Music » Live Music Listings

Live Music Listings

comment

THURSDAY 1/16

Ash Street-Bettie Ford, Susie Blue, Sugar Free, Jasmine Ash, 9 pm, $6

Berbati's Pan-Durango Park, Tracker, Sukha Mantra, $6

Bitter End-Maggie's Choice, 6 pm, free; Hot Buttered Rum String Band, 9 pm, free

Blackbird-Nap Attack, Lead Veins, 10 pm

Blue Monk-Michael Shoehorn Conley, 8 pm, $5

Buffalo Gap-Life After Liftoff, 8 pm

Candlelight Cafe-Jay Bird Koder

Capitol Coffeehouse-Summer Schar, 7 pm

Goodfoot-Triclops

Green Room-Rainier Pounders

Hoppers-Jeff Barnes Jam, 9 pm

Jasmine Tree-Nervewheel, Office Products, 9 pm, $5

Jazz De Opus-Jake Booker Quartet, 8:30 pm, $4

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Kennedy School-Uncle Bud

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Little Joe, 9:30; Hillstomp, 11 pm, $3

Meow Meow-UVR, Paint by Numbers, guests, $5, All Ages

Mississippi-Cross Eyed Rosie, 8 pm

Mock Crest-Donna Jose Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Eachothers Legend

Music Millennium NW-Hot Butter Rum String Band, 5:30 pm

Nocturnal-Growing, Reeks & the Wrecks, Ghost to Falco, Jonny X & the Groadies, Dead Western, Mark Burden, DJ Maxamillion, Glomm, 9 pm, $5-6 (sliding scale)

Ohm-Universes Collide, DJ Sweet n Low, $3

Portland Art Museum-Christine Lavin, 8 pm, $18-20

PPAA-Irish Ceili Dance, 7:30 pm, $8-10

Rabbit Hole-Catfish, 6 pm; BSI DJ DUB, 10 pm

Satyricon-The Starvations, The Hunches, The Nightmares, The Ones, $5

White Eagle-Uberwench, The Boys From Ipanema, Brian Berg, The Quags, $3


FRIDAY 1/17

Aladdin Theater-Peter Case, Pete Krebs, $13-15

Alberta Street Public House-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free

Arnada Cafe-A Bombin' Nation, Mindframe

Ash Street-Fist City, Palatine Hill, Matthew Moon, $6

Berbati's Pan-The Bangs, The Exploding Hearts, The Whip, The Ex-Boyfriends, 9:30 pm, $8

Biddy McGraw's-Cornbread

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm; Higher Ground, $5

Blackbird-Fontanelle, Module, Electric Birds, 10 pm

Blue Monk-Alan Jones

Buffalo Gap-4th Plane Jaiant, 9 pm

Candlelight Cafe-Flying Stickleys

Cañita-Guateque Cubano, 10:30 pm, free

Capitol Coffeehouse-Roberto Gonzalas Trio, 8 pm

Conan's Pub-Tympanic

Delta Cafe-Morgan Grace

DV8-Hell's Candidates, Carol's Chump, Lords of Light

Green Room-Billy Kennedy & Friendz

Hoppers-Mr. Moon Mel Solomon & Band

Jasmine Tree-Ma Ford, Loris Lane, 9 pm, $5

Jazz De Opus-Mary Kadderly, 9 pm, $7

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Plumb Bomb, Fractal, $4

Meow Meow-Homegrown, Riddlin' Kids, The All American Rejects, Flashlight Brown, 7:30 pm, $12, All Ages

Mississippi-Harris Blackwood, 6 pm; epii CD release, 8 pm

Mock Crest-Rich Man's Burden, 9 pm

Mt Tabor-New Monsoon, Dave Coey & Tremor Guild, 9 pm

Paris-Lost Koz, Odd Man In, M.R.P., Tracer, Careen

Porky's Pub-M.G.P., Burning Water, free

Port Halling-Lee Blake

Produce Row Cafe-Pale Green Pants, $3

PSU-Bangs, noon, All Ages

Rabbit Hole-Quincy, 6 pm; Songwriters In The Hole feat. Jen Bernard and McKinley, 9:30, free

Roseland-Del tha Funky Homosapien, Boom Bap Project, guests, 9 pm, All Ages

Satyricon-Audio Learning Center, Treasure State, Mines, $5

Shot in the Dark-Luke Janela, Dear Francis, 9 pm

Tillicum Pub-The Cannonballs, 9:30 pm

Tonic Lounge-Ross And The Hellpets, Sauvie Island Moon Rocket Factory, Smidgen

White Eagle-Jackstraw, $6


SATURDAY 1/18

Aladdin-Tegan & Sara, Ashleigh Flynn, Jason Yates

Alberta Street Public House-Caleb Klauder, Laura Veirs

Artichoke Music-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free; Miz Kitty's Parlour, 8 pm, $10

Ash Street-Inflikt, Five Foot Thick, Sathya, Anger Management, Hyperthermia, 8:30 pm, $7

Biddy McGraw's-Professor Gall

Bitter End-Buds Of May, 9 pm, $5

Blackbird-The Gossip, King Cobra, Young People, Sleetmute, 10 pm

Blue Monk-Silky

Borders-Tegan & Sara, 1 pm; Lew Jones, 2 pm, free

Buffalo Gap-Fragile Jack, 9 pm

Candlelight Cafe-Flying Stickleys

Cañita-Guateque Cubano, 10:30 pm, free

Capitol Coffeehouse-Two Man Bob, 8 pm

Club 21-The High and The Mighty, Lopez, 10 pm, free

Conan's Pub-Godhaven, Die Jobs, 8 Foot Tender, Fist City

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

Dante's-The Out Crowd, Telephone, 9 pm, $6

DV8-Hussy, Portland, Fruit of the Legion of Doom

Goodfoot-Grooveyard, Quivah

Green Room- Little Sue

Jazz De Opus-Matt Jorgenson & 451, 9 pm, $8

Laurelthirst-Laurel Lee & The Escapees, 6 pm; James Low

Meow Meow-T-Rexa, Pom Pom Meltdown, Dennis Driscoll

Mississippi-Fool's Paradise, 8 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 9 pm

Mt Tabor-Portland

Music Millennium NW-Dorsoul, 1 pm; Daytime Hero, 5 pm

Ohm-TV616, Point 1, Poison Creek, Dorian, Maximus, $8

Paris Theatre-DIJ, Dfive9, Kaddisfly, Outfit, All Ages

Porky's Pub-Surefire Bluegrass Duet, free

Port Halling-Lee Blake

Produce Row Cafe-Gothic Outhouse, $3

Rabbit Hole-Poison Okies, 6 pm; Billy No. 9, 9 pm

Rogue Pub-Big Mama Gayle and the Tite Bunz Band, 9 pm

Roseland-The Used, Taking Back Sunday, Blood Brothers, New Transit Direction, 7 pm, $12, All Ages

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-My Regrets, The Leeds, $5

Schnitzer Hall-DePriest conducts Shostakovich, $16-72

Tillicum Pub-The Cannonballs, 9:30 pm

Tonic Lounge-A.C. Cotton, Glass Scene, Western Aerial

White Eagle-Stephanie Schneiderman, Watsonville Patio, $6


SUNDAY 1/19

Aladdin Theater-Victor Wooten, $20-22

Ash Street-Congress Of The Cow, $5

Billy Ray's-Anna & Crash, free

Blackbird-The Booths, Gin & Tillyanna, 10 pm

Borders-Peter Stuart, 2 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-Fairly Honest John And The Truth, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Crystal Ballroom-Jonathan Richman, Blues Goblins, The Helio Sequence, Pete Krebs Duo, Toca, Jackstraw, DJs, Lea Krueger Band, Menomena, Portland Public Schools Youth Choir, Marysville Marimba Band, Selector Dub Narcotic, Bobby Torres, 1 pm, free

Dante's-Lucy Fur, Drumattica, Soriah, 11 pm, $6

Hoppers-Aaron Black Jam, 9 pm

The Hutch-Terry Robb

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio, 8:30 pm, $3

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont Street Octet, $3

Meow Meow-Starflyer 59, Scientific, The Badger King, $7

Mississippi-Tom McNally, 7 pm

Nocturnal-Swing Dance, 6 pm, $6, All Ages

Paris Theatre-Battle Of The Bands, 6 pm, $8, All Ages

Rabbit Hole-Dan Mills, 6 pm

Roseland-The Wallflowers, Warren Zanes, 8 pm, $22.50

Satyricon-Subside, No. 3 Breakdown, The Odditors, $5

Tillicum Pub-Johnny Martin, 6 pm

Tonic Lounge-Neo Soul w/The Reparations


MONDAY 1/20

Berbati's Pan-Buck 65, Sleep, 9:30 pm, $8-10

Biddy McGraw's-Alexander Green, 8 pm

Bitter End-Nicole Campbell, 9 pm, free

Blackbird-Laurel Canyon, Modernstate, Joe Haege, 10 pm

Candlelight Cafe-DK Stewart

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2,

Jazz De Opus-Triclops, 360 Jazz, SIN , 8:30 pm, $3

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-Piebald, Minus The Bear, Noise Ratchet, My Chemical Romance, 7 pm, $10, All Ages

Mississippi-Powell Roberts Project, 7 pm

Mt Tabor-Reggae Review Showcase

Porky's Pub-Open Mic, 10 pm, free

Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Reed College-Chamber Music NW: Russian Expressionism: Shostakovich to Schnittke, 8 pm, All Ages

Rogue Pub-The Rogue Bluegrass Band, 7 pm

Satyricon-System & Station, Minmae, Queen Bee Jackson, $5

Schnitzer Hall-DePriest conducts Shostakovich

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 1/21

Aladdin Theater-Catie Curtis, Deb Talan, 8 pm, $15-17

Alberta Street Public House-Irish Jam, 9 pm

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Berbati's Pan-The Thermals, The Planet The, Science Of Yabra, The Divorce, 9 pm, $5

Bitter End-Pants On Fire, 8 pm, free

Blackbird-Autumn Era, Desert City Soundtrack, The Americas, 10 pm

Blue Monk-Ramsey Embick Trio

Boxxes-Mlsha's Make-A-Date, $2-7

Buffalo Gap-Stilltenders, 7 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Dante's-Vaudeville w/DJ Dairy, 9 pm, $3

Goodfoot-Eclectic Electro w/Surrounded By Ninjas, free

Green Room-Stephen Ashbrook

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm, $4

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Open Mic/Open Screen

Meow Meow-Manplanet, Groovie Ghoulies, guests, $6

Mississippi-Klezmocracy, 7 pm

Mt Tabor-Upright Dub Arkestra, Money & Lovin, 9 pm

Music Millennium NW-Peggy Lee Tribute by Linda Lee Michelet, 7 pm, free, All Ages

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Reed College-Chamber Music NW: Songs of Experience and Innocence: Serialism and PostModern Style, 8 pm

Roseland-Seether, RA, Social Burn, 8 pm, $10, All Ages

Satyricon-Diesto, Fruit of the Legion of Loom, $5

Tillicum Pub-Norman Sylvester, 9:30 pm


WEDNESDAY 1/22

Aladdin Theater-BR549, Dusty 45's, $15

Alberta Street Public House-Zydeco Dance , 7:15, free

Arnada Cafe-Miguel's Songwriters Circus

Ash Street-Drunk Horse, C Average, Ociffer, $5

Berbati's Pan-Ezra Holbrook, Mirumir, friends, $5

Biddy McGraw's-Elizabob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Silky, 9 pm, $2

Blackbird-The Building Press, The Apes, Vermillion

Blue Monk-Carolyn Joyce, Eli Reisman

Candlelight Cafe-Ocean 503

Capitol Coffeehouse-Jack Rubinger, 7 pm

Conan's Pub-SweetJuice, guests, 9 pm

Dante's-Hank Williams III, Assjack, Storm & The Balls

Goodfoot-Jazz At The Goodfoot, free

Green Room-Martin Tocci Piano Night

Hoppers-Robbie Laws Band

Jazz De Opus-David Friesen Trio, 8:30 pm, $3

Jimmy Mak's-Mel Brown

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Meow Meow-Stavescare, Embodyment, Believing In June

Nocturnal-Tango, 7 pm, $5, All Ages

Oyster Bar-Alexander Green, 6 pm

Portland Art Museum-Jaykob Van Auchen, 5:30 pm, $7

Rabbit Hole-Darby O' Gill, 6 pm; Josh, 10 pm

Reed College-Chamber Music NW: Mirror in the Mirror: Search for Unity and Order, 8 pm

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 8 pm

Tillicum Pub-Jim Mesi , 9:30 pm

Comments

Comments are closed.

Quantcast Quantcast