverna); J-Boogie

Kelly's Olympian—DJ His N Hers

Local.35—Ohmega Watts, 6 pm

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Nocturnal—Swing Dance, 8 pm, $6

Noir—Elbow Room: DJ Ravi


Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Roots Brewing—DJ I:Sight, 8 pm

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

XV—De-luxe: DJs Evil One, Gemo, 10 pm, free


720 Club—DJ Radius, DJ Blue Submarine, 10 pm

Beulahland—Seoultrain w/Seoul Brother #1, Dong Ko-Nee Lee-Us

Billy Reed's—DJ Paradox, 9 pm, free

Boxxes —DJ Sam

Clifford’s—DJ Shirley & friends

Crush —Swing Set: DJ Stay in School

Delta Cafe—Arland+Akina

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

Domenic’s Bar & Grill—Dance Party

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot—DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina—Body Call w/DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Sharon Needles

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Noir—Phonique One-Year Anniversary: the perfect cyn, Derek Fisher, Jill, Matt Tolfrey

Pi-Rem—A Journey East w/Res. Sound, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern —Small Axe Sounds

XV—DJ Monkeytek, Rosshog, DJ Neta, Mr. Jeigh


Acme—Stylus 503: DJ Dave Allen, DJ Joelskool, 10 pm, $5

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aura—Go Go: DJ OG One, 9 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ Hwy 7, 10 pm

Crush —DJ Suppoz

Domenic’s Bar & Grill—Dance Party

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Reaganomix: Ferris Bueller, 10 pm

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Nocturnal—Andy P’s Benefit Dance Party: Ohmega Watts, DJ Flip Flop

Noir—Dementia: Nevermore, Susie Cue, Non, 9 pm, $3

Pi-Rem—Our Stompin’ Ground: Quillen, Deafchild, Manoj, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Lovely w/DJs Derek Fisher, the perfect cyn, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern —DJ Mattbastard

XV—DJ Kez, Dun Diggy


Berbati's Pan—Fetish Night

Bettie Ford—Jayanta

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Ground Kontrol—Black Sunday: DJ Nate C, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ One Pump

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Noir—Sunday Sermon: Mr. Clean, Matt Rock

Pala—Miles Maeda, Adam Osuna, Demetre Baca, Matt e Starr, $5

The Know—DJ DrewGroove

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

XV—The Name Game w/Mr. MuMu


Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, Beyonda, Ko, Wesley

Boxxes —DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Slabtown—DJ Marantic

Tonic—DJ Matt Machine

XV—DJ K Hole a Hole


Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Kelly's Olympian—DJ Makeout

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai—DJ Be-1

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Towne Lounge—Meet Department, $2

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

XV—Soft Selector, Paula B, 10 pm, free


Basta's—Mr. Mumu

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked, Gainon, 10 pm, $3 (Minoan)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free


Pala—Ignite w/local DJs, free

Pix Patisserie (NE)—PRA Night, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww, 10 pm, free (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic—Reggae Dancehall

XV—Van Glorious, DJ Ninjah, DJ Dick Dragon OTF

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm


Comments are closed.

Quantcast Quantcast