Music » Live Music Listings

Live Music and DJ Listings

comment

Live Music

THURSDAY 7/27

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Lon, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Aladdin —Blue Cheer, Goblin Cock, Kalas

Alberta St. Pub—Painted Birds w/Adam Goldman, 9 pm, free; Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—EZ Connection

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Brandon Daniel & Friends w/Benefits, Radio Vision, Marshan, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan—My Own Black Eye, Quality Name Brand, Rock Scarlett, $8

Biddy McGraw'sNoah Peterson, 9:30 pm

Blue Monk—Stephen Walker & The Few Chosen

Boons Treasury—Richard Day Reynolds, 8 pm, free

Buffalo Gap—Tony Smiley

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clark County Amphitheater—Steely Dan, Michael McDonald, 7:30 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Dante'sBlack Heat White Noise, Gruesome Galore, Go Fever, 9:30 pm, $5

Doug Fir —Nire, The Days, Easterly, 9 pm, free

Duff's GarageSpeed Limit & The Violations

Dunes—The Misadventures of Two, Quiet Countries, 10 pm

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Jen Folkner, 10 pm

Edgefield —Casey Neill Band, 6 pm, free

FezThe Aught-Threes, Jasmine Ash, 9:30 pm, $5; Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free

Food Hole—Copy, Hott Pink, Natalie Portman’s Shaved Head, 8:30 pm, $5

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Deep Fried Funk Brothers, Bicasso, Brown Rice, Seoul Brother #1, Soil, Venom 33 1/3, Jammotron

Greek Cusina—SFP, Exile, Blu, Aloe Blacc, J. Boogie, Scarab; DJ Brett (Taverna); J-Boogie

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

H2O Martini Bar—Misterioso, 6:30 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Batesville Manor, Illis Amora, Auralust, HouFarrLong, Golfing w/the Gestapo, Moral Terror, 9 pm, $6

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Drats!!!, The Sort Ofs, Simpl, 9 pm, free

Hotel deLuxe—Dickel Brothers, 8 pm

Hovercraft Gallery—Clorox Girls, Marla Hooch, 8 pm, $3

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Celilo, 8 pm, $5

It’s A Beautiful Pizza —Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Jax —Robert Moore & The Wildcats, $8

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm, free; John Shipe & Al Toribio, 9:30 pm, $4

Mississippi Pizza—Tapas Musica, 6 pm; Deadwood Revival, Josh Cole, Curtis Alsobrook, 9 pm

Mississippi Studios—Jon Dee Graham, Willy Vlautin, 7:30 pm; Myshkin’s Ruby Warblers, Heather Perkins, 10 pm, $10

Mock Crest—Claes of Blueprints, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Ninth Ave Public House—The Mouse that Roared, S. Brooks, Azalia Snail

Ohm —Fall for Fashion: Benjamin Rader, Tekorji, 9 pm, $5-15

Paragon Club—Toxic Waste, Secret Army, Slam Dunk

Portsmouth Club—Open Mic w/David Fifield

Proper Eats Cafe—Jazz Jam w/Alan Tarpinian, 7 pm

Red & Black Cafe—Christopher Woitach & The Cathexis Orchestra, 8 pm

River City Saloon—Salmon River Project, Moodswing, Adair Village

Rock Creek Tavern—Billy Kennedy, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—Origin, Deathsaw, Rosetta, Day Without Dawn, Diesto, Opus Dai, 7 pm, $10

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

The Stein Haus—Hauscats

Thirsty Lion—National Flower w/J. Malm

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tom McCall Waterfront Park—Oregon Brewers Fest: Little Sue & Lynn Conover, Freak Mountain Ramblers, The Jesters, 5 pm

Tonic—Ironhead, Go Like Hell, The Altarboys

Towne Lounge—Say Hi to Your Mom, Immaculate Machine, Dirty on Purpose, 9:30 pm, $6

Twilight Cafe—Zoopy

Valentine’s—Commodore Duchess, McGovern Goldwater Ticket

Wallace Park —Armonia Latina, 6:30 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —The Garcia Birthday Band, 9:30 pm, $4

Wonder Ballroom—Organism Party: Courtney Taylor-Taylor, Small Sails, 7:30 pm, $15

WOW Hall (Eugene)—Stairway Denied, Two Leg Lucy, 7:30 pm, $8-10

FRIDAY 7/28

15th Street Pub—Sad Panda, Umber Sleeping; The Wayward Trio

Abou Karim Restaurant—Annette Loulman

Aladdin —Edwin McCain, RobinElla, Michael Tolcher, 8 pm, $20

Alberta St. Pub—Cocks in the Henhouse, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Condor, Luciana Proana Quartet

Ash St. Saloon—Intellectually Sound, Salmon River Project, Adair Village, Mood Swing, 9:30 pm, $6

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon; Lee Blake Band

Berbati's Pan—The Far East Movement, DJ Playhouse, $10; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Blue Monk—Shoehorn Quartet w/Artis the Spoonman, 9 pm, $7

Boons Treasury—T Ray & The Shades, 9 pm, free

Borders (Vancouver)—Chris Tessell, 7 pm

Buffalo Gap—Element 57

Clark County Amphitheater—CSNY

Clyde's Prime Rib—La Rhonda Steele

Coffee Lovers—Quartet Clambake

Corner Saloon—Johnny Ripoff

Dante's—Buzzcocks, The Adored, The Strays, 9:30 pm, $13.50

Devil’s Point—The Rockets, Mad Marge & The Stonecutters, Dead Man’s Hand, 10 pm, $5

Doug Fir —Six Organs of Admittance, Silversun Pickups, Holy Suns, 9 pm, $10

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blood Shot Bill

Edgefield —Danny O’Hanlon, 7 pm, free

Food Hole—Black Elk, Scary Bear, Rye Wolves, Red Fang, 8:30 pm, $5

Green Room —Steve Wilkinson & friends, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Ground Kontrol—Time Lapse: Umber Sleeping, Moonchild, 10 pm, $3

Halibuts—Kinzel & Hyde

Hawthorne Theatre—Vegas, SPL, 9 pm, $10

Heathman Hotel—Tall Jazz

IFCC—Solo Flamenco w/Jaime Del Rio, 7:30 pm, $9-12

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Lara Michelle, Jamie Stillway, Sean Moultrie, 9:30 pm, $6

In Other Words—Luna Music Series

Jax —Hank Hirsch Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Stephanie Schneiderman, $10

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Amadan

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm, free; The Lichsteins, 9:30 pm, $5

Loveland—PDX Pop Now!: Viva Voce, Old Time Relijun, Siren’s Echo, Please Step Out of the Vehicle, Sexton Blake, We’re from Japan!, Dramady, Small Sails, Horse Feathers, Stars of Track & Field, 6:30 pm, free

Mississippi Pizza—The Mojitos, 6pm ; Cana Son, 9 pm

Mississippi Studios—Roy Bookbinder, 8 pm, $15; Rich Delgrosso, 10 pm

Mock Crest—Sneakin’ Out, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Ninth Ave Public House—LKN, Marla Hooch, Rome Plows, Swallows

Oregon Zoo—Shawn Colvin, Dar Williams, 7 pm, $19

Outlaws—Cross Canadian Ragweed, The Jeff Boortz Band, $5-10

Oxbow Park—Greg Stone & Lon Jones, 8:30 pm, $4/car

Portsmouth Club—Four Deep

Produce Row —Philip Guttman & Co., 9 pm, free

Red & Black Cafe—Mischief Brew, 8 pm

Rock Creek Tavern—Ellen Whyte Trio, 9 pm, free

Rock n Roll Pizza—Buck 90, In Memory, Never Sleep, Patient 29, BSG, 6 pm

Roots Brewing—Matt Vrba, 9pm

Roseland —E-40, 8 pm

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

SlabtownMars Retrieval Unit, Sauce Policy, 9 pm, $5

The Stein Haus—Danny Hay Davis, 9 pm

Thirsty Lion—Dale the Nail & The Wellhungins

Tillicum Club—Aaron Black

Tom McCall Waterfront Park—Oregon Brewers Fest: Rolling Boil Blues Band, Olivia Warfield, The Jesters, 4 pm

Tonic—HH Serpentone, 7:30 pm, free (lounge); Meteor West, The Quitters, The Self-Filling Prophecy

Towne Lounge—Tara Jane O’Neil, Nick Castro & The Young Elders, Plants, $7

Twilight Cafe—Psyrup Gun, Catfight, The Mello Outs

Valentine’s—Phase Two: A Jubilee of Innovation w/Metal, Michael Martone, Susan Sternberg, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Speed Limit & The Violations, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Sandin Wilson Quartet

Wonder Ballroom—Sissyboy, Snuggle Ups, DJ Drag, DJ Stormy, 11 pm, $5

WOW Hall (Eugene)—Sunday Straight Jacket, Good for America, Justin Ray, Dan Merrell, 7 pm, $5

Xenos—Annie DeMotto, free

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 7/29

15th Street PubSugar Farm, Old Town Hustlers, Ramblin’ Jacks, Radio Vision

Abou Karim Restaurant—Mary Kadderly

Aladdin —John Renbourn, 8 pm

Alberta St. Pub—Eilen Jewell, Ida Viper, 7 pm, $5; Robert Wilson, 9:30 pm, $10

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka Trio

Ash St. Saloon—Phase Two: A Jubilee of Innovation w/Mike Daily/O’Grady, RM Berry, 10 pm, free

Bagdad Theatre—Rock ‘n’ Roll Camp for Girls Showcase, 5 pm, $7-10

Beale Street NW —Ward Stroud Band

Berbati's Pan—Thorn City Improv

Biddy McGraw's—Pagan Jug Band

Billy Reed's—Misterioso, 9 pm

Blue Monk—Andrew Oliver Quartet

Boons Treasury—Casey Neill, 9 pm, free

Borders (Bridgeport)Scotland Barr, 7 pm

Borders (Gresham)—David Olsen, 7 pm

Buffalo Gap—Lindsay Fuller, Sweetjuice

Cathedral Park—Portland Festival Symphony w/Michael Allen Harrison, Julianne Johnson, 6 pm

Clark County Amphitheater—Tom Petty & The Heartbreakers, Trey Anastasio, 7:30 pm

Clyde's Prime Rib—Lloyd Allen

Columbia Meadows—Rockfest Eleven: Alice in Chains, Seether, Evans Blue, Buckcherry

Corner Saloon—Johnny Ripoff

Crystal Ballroom—Information Society, Son of Rust, Echo No Echo, 9 pm, $15-17

Dante's—The Briefs, The Nice Boys, The Punk Group, 9:30 pm, free

Devil’s Point—The Decliners, The Dry County Crooks, Law, 10 pm, $5

Domenic’s Bar & Grill—Cool Breeze

Doug Fir —Pete Yorn, 9 pm, $20-22

Duff's Garage—Hank Engel & The Island Devils, Mars Needs Women, The Lonesome Heroes

Edgefield —Cary Novotny & Tom Creegan, 7 pm, free

Esther Short Park—Ho’ike Hawaiian Fest, 11 am, free

Food Hole—Shearing Pinx, Me Con, Ilkebana, DRUGS, 8:30 pm, $5

Four Seasons Bowl—Era of Tragedy, Dark Cloud 9, Bedlam Massacre

Goodfoot —Kan’nal

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room —Soapbox & Brandon Chandler, 9:30 pm

Halibuts—Aric Riley

Hawthorne TheatreLindsey Pool, Great Grand Wonderful, The Jezabel Spirit, The Liars Club, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Carolyn Joyce

Holocene—Shee Bee Gees, Monocle, 9 pm, $5

Imbibe —Bossa Nouveau, 9:30 pm, $6

In Other Words—Felina, 10 pm, free

Jax —The Jazzbo’s, 8 pm, free

Jimmy Mak's—King Louis & Baby James, $8

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—Honky-Tonk & Hot Rod Festival: The Railers, Power of County, Lisa & Her Kin, Eat Your Heart Out, Shawn Hawkins & The Offenders, Three Bad Jacks, Blackout Radio, The Skirtchasers, The Holyshitters, 1 pm, $12

Kaul Auditorium, Reed College—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Kells—Amadan

Kelly's Olympian—Trick Sensei, Skyscraper

Laurelthirst—Blueprints, 6 pm; Power of County, Shawn Hawkins & The Offenders, 9:30 pm, $5

Loveland—PDX Pop Now!: 50 Foot Wave, Dahlia, Fleshtone, The Shaky Hands, Dykeritz, Reverse Dotty & The Candy Cane Shivs, Guau Guau, Strength, ...worms, Nice Nice, Parenthetical Girls, Alela Diane, The Dimes, Holcombe Waller, The Conductor, Boy Eats Drum Machine, The Upsidedown, Jr. Private Detective, noon, free

Mississippi Pizza—Mandala, 6 pm; Flat Mountain Girls, 9 pm

Mississippi Studios—RyeHollow, Amy Speace & The Tearjerks, Kelly Jones, 8 pm, $6

Mock Crest—Johnny Keener, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Mt. Hood Sports Arena—Band Fest: Prodigal, SOLD, Strong Medicine, Kate White, Fast, Brutus & The Angry Senators, $5-7

Music Millennium NW —Cities, 3 pm; Pete Yorn, 5 pm

Newmark Theater—Barkays, Confunkshun, Dazz Band, 8 pm, $45

Portland Art Museum—Oregon Biennial: White Rainbow, Copy

Portsmouth Club—The KC Murphy Band

Produce Row —Three Finger Jack, 9 pm, free

Red & Black Cafe—Mashuq, 8 pm

River City Saloon—Funk Shui

Rock Creek Tavern—Susie Blue, Skip vonKuske, 9 pm, free

Rock n Roll PizzaMy Favorite Everything, Cold Rush, Patient 29, Vexx, 6 pm

Roots Brewing—Skyhouse, 9pm

Sabala's Mt. Tabor—Agalloch, Waldteufel, Wolves in the Throne Room, Giant Squid, 9 pm

Slabtown—Fantasia, Ground Score

Studio 415—Six Ounce Gloves, NW Royale

The NoiseBox (Camas)—Beauty Rests, Coretta Scott, From Aphony, Fine Point of a Truce, 7 pm, $10

The Stein Haus—Kenny Lee

Thirsty LionSpeed Limit & The Violations

Tillicum Club—Aaron Black

Tom McCall Waterfront Park—Oregon Brewers Fest: Garcia Birthday Band, The Piano Throwers, The Jesters, 2:30 pm

Tonic—Higher Than Mah, Empty Room, Superlab, Particle Son

Towne Lounge—Cities, Cataract Camp, $5

Tugboat—Andrew R. Tonry, Mikah Sykes, free

Twilight Cafe—Elf Shu

Twin Paradox Cafe—Paula Sinclair

Valentine’s—Bob Jones, JP Jenkins, Asa Gervich, Shane Ronet, 9 pm

Voleur Restaurant—Mosaique, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Weapons of Mass Compassion—ScarD, Cathartech, Nkondi, Fawn, COMA, Two Oboes, QKCOFSE, Geyser, Eraritjaritjaka, 8 pm, $5

White Eagle —Tapwater, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Dave Friesen Trio

SUNDAY 7/30

15th Street Pub—Wayward Trio

Aladdin —Katie Melua

Andina Restaurant—Steve Moretti

Ash St. Saloon—Merrick Foundation, Giant Squid, Prize Country, 9:30 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW —Gospel Lunch, 1 pm

Berbati's Pan—Warsaw Poland Bros., Uprite Dub Orchestra, The Clementines

Beulahland—Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Catlin Gabel School—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir —Flat Mountain Girls, Clampitt Family, 3 pm, free; Duncan Sheik, Vienna Teng, 9 pm, $17-18

Duff's Garage—Young Jonny Guitar, 8 pm

Edgefield —Garcia B-Day: Garcia Birthday Band, Red Rubber Band, Freak Mountain Ramblers, Deadwood Revival, free

Elephants Deli—Shelly Rudolph, 3 pm

Food Hole—Cobra Noir, Nux Vomica

Hawthorne Theatre—Lower Class Brats, Resilence, SS Kalert, The Krumbums, 8 pm, $12

Imbibe —Hanz Araki & Cary Novotny, 7 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Kennedy School—Songwriters in the Round w/Craig Carothers, 7:30 pm, $10

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm

Loveland—PDX Pop Now!: Ohmega Watts, Copy, Strategy, Cool Nutz, Wet Confetti, Wilding, The Swallows, Evolutionary Jass Band, White Rainbow, Old Growth, Sleepyhead, Whips & Whales, Alan Singley & Pants Machine, Tea for Julie, Treva Jackson, Garland Ray Project, Quiet Countries, I Can Lick any SOB in the House, Binary Dolls, noon, free

Mississippi Pizza—Gin and Tonic, 3 pm ; Cuba Ache, 7 pm

Mock Crest—Lonesome Heroes, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —Lola Ray, 5 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock n Roll Pizza—2 Live Crew, J-Kronic, Lil Fats, Budagee, Durty Curt, The Nealist, PWT, 6 pm

Sellwood Park—Jujuba, 6:30 pm

Sydney’s CafePlease Step Out of the Vehicle, Pocket Parade, 8 pm, $2-3

The Funky Church—Roger Seliner Benefit: Lana Rebel, Yes Father, 7:30 pm, $5

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tom McCall Waterfront Park—Oregon Brewers Fest: The Fur Trappers, Jon Koonce, The Jesters, 2:30 pm

TonicAlmost Milwaukie, Vexium, Era of Tragedy

Towne Lounge—Phase Two: A Jubilee of Innovation w/Adam Gnade & Band, Lance Olsen, Lidia Yuknavitch, 9 pm, free

Twilight Cafe—Open Mic

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

MONDAY 7/31

Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free

Ash St. Saloon—The Shotgun, The Box Social, The Vonniguts, 9:30 pm, $3

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm; Monster Joe, 8:30 pm, free

Clinton Corner—Reggae Jam w/Earl the Reggae Allstar, 7 pm

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Edgefield —Skip Van Kuske Diva Series w/Myshkin, 7 pm, free

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Holocene—Alan Singley & Pants Machine, 9 pm, free

Imbibe —Grasshoppah, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza—Swing Papillon, 6 pm; Litter Meet, Excuse Me Sir, Sugar Shortwave, 8 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

The Stein Haus—Fabulous Badcats

Towne Lounge—Ghost Ship, The Gay Science, Signmaker, $3

Tube—Menacer, Skeletonwitch

White Eagle —Griffin, 8 pm, free

TUESDAY 8/1

AcmeThe Janglies, 10 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. SaloonCasual Indifference, Fourth Year Freshman, First in Line, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's—Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Bitter End—The Comforters, 10 pm, free

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Buffalo Gap—Craig Carothers

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 6:30 pm

Couch Park—Los Cowtones, 6:30 pm

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Fernhill Park—Sneakin’ Out, 7:30 pm

Fez—Mellowdrone, Monsters Are Waiting, Modwheelmood, 8:30 pm, $8-10

Food Hole—Romancing, Southerly, Modernstate

Goodfoot —Jerry Garcia Birthday Band

Green Room —Portland Songwriter Showcase

Holocene—Magnolia Electric Co., Ladyhawk, Blitzen Trapper, 9:30 pm, $10

Imbibe —Lewi Longmire, James Low, 6 pm; Lara Michelle, Michael Jodell, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Ken’s Place—Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mock CrestNoPo Mojo, 8 pm

Mt Tabor Park —Clampitt, Gaddis & Buck, 6:30 pm

Music Millennium NW —Kelly Joe Phelps, 6 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

The City—EZ Connection

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WOW Hall (Eugene)—School of Rock All Stars, 6:30 pm, $10-12

WEDNESDAY 8/2

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Aladdin —School of Rock All Stars, 8 pm

Alberta St. Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—The Ones, The Ergs, Hunchback, The Peabodys, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan—The Coup, Boom Bap Project, T-Kash, Iselyfe, Common Market, 9:30 pm, $14-15

Biddy McGraw's—Elizabeth Nicholson

Billy Reed's—David Valdez Quartet, 4:30 pm, $3; Groove Jazz Jam Session, 8 pm, free

Blue Diamond—Jam Session w/Danny Hay Davis

Blue Monk—Andrew Oliver Quartet

Boons Treasury—Mark Alan, 8 pm, free

Buffalo Gap—Brian Copeland Band

Cascade Bar—Jam Band PDX

Dante's—Levon Levan, 10 pm, $5

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes—Charlamagne & Snowflakes, 10 pm

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Goodfoot —Liquid Soul, 9 pm, $10

Green Room —Stephen Ashbrook

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Circa Survive, The Receiving End of Sirens, Portugal. The Man, Keating, 9 pm, $12; Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Holocene—Here Comes a Big Black Cloud, The Swimmers, Brigg Fair, 6 pm, $5

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm; Tribal Lounge w/Lilah Perry, Severina, Tayissa Blue, Urban Berbers, 8 pm, $5

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

La Merde—Jason Butterworth Quartet, 9 pm

Laurelthirst—Raina Rose & friends, 6 pm, free; Shag’s Afronaughticals, 9 pm, free

Loveland—Park, One Way Letter, The Twitch, Eli Keller, Morgans Door, Coretta Scott, 7 pm, $8

Main Street Plaza—The Stolen Sweets, 5 pm

Mississippi Pizza—Des Ark, Kaia Wilson, Flies that Fight, Earl St. Ives, 6 pm; Go Gringo Go, 9:30 pm

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Oregon Zoo—Ska Cubano, 7 pm, $9.50

Peninsula Park—Portland Festival Symphony, 6:30 pm

Pioneer Square—Misterioso, 5 pm

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Band, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—Incomplete, Airplane to Nowhere, Cicero, Amber Voltaire, Odds of Falling, 7 pm

Roseland Grill—Walter Trout & The Radicals, Kenny Lavitz, 7 pm

The Old Church—Jane Howard, Jules Ellas, Steve Page, noon, free

Towne Lounge—Arrington de Dionyso, Daniel Higgs, Cloaca Clock, 8 pm, $7

Towne Lounge—Daniel Higgs, Arrington De Dionyso

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Magnolia Electric Co., Ladyhawk, Deke Falcon, 8:30 pm, $8-10

DJ Listings

THURSDAY 7/27

Acme—Booty: DJ Puppet, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —DJ Post w/Silpher

Devil’s Point—DJ Kenoy

Kelly's Olympian—DJ His n Hers

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Elbow Room: Ravi, Louis Roberto, Patrick Anthony, 9 pm, free

Pala—Palatics

Produce Row —Small Axe, $3

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Roots Brewing—DJ : Brightah, 9pm

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

XV—De-luxe: DJs Evil One, Gemo, 10 pm, free

FRIDAY 7/28

720 Club—DJ Radius, DJ White Label, 10 pm

Acme—DJ Sharon Needles, 10 pm

Billy Reed's—DJ Paradox, 9 pm, free

Boxxes —DJ Sam

Crush —Andromeda

Crystal Ballroom— ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Delta Cafe—AM Gold

Dunes—Kulturszene: the perfect cyn, M. Quiet, 31Avas, 10 pm

East Chinatown Lounge—DJ Izm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, DJ DrewGroove, 10 pm, $5

goodfoot —DJ Aquaman's Soul Stew, 10 pm

Greek Cusina—Body Call w/DJ Izm, Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Holocene—DJ Eleven, DJ Evil One, Rev Shines, 9 pm, $7

Kelly's Olympian—Metal Night

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—DJ DrewGroove, 10 pm, free

Pala—Andy Moor, Tony Gordan, $10

Pi-Rem—Aural Decompression w/local DJs, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern —Small Axe Sounds

XV—Van Glorious

SATURDAY 7/29

Acme—Shanghai Soul Club, 10 pm

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Crush —Beyonda

Dunes—Flashdance w/DJ Synthetic, 10 pm

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Fez—Andaz w/DJ Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $7

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Dementia: DJs Zufal, Mohawk Adam, Matt Rock

Pala—Jaime Thinnes, Mercedes, Alden Brown, DiBi Yosi, $8

Pi-Rem—Global Shakedown w/DJ Ravi, 9 pm, free

Press Club—DJ Breeze, 8 pm, free

Ringler's Pub—DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern —DJ Mattbastard

XV—Rev. Shines, DJ Kez

SUNDAY 7/30

Bettie Ford—Jayanta

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Kelly's Olympian—DJ Mouth2Mouth

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Noir—Matt Rock, Mr. Clean, Onionz

Pala—Demetre Baca, Adam Osuna, $1

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Know—DJs Zombo, DrewGroove, 9 pm, free

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

Vendetta—SIN Soul Sundays: DJ Maxamillion

XV—The Name Game w/Mr. MuMu

MONDAY 7/31

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, Beyonda, Ko, Wesley

Boxxes —DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Slabtown—DJ Marantic

Tonic—DJ Matt Machine

XV—Flavor City w/DJ Megalow

TUESDAY 8/1

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Kelly's Olympian—DJ Makeout

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai—DJ Be-1

Pala—Industry Night w/local DJs

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Towne Lounge—Meet Department, $2

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

XV—Vera, Paula B.

WEDNESDAY 8/2

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Crush —theknowledgist

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—DJs Atom 13, Soil

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJs Shylock, Roommate, Bluechris (Taverna); DJ Wicked, MC Gainon, free

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Mudai—Relentless

Pix Patisserie (NE)—PRA Night, 9 pm

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww, 10 pm, free (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic—Reggae Dancehall

XV—The Hump: DJ Van Glorious; Bangerism: DJ Ninjah, Dick Dragon OTF

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments

Comments are closed.

Quantcast Quantcast