Music » Live Music Listings

Live Music Listings

comment
THURSDAY 5/26
Abou Karim Restaurant-Jazz'm

Aladdin-Eddie From Ohio, 7:30 pm, $12; Benevento-Russo Duo, Rana, 10 pm, $12

Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite

Ash St.-Woke Up Falling, Oh No Not Stereo, We're From Japan, Sleeping Nations, $5

Barracuda-Doc Marten

Beale street NW-Kinzel & Hyde Jam

Berbati's Pan-The Red Deadly, Ether Circus, Old Town Hustlers, Me

Biddy McGraw's-Noah Peterson

Bitter End-The Bachelors of Science

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Buffalo Gap-Roger & Klas Acoustic Showcase, 9 pm

C-Bar-Fat Li'l Ryan, 8 pm

Candlelight-Norman Sylvester

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi & Steve Bradley

Conan's-Drats!!!

Crystal Ballroom-Cocktail Cabaret: "Diva Las Vegas", 9 pm, $10 (Lola's), 9 pm, $10

Dante's-Low Dough w/Morgan Grace, Dirty Lowdowns, Puma Frenzy, Pretty Monster, 9:30 pm, $5

Devils Point-Kleveland, Neutral Boy, 9 pm, $5

Duff's Garage-Cash For Junkers

Dukes-Hot Apple Pie

Edgefield-Mary Flower, 7 pm

Fez-Blaze of Awesome, Manic D, Fogatron, 8 pm, $7

Gemini-Karaoke From Hell

goodfoot-Luminous Fog, Nu Born Tribe, DJ Small Axe

Grand Lodge-Greg Clarke & Friends, 7 pm

Holocene-Ainu CD Release Show w/Obelus, Derek Fisher & The Perfect Cyn

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards & Friends

Kennedy School-Didjquest w/Vivid Curve, Alternate Destination, Dream Time Marching Band, 6 pm, free

Laurelthirst-James Low and the Medicine Show

Longhorn-Sumo

Mississippi Pizza-Lauren Sheehan & Friends, 6 pm,

Mock Crest-Claes of Blueprints Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's-Kenny Lee and the Sundowners' Open Jam

Music Millennium NW-Benevento Russo Duo, 6 pm

Noir-Singer Songwriter Showcase w/Kelda, Teri Untalan, Beliss, Everything Is Fine, Earl Patrick, 8 pm

Poor Richards-Mark Alan, 8 pm

Produce Row-Miss Lonely Hearts, Jack the Rabbit, $3

Roc's Bar & Grill-Acoustic Guitar Night w/Doggett Productions

Rock Creek Tavern-Ron Hughes, 8 pm

Roseland-Pixies, The Bellrays, 6:30 pm and 10:30 pm, $40

Sabala's Mt Tabor-Chimpy, The Cooks, Bastard Saints

Sapphire-The Echo Jazz Collective

Sea-Live Hip Hop

Slabtown-Grandma Night w/ Grandma Herself, Miss McBride, Cookies Upon Request

Sweet Oregon Grill-Dennis Costi Trio, 7 pm

Viper Room-Ancestral Community

The Winking Toad Bar-RMX Sessions CD Release Party w/Bubbles, DJ Isaac, 9 pm, free

Three Friends Coffeehouse-Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm, All Ages

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Miraflores, Delano, Miles Before, $5

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Gin & Tillyanna, Die Capitalist Pig, Super Condor, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar-Storm Large

XV-Bridgetown Breaks Record Release Party w/Rev. Shines, The Village Idiots, DJ Kez, Mr. Jeigh, 10 pm, free

FRIDAY 5/27
Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Trash Mountain Boys, Pheromone, Gatos En Zapatoes, Like A Circus Fire

Aladdin-The Be Good Tanyas, Myshkin's Ruby Warblers, 8 pm, $16-20

Alberta St Pub-Beglan's Irish Jam

Arnada-Shamelady, El Cerdo, To Fall Victim, Roxx Religion, 9:30 pm, $5

Ash St.-Smitty's Titty's Wet T-Shirt Contest w/No Red Flags, Drag Strip Riots, Ballistics, Sidestar

Beale street NW-Danny Hay Davis, noon; Bill Rhodes & Party Kings

Berbati's Pan-Caribou, Junior Boys, The Russian Futurists, 8:30 pm, $12-15

Biddy McGraw's-Billy Kennedy, 5:30 pm; Big Toast, 9:30 pm

Billy Reed's-Jelly Roll

Bitter End-Chuck Warda, The Ginger Hustlers

Blue Monk-Wade Kirtley Organ Trio, 9 pm, $5

Bossanova-JenRO, Nickyclick, DJ Puppet, $5

Brasserie Montmartre-David Valdez Trio

Buffalo Gap-Left Hand Smoke, 9 pm

Candlelight-Metro

Clyde's Prime Rib-Norman Sylvester

Conan's-Ghost Motor, Fruit of the Legion of the Loom, Weapons of Mass Persuassion

Corner Saloon-Melody Butchers

cpac-Jam Night, 9pm, $4-7

Crystal Ballroom-Bloc Party, Kiss Me Deadly, She Wants Revenge, 9 pm, $13-15; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Dry County Crooks, Big John Bates & The Voodoo Dollz, The Flapjacks, 9:30 pm, $6

Devils Point-Delta Dawgs, Acoustic Randall, 9 pm, $5

Doug Fir-Architecture In Helsinki, Still Flyin', The Snuggle Ups, Andrew Kaffer, 9 pm, $10; Chop Shop w/ DJ's Izm, Evil One, Midnight, $5

Duff's Garage-Big Monti

Edgefield-James Stillway, Ben Bonham, 7 pm

Food Hole-Bloodhag, Jonny X and the Groadies, Behalf, The Better to See You With, 8:30 pm, $5

Glenn & Viola Cultural Center for the Arts-Aaron Meyer & Bill Lamb, 8 pm, $10

Grand Lodge-Jon Koonce, 7 pm

Green Room-Train Go Sorry, 9:30 pm

Grolla-Jim Soloway

Holocene-Mahjongg, The Cells, Atole, 9 pm, $8 (free w/PSU ID)

Hoppers-Quarter to Blue

Hotel Oregon-Beliss, 7 pm

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; ThaMusement, 9:30 pm

Kelly's Olympian-The Hosty Duo

Kennedy School-Great NW Music Tour w/Dirty Martini, 8 pm, free

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm

WOW!
Ian Moore
AT LOLA'S ROOM

A critically lauded fixture on the Austin roots rock scene throughout the '90s, the now-Northwestern Moore has shifted gears a bit with the turn of the century--moving from blues-rock to more pop oriented territory.
w/ Mike D LV's Uptown-Carolyn Joyce Duo, Dave Frishberg

Mississippi Pizza-Here Comes Everybody w/Steve Hale, 6 pm; Whiskey Puppy, The Splinters, 9:30 pm

Mock Crest-Kinzel & Hyde

Music Millennium NW-Graham Colon Band, 7:30 pm

Noir-Epoxy Jazz, Craig Mccuardo, 8 pm

O'Conners-Retta Christie Trio, 8 pm

Pasha's-Ala Nar, Kotu Kedi, 7:30 pm

Poor Richards-Lowell John Mitchell, 8 pm

Portsmouth Club-Little Ronnie with Suburban Slim

Produce Row-Three Finger Jack, Sclera, $3

Rose Garden-Snoop Dogg, The Game, The Yin Yang Twins, Ciara, Pretty Ricky, Cassidy, Mashonda, $17.40-30

Roseland-Pixies, The Bellrays, 6:30 pm and 10:30 pm, $40

Sabala's Mt Tabor-O.M.H.O.F. Benefit w/Tri-Polar, Western Aerial, Watch It Burn, Heavy Metal Karaoke, $5

Savannah-Steel Drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Solid State-Chaos Theory

The Steinhaus-Chris Mayther Band

Tillicum-Aaron Black, 8 pm

Tonic-Konami Defense System, Parlor, The Cancer Fags, Ruby Starfruit, $5

Towne Lounge-Spindrift, Bon Reve

Viper Room-Supernovae: Scott Keith, Levi & Leonetti, Jester, Vize, Pete Witch, Scottie Soul, Even Alexander, Michael Sharp

Voodoo Doughnut-Jeffery Lewis, Tony Green

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Hillstomp, Last of the Blacksmiths, El Capitan, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

Yola's Foster Road-Open Mic, 7 pm

SATURDAY 5/28
Abou Karim Restaurant-Tom Grant

Acme-Per Se, Leviethan, Souterly

Arnada-Godless, Subject to Change, Tallboy Shotgun, Stonecreep, 9:30 pm, $5

Arlene Schnitzer Concert Hall-Kelly Clarkson, 7:30pm, $37.50

Artichoke-Song Circle, 2 pm

Artistery-Mt. Eerie, Thanksgiving, Sneaky Pines, 7:30 pm, $5

Ash St.-Ad Hoc Shock, Bones Of Giants, The Stivs, [I/O], Gingang, $6

Beale street NW-Janice Scroggins Trio w/Patrick Minner

Biddy McGraw's-Terry Robb

Billy Ray's-Minmae, Ebb and Flow

Billy Reed's-Ocean 503

Bitter End-Jacob Merlin

Blue Monk-Matt Jorgensen, 451

Bossanova-Dr. Zarius, 9 pm, free

Brasserie Montmartre-David Valdez Trio

Buffalo Gap-Intervision 5, 9 pm

Candlelight-Andy Stokes

Charlie White-Dan Crothers, 6pm

Clyde's Prime Rib-Lloyd Allen

Corner Saloon-Melody Butchers

Dante's-The Shout Out Louds, Marjorie Fair, Blitzen Trapper, 9:30 pm, $8-10

Dino's-The Red Deadly, Low Front

Doug Fir-Of Montreal, IQU, Kanda, 9 pm, $10; Knotty Disco w/DJs Mr. MuMu, Barrett Paul & The Knotty DJs, Midnight, $5

Duff's Garage-Los Cowtones

Edgefield-Beliss, 7 pm

goodfoot-Everyday Prophets, Cansaman

Grand Lodge-Beliss, 7 pm

Green Room-Chuck Warda

Hood-Hustler White, Gang Wizard, Atole, Piedmonster, 9 pm, $5

Hoppers-Strange Tones

Imbibe-Cotton Jenny, 9:30 pm, $5

Jimmy Mak's-Sandin Wilson Group, 9:15 pm, $8

Kelly's Olympian-The Hosty Duo

Level-The Crystal Method, Sidestep, Kem, $15

Loveland-Cool Dr. Money, Discoteque Players, Belial, After Thought

LV's Uptown-Tony Pacini Trio

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids Jamboree, 4 pm; Mandala, 6 pm; Terpsichore's Daughters, 9 pm

Mock Crest-Blueprints

Music Millennium NW-The Ebb & Flow, 1 pm

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)

Poor Richards-60 Grit, 8 pm

Portsmouth Club-Sirens Eco, Sidewayz Speech, Clockwork

Produce Row-The Derek Simms Quintet

Red Room-Erotic Politicians, $3

Rock Creek Tavern-Rachel Taylor Brown Band, 9 pm

Rococo's-Live Hiphop Night

Sabala's Mt Tabor-Diamond Tuck and the Privates, The Nightmares, Pistil Stamens, Two Year Toque

Slabtown-Goblin City, Meercaz, The Pink Snowflakes, Agent Goldfinger

Solid State-Dead To Fall, Twelve Tribes, Fight Paris, Losa, It Prevails, 7 pm, $10

The Steinhaus-Terry Robb

Tillicum-Aaron Black, 8 pm

Tonic-Traindodge, Stellar Hero, Stark, Cityvein, ATM, Amber Voltaire

Towne Lounge-The Foxx, Spindrift

Tribe Theatre and Art Gallery-Manta, Seven Year Tango, 10:30 pm, $5

U&I Tavern-The Finesse Band, 8 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wax-First Annual "King of Portland" Freestyle Tournament, 8 pm, $8 ($5 if dressed in all black)

White Eagle-Foghorn Stringband, Rafe Stefanini

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

Wired Coffee-thebrotheregg, 7 pm

SUNDAY 5/29
Ararat-The Miss U's, 10 pm

Ash St.-In Ruin, Kapuda, Eye Lid Up, $5

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Beale street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Morrison Bridge Jam, 7pm

Bitter End-Open Mic Jam

Candlelight-Andy Stokes

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam

Conan's-4 Quarter Sundays w/Evil Hands

Dante's-Ari Hest, Aslyn, 8 pm, $10-12

Doug Fir-Maktub, Strength, 9 pm, $10

Edgefield-Jon Koonce, 5 pm

Grand Lodge-Great NW Music Tour w/Dirty Martini, 7 pm

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Review, 8 pm

Liberty Hall-Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages

Meadows Tavern-Filthy White Trash

Mississippi Pizza-Cuba Ache, 7 pm

Mock Crest-Renee Pettigrew Trio, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Nocturnal-Swing Dancing, 7:30pm, $6

O'Connor's-The Tone Sharks

River Roadhouse-Sinners Club open jam

Roseland-Andre Nickatina, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Science of Yabra, Micho De Noche, Black Elk

Solid State-Lords, The Horde, No Secrets Between Sailors, Born Losers

The Steinhaus-Kinzel & Hyde

Wax-The Cypher: All Element Freestyle and Emcee Battles

White Eagle-Open Mic Showcase w/John Vecchiarelli, Michael Meanwhile, 8:30 pm, free

MONDAY 5/30
Arnada-Open Mic w/Fat Lil' Ryan

Ash St.-Juliet Dagger, $5

Beale street NW-Curtis Salgado

Berbati's Pan-The Peasants, Cicadia, Hilstomp, 9:30 pm

Bitter End-Trivia Night w/Quizzy

Bossanova-Argentine Tango, 8pm, $8

Candlelight-DK4

Colosso-Hunter-Donnalvia Duo

Dukes-Sugarland, 9 pm, $12

Edgefield-Beliss, 7 pm

Green Room-Open Mic w/Mary Dill, 9 pm

Hip Chicks Do Wine-Any Wells, 5 pm

Holocene-Boom Bip, The Fog, Dino Felipe, Finesse and Runway, Samos, 8 pm, $8

It's A Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Longhorn-Morrison Bridge Music Jam

Mississippi Pizza-Mikah Sykes, 7 pm

Mock Crest-Lee Blake

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Music Millennium NW-The Juliet Dagger, 3 pm; Thirsty, 6 pm

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, $3

The Steinhaus-Lloyd Jones

Tonic-Unaffiliated, Leaving the Scene, Iceage Cobras, $5

Tribe Theatre and Art Gallery-Open Mic w/David Seitz

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, 8:30 pm, free

TUESDAY 5/31
Acme-Adam Hurst Ensemble, 8:30 pm

Ash St.-Mixed Social w/Mover, My Favorite Pill, Amara

Bar of the Gods-Acoustic Night, 10 pm

Beale street NW-JR Sims

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bean

Bitter End-The Collective

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Bossanova-Kickstand w/Auditory Sculpture, Soulbotic, 8:30pm, free

Candlelight-Reggie Houston

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Community Music Center-Francis Street Singers w/Andrew Ehrlich, 7:30 pm

Conan's-Portland Underground

WOW!
The Nein
AT DOUG FIR

Wrath of Circuits, the latest full length by Durham, NC quartet The Nein, attempts something of a curious leap: that of uniting surface post-punk experimentalism with post-O.C. indierock a la Death Cab. Some experiments, as you might imagine, are best left in the lab. Dante's-Iron City Rock: Nik Freitas & The Headgates, Chris McFarland, Michael Dean Damron, $5

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm

Green Room-NW-Radio Songwriter Showcase, 9 pm

H2O Martini Bar-Urban Spoken Word, Open Mic, Live Improv Jazz, DJ OG 1, 8 pm, $5

Haven-Open Mic, 7 pm, free

Imbibe-Zupa w/A.G. Donnaloia, Dave Fleschner, Anthony Jones, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Kenton Station-Daniel Shaw, 7pm

Loveland-Finch, Vendetta Red,Walking Concert, Reeve Oliver

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin Papas

Music Millennium NW-The Nein, 5 pm

Old Town Pizza-Mikah Sykes, 7 pm

Produce Row-Bluegrass Jam

Sabala's Mt Tabor-The Texacutioners, The Peasants

Slabtown-The Dollaways, Climber, The Gentry

Tillicum-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Atomic Jazz Ensemble, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Revue, Anne Weiss, 8:30pm

WEDNESDAY 6/1

45th Street Pub-Open Mic w/Wabba Dave & the Splifftones

Acme-Craft Night w/DJ Dickel

Alberta St Pub-Zydeco Dance Party

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

WOW!
The Fabulous Thunderbirds
AT THE ALADDIN

The soundtrack to what seems like a thousand imaginary Patrick Swayze movies (and I’m not talkin’ Dirty Dancing), the Thunderbirds have been whittled down to one original member (Kim Wilson), but remain “Tuff Enuff” to ream you with a $25 cover charge.

Ash St.-Thirsty, Attack Ships On Fire, Pretty Monster and Iceage Cobra, 9:30 pm, $5

Beale street NW-Tony Coleman

Berbati's Pan-Housewarming 3 w/DJ Gregarious, Pharrah Phosphate, The Valediction

Blue Monk-Pendar i Paya

Clyde's Prime Rib-Metro 4

Conan's-Level the Vibes w/Trinity Soundz & Small Axe

Crystal Ballroom-Sleater-Kinney, Mary Timony, 9 pm

Dante's-Unhappy Hour w/Mike D, 6:30 pm; Marc Broussard, Josh Kelley, 8 pm, $14

Doug Fir-Aqualung, Cary Brothers, 9 pm, $8-10

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-Skip von Kuske w/Lea Krueger, 7 pm

Food Hole-Minderaser, Say Goodbye, Soul Swallower, Sidetracked, 7 pm

Gemini-Morrisson Bridge Music Jam, 8:30 pm, free

goodfoot-Sierra Club, Bluegrass, free

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Kell's-Cronic Teirney, 9 pm

Music Millennium NW-Aqualung, 6 pm

Noir-The Reserved 16, 8 pm

PGE Park-Def Leppard, Bryan Adams, 6:30pm, $45

Produce Row-June Bunton's Open Mic

Rock Creek Tavern-Open Mic w/Billy Kennedy, Lou Lozada, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Psyclon Nine, Abbyvein, Consectum, Particle Son

Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6 pm

Tillicum-Tongue & Groove, 8 pm

Tonic-Arroyo, Hyperstar, Phaedrus, $4

U&I Tavern-Open Mic

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Cotton Jenny, 8:30 pm

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free

Comments

Comments are closed.

Quantcast Quantcast