Music » Live Music Listings

Live Music Listings

comment

THURSDAY 8/8

Aladdin Theater-Norah Jones, sold out

Ash Street-Burnout, Bite Size, Suburbia, $5

* Berbati's Pan-Black Sheep, DJ Wicked, $12.50-15

Biddy McGraw's-Felim Egan, Skip Parente, Nancy Conesco

Billy Reed's-Amoree Lovell, 8 pm

Bitter End-Rich Man's Burden, 9 pm; Hookah Stew, 6 pm, free

* Blackbird-arlo, Six PArts Seven, Rilo Kiley, Frog Eyes, $7

Boons Treasury-James Low

Buffalo Gap-Jane Wright, 8 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Club DV8-Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Coffee People-Kellee Lynn & friends, 7 pm, 3500 SE Hawthorne

Crystal Ballroom-Garratt Wilkin & the Parrot Heads, 8 pm, $15

Goodfoot-Triclops

Grand Lodge-Toni Land

Hoppers-Margo Tufo, 9 pm

Jazz De Opus-Jake Booker Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Laurelthirst-Little Sue; Velvida Underground, 6 pm

Mississippi-Rachael Taylor Brown, 6 pm; Ross and the Hellpets, 8 pm

Mock Crest- Open Mic Jam w/Jason Stewart, 8:30 pm

Mt Tabor-Dearest Crown, Carquinez, Straights

Ohm-Luv Jonz w/Reparations, $10

Paris Theatre-Bella Morte, All Ages

Produce Row Cafe-L'Via's Soul Reunion

Rabbit Hole-Vagabond Opera; Little Sue, 6 pm

Rock Creek Tavern-Eric Lunde & friends

Rogue Pub-Acoustic Jam, 8 pm

Satyricon-ADZ, The Sign Offs, The Hellside Stranglers, The Triggers

* Tonic Lounge-Oldominion Nightcrawlers

White Eagle-Stephen Ashbrook Band


FRIDAY 8/9

Arnada Cafe-Logos Eye, Rich Man's Burden, Waylaid

Ash Street-Sathya, Last Empire, Swamp Lotus, Infilkt, $6

* Berbati's Pan-Maktub, Black Angel, $8

Biddy McGraw's-Funk Shui

Billy Reed's-Karaoke Dive Style, 9 pm

Bitter End-The Bossa Boys, 6 pm, free; Nicole Campbell, 9:30 pm, $5

* Blackbird-Blevin Blecum, Aspects of Physics, SUNN0)), $6

Boons Treasury-Paul Summers Band

Borders-Beaverton-Glen David Zucker, 7 pm, free

Buffalo Gap-Jon Koonce & the Gashogs, 9 pm

Candlelight Cafe-Dover Wienberg

Conan's Pub-Lisa Miller & the Trailerpark Honeys, Countrypolitans, Moonshine Hangover, Richmond Fontaine, $7

Corner Saloon-Feppo Brothers

Crystal Ballroom-The Damnations, Caleb Klauder Band, Jackstraw; Disc Jockey Gregarious (Lola's)

Dante's-In Music We Trust 5-year Anniversary starring Fernando, Sean Croghan, Goldenboy, 9 pm, $6

* Fez-Reparations CD Release, 9 pm

Gemini Bar -the Cannonballs

Hoppers-Kinzel, Hyde & Poreter

Horning's Hideout-morFest, Melvin Seals Melting Pot, Ramblin' Rose, Funky Monks, Pie-Men

Jax-Purusa

Jazz De Opus-Tom Grant

Jimmy Mak's-Blues Connotation, $5

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm

Grand Lodge-Billy Kennedy & friends, Pete Sears

* Meow Meow-Massive Damage 2002 starring Rebelz of Rhythm, Hittaz on Tha Payroll, X-Kid & Seanski, Misty Fine, more, $8, All Ages

Mississippi-The Macraes, 7:30 pm; Six Legged Horse, 10:30 pm

Mock Crest-Lee Blake, 9 pm

* Mt Tabor-Freedom Tribe, Sasha Butterfly, 8 pm

Music Millennium NW-John Butler Trio, noon; Dave Pirner, 6 pm, free, All Ages

* North Portland Bikeworks-Benefit Show starring M. Sing Sing, The Reappearing Snacks, Owen "thrashin'" Ashworth on the Turntables of Casio, The Translators, Momlette & Dadwich, 8 pm

Paris Theatre-800 Octane, 44 Caliber Heroes, The Adhesives, Compact 56, All Ages

Porky's Pub-Vegan Killing Machine, guests

Produce Row Cafe-James Low Band

Rabbit Hole-Smidgen, Blind Light; Heavy Petting Zoo, 6 pm

Red and Black Cafe-Dog and Polny, Kate Akers, Steve Schroeder, 8 pm, All Ages

Ringler's Pub-Fridays at Four w/Billy Kennedy & Friends, 4 pm-7 pm, free

River Roadhouse-Ron Carnes

Rock Creek Tavern-The Chuck & Dave Show

Rogue Pub-Darby O'Gill, 9 pm

Roseland-temper CD Release, Let It Ride, $5

Satyricon-Poison Idea, The Weaklings

Schnitzer Hall-John Mayer, Guster, 8 pm

Scoreboard-Road's End

Stephano's-DJ Sugar w/guest DJs

Mt Tabor Acoustic-James West

White Eagle-Baseboard Heaters, $6


SATURDAY 8/10

* Polyp and Fury-Rabbit Sax Trio, Bradshaw/Marble Duet, Bubble & Squeak, 9 pm

Aladdin Theater-Dave Pirner, Water, $15

Arnada Cafe-Junky Jonser, Dross, special guest

Ash Street-Business Suit Guy, Herkemer, Monkey Fur, $6

* Beulahland-Anti-Racist Benefit

Biddy McGraw's-Professor Gall

Bitter End-Five Year Space Effort, 9:30, $5

* Blackbird-Buttery Lords, Experimental Dental School, Roger Nusic, $5

Boons Treasury-Rhythm Culture

Borders-Planet Yog CD demo, 2 pm, free

Borders-Gresham-Heart & Hammer, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-Steve Bradley Band, 9 pm

Candlelight Cafe-Dover Wienberg

Community Music Center-Erica Wong, Susan Smith doing Beethoven, Saint-Saens, Bach, 1:30 pm, free, All Ages

Conan's Pub-Dusty 45s CD release, Junco Parker, 9 pm

Corner Saloon-Feppo Brothers

Crystal Ballroom-Luther Wright & the Wrongs, $15

* Disjecta-PDX Tropix Fest: Rummage Sale, Glass Candy, Nice Nice, Monitor Bats, Yellow Swans, The Planet The, Growing, Panama, Friends Forever, Mark Burden, Dawn of Man, One Human Minute, Glamorous Pat, 1 pm, $5, All Ages

* Eagles Lodge-Portland Mercury's 2-year Anniversary Party starring The Dolomites, Karaoke From Hell, Oldominion

Fez-Deadspeed, guest

Gemini Bar-Rubberneck

Goodfoot-Ashbury Park Trio

Grand Lodge-American Music Festival: David Lindley & Wally Ingram, Holy Modal Rounders, Pete Sears, Spigot, Higher Ground Flying Other Brothers, Honey Bukit, Freak Mountain Ramblers, Billy Kennedy

Hoppers-Lucky Dawgs

Jasmine Tree-Romulus and Remus, Obe Skupla, Rudement, In Ether, 9:30 pm, $4

Jazz De Opus-Tom Grant

Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband, $6

Laurelthirst-Laurel Lee & the Escapees; Buck Dagger; James Low, 6 pm

Meow Meow-The Virus, The Riffs, The Rabid Dogs, guests, All Ages

Mississippi-Vagabond Opera, 7 pm; Cicadian Rhythm

Mock Crest-KC Murphy, 9 pm

* Mt Tabor-Portland Music Project, Alkymists, Blak Scienz Tribe, Upright Dub Arkestra, Money & Lovein, The Chosen

Music Millennium NW-Luther Wright & the Wrongs, 1 pm, free, All Ages

* Ohm-Suckapunch, Telephone, Brad Vachal & dorian

Ozone Records-TV:616, 2 pm, All Ages

Paris Theatre-Veronica, 36 Crazy Fists, Ender, Anatomy of a Ghost, Endor, All Ages

Porky's Pub-Glutton, guests

Produce Row Cafe-Lynn Conover

Rabbit Hole-The Atrocities; Species, 6 pm

Ringler's Pub-Buds of May, 3-6 pm, free

River Roadhouse-Ron Carnes

Rock Creek Tavern-Old Elbows

Rogue Pub-Harrison, 8 pm

Roseland-Rumble at the Roseland, 9 pm, All Ages

Satyricon-The Stitches, Freakshow Rodea, The Mansfields, The Sweethearts

Scoreboard-Road's End

Mt Tabor Acoustic-Wheeler Walker Ponder

White Eagle-Jon Koonce & the Honky Tonk Trio, $6

Yukon Tavern-Foam Tiger, Special Guests, 10 pm, free


SUNDAY 8/11

Aladdin Theater-Hope Sandoval, $18.50-20

Ash Street-Tecumseh, Grant Langston, Runaway Boys, $5

Biddy McGraw's-Irish Jam

Bitter End-Progressions with DJ Sean Michan, Keen, 6 pm; Whisky Puppy, 4 pm, free

* Blackbird-Portland Radio Authority: Desert City Soundtrack, Dutch Flat, The Joggers, $5

Boons Treasury-Jelly Head

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm; Life After Liftoff, 9 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Crystal Ballroom-Acoustic Mayhem open mic (Lola's), 8:30 pm, $2

* Dante's-Mum, Swords Project, E*Rock

* Disjecta-Bake Sale starring The Shins, The Forty-First, Experimental Dental School, The Ghosts of Women Who Haunt Cliffs, Panther, Sleetmute, All Ages

Goodfoot-Bikesummer Post-Bridge Pedal Party

Hoppers-Aaron Black Band featuring Johnny Black, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio

Keller Auditorium-Chris Isaak, 8 pm

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St Octet; Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm

Mississippi-Powell Roberts Project, 7 pm

Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm

Paris Theatre-10-Band Showcase, 7 pm; Full Affect, The Willknots, Team Karate Warehouse, 1 pm, All Ages

Pioneer Courthouse Square-India Festival

* Satyricon-Captured! by Robots, Compound Fracture

White Eagle-Holy Modal Rounders, $7


MONDAY 8/12

Arnada Cafe-Open Mic w/April

Ash Street-Open Mic/New Band Night, free

Bitter End-Monday Night Dress Rehearsal w/ Nicole Campbell Band, 9 pm, free

Blackbird-Room 101, Small Craft Advisory, Godlings, free

Candlelight Cafe-Margo Tufo

couch park-Misty River Band, 6 pm, free

Crystal Ballroom-New Band Night (Lola's), 8:30 pm, $2

* Dante's-Superdrag, Death Ray Davies

Gemini Bar-Morrison Bridge Music Jam

Hoppers-Electric Blues Jam w/ Lee Blake

Jazz De Opus-Bruce Escovitz, Dave Captein, Gary Hobbs, Tom Grant

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mt Tabor-I Say Reggae

* Music Millennium NW-Superdrag, 5 pm, free, All Ages

Ohm-Adam Zwig's Digital Analog Heaven blues hiphop progressive jazz funk soul, DJ P, $4

Pacific Switchboard-Judith Roitman & Aaron Vidaver, 7:30 pm, $5 suggested donation, All Ages

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Rogue Pub-Rogue Bluegrass Band, 8 pm

* Rose Garden-Alicia Keys, 7:30 pm, All Ages

Satyricon-Grant Langston & the Supermodels, Ferdinand the Bull

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 8/13

Arnada Cafe-Open Mic w/Lee Pelly

Ash Street-My Goldfish Ned, Last Gasp, DIHYF, guests, $5

Bitter End-Jeff Rosenberg's Songwriter Showcase, 9 pm, free

Blackbird-The Visit, Stereo Crush, Watsonville Patio

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno

Crystal Ballroom-Phish tribute night (Lola's), 8 pm, free

Dante's-TV:616 CD Release; Bump-n-Grind burlesque auditions; Vaudeville, 8 pm, $5

* Goodfoot-Eclectic Electro

Hoppers-Terry Robb Band

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Meow Meow-Slow Gherkin, The Plus Ones, the Huxtables

Mt Tabor-Money & Lovin, Uprite Dub Arkestra

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, Berlin, $5

Oregon Zoo-Joan Baez

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rogue Pub-Harrison solo acoustic, 8 pm

Roseland-Angelique Kidjo, Corey Harris, 8 pm, All Ages

Satyricon-Gladyss Patches, Gudgen

Tennessee Red's-ICanLickanySOB's Open Mic

Tonic Lounge-Cootie Platoon, free

White Eagle-Jeff Hudis and Steve James Wright


WEDNESDAY 8/14

Arnada Cafe-Open Mic Songwriter's Circus w/steve

Ash Street-SK and the Punkass Bitches, Sasshole, Disgruntled Nation, The Ballistics, $5

B Complex-Juliana Theory, Coheed and Cambria, Element 101, the Thirty Eight, 7 pm, $12, All Ages

Beulahland-Mars Needs Women

Biddy McGraw's-Irish Jam

Bitter End-Redwood Highway, 6 pm; Six Foot Sam, Amelia, 9 pm, free

* Blackbird-King Kong, Pleasseasaur, Kentucky Snakehandlers, Double Barrelled Soul, $8

Boons Treasury-Stephen Ashbrook

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Conan's Pub-Anodyne, Miss Teen Idaho, Dead End Crush

Dante's-Hellfire Antisocial Club w/Storm & the Balls, 10 pm

Dixon Manor-The Science, The World We Made, Buried in the Desert, 4614 N Michigan, All Ages

Empire Room-Dylan-Thomas Vance, 8:30 pm, free

Goodfoot-Jimmy Bennington Midnight Choir, free

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Paul Delay, 9 pm

Jazz De Opus-Bob Mover

Jimmy Mak's-Joey DeFrancesco, 7 pm, $15

Laurelthirst-Big Island Shindig; Fernando, 6 pm

Meow Meow-The Lashes, a New Hope, Division Day, Keeping Ellis, $8, All Ages

Mississippi-Toby Young, 6 pm; Where's Leo?, 8 pm

Mojo's Coffee Den-Wide Open Mic w/Patrick Finley

* Ohm-Deeper starring Madina, D-Lyte, $4

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Bingo

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Bob Shoemaker

Rogue Pub-Johnny Ward Blues Review, 8 pm

Satyricon-Number 3 Breakdown, Wet Cofetti, Litter MEat

Stephano's-DJ George the Mixologist

Wasco Street (Hood River)-2nd Annual Skate Fest w/ Kutless, Flight180, Liquid Grace, more (underneath the Safeway), All Ages

White Eagle-Crack City Rockers, Stan McMahon Band, Tracker, $3

Comments

Comments are closed.

Quantcast Quantcast