Music » Live Music Listings

Live Music Listings

Abou Karim Restaurant-Jazz Em

Acme-Dickel Brothers, 9 pm

Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite

Alexander's-Ron Steen Jazz Jam w/Steve Christofferson & Ed Bennett, 8 pm, free

Ash St. Saloon-Chimpy, Nutbrown, Nodding Tree Remedies, $4

Beale Street NW-Kinzel & Hyde

Berbati's Pan-Royalchord, $6

Biddy McGraw's-Josh Allen

Bitter End-Ginger Hustlers, 9 pm, $3

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Boons Treasury-Dan Jones, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Rick McNutt Duo

Buffalo Gap-Adam & Kris and Friends

C-Bar-Jamie Stillway & Friends

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom-Zen Tricksters, 9 pm, $10-12, (Lola's)

Dante's-Low Dough: Diamond Tuck & The Privates, Lion Fever, The Nightmares, Slowhawk, $5

Blue Scholars

Recently celebrating the re-release of their self-titled debut dynamic duo Geologic and Sabzi--MC and DJ/Producer, respectively--weave a thoughtful, intelligent, and completely coherent strain through now-dense tapestry of Northwest hiphop. ZP
w/Braille, Ohmega Watts, DJ Bombay, Ra Scion, DJ Kitman Duff's Garage-RCMP (Royal Canadian Mounted Police)

Eastbank Farmers' Market-Cross-Eyed Rosie, Greg Clarke, 3:30 pm

Edgefield-Dylan Thomas Vance & Power House, 5:30 pm, free

Elizabeth Leach Gallery-Steve Cheseborough, 6 pm, free

Food Hole-GunsFireMayhem, Battletorn, Rabbits, Hyacinth, 8 pm

Gemini-Karaoke From Hell

goodfoot-Papa Mali, Delta Nove

Grand Lodge-June Rushing Band, 6 pm, free

Green Room-Jaycob Van Auken, 6 pm; ObeyJah, 9 pm

Holocene-Renegade Rhythms, 9 pm

Imbibe-Ray Frazier, Ezra Holbrook, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Bill Coones, Larry Adair, 8 pm

Kells-Cronin Tierney, 9 pm

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm

Loveland-My Favorite Everything, Oto, 8 pm, $5

Mississippi Pizza-Renee Pettigrew, 6:30 pm; Loose Change, 8 pm

Mississippi Studios-Matt The Electrician, 8 pm; Loco Luco, 9:30 pm

Monty's-Kenny Lee and the Sundowners' Open Jam

Music Millennium NW-Josh Ingerman, 6 pm

Parallel 45 Wine Bar-Kirk Duncan, 7 pm

Poor Richards-John Bunzow

Produce Row-Saturnalia Trop

Roc's Bar & Grill-Acoustic Guitar Night w/Doggett Productions

Rock Creek Tavern-Lynn Conover & friends, 8 pm, free

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 6 pm

The Steinhaus-Hauscats

Tonic-KC Deadmandisco, 6 pm; The Stivs, Woke Up Falling, The Black Angels, Darel Junior, $4

Towne Lounge-Dart Gun, Gin & Tillyanna, Serpentone, 9:30 pm, $3

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Steven Pile, 8:30 pm, $5

Wilf's Piano Bar-Tom Grant

Wonder Ballroom-Ray LaMontagne, Rachael Yamagata, 8 pm, $16

Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Tom Heinl, 9 pm

Alberta St Pub-Beglan's Irish Jam

Alexander's-Ron Steen Jazz Jam w/Marilyn Keller, Tom Grant & Dennis Caiazza, 8 pm, free

Arlene Schnitzer Concert Hall-Alanis Morissette, 8 pm, $39.50-65

Arnada-Oddessey's Iris, Amara & guest

Ash St. Saloon-The Del Toros, Cathole, Howie and the Hot Knives, Dark Skies, $5

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon

Berbati's Pan-Blitzen Trapper, Cajun Gems, Please Step Out of the Vehicle; King Fader, (barside), 9:30 pm, $6

Beulahland-The Art Thing

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour w/Brett Malmquist, 5:30 pm; Jim Boyer, 9:30 pm

Bitter End-The Peasants, Rustica

Blue Monk-Geoff Pfeifer Quartet

Boons Treasury-Dickel Brothers, 9 pm, free

Borders-Vancouver-Greg Clarke, 7 pm

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

C-Bar-Alessa Wiley & The B Signed

Corner Saloon-Network

cpac-Jam Night, 9 pm, $4-7

Crystal Ballroom-20th Year Anniversary Retro Party: 5 Guys Named Moe, Zuzo Blue, 9 pm, $10-12

Dante's-Heaven and Hell's Annual Mixer: Smoochknob, Sinnergy, DJ Sushi, 9:30 pm, $10

Devils Point-Kamikaze Radio, 9 pm, $5

Doug Fir-Oh No, Diverse, 9 pm, $10-12

Duff's Garage-Joshua James & The Runaway Trains, Jennifer Lynne, 9:30 pm

Edgefield-Clontarf Ramblers, 7 pm, free

Food Hole-Siberia, Kakihara, Forced March, 8:30 pm, $4

Gemini-Fairly Honest Jon

Grand Lodge-Ian McFeron Band, 6 pm, free

Green Room-Intervision 5, Right Front Burner, 9:30 pm

Grolla-Jim Soloway

Heathman Hotel-Retta Christie Trio

Holocene-Tic Code, Valediction, The Tasteful Nudes, 9 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm

Kelly's Olympian-Fell's Acres

Laurelthirst-Reggies Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, Mad Tea Party, Red Poppy

Loveland-Rise Records Showcase: Ever We Fall, Paint By Numbers, Coretta Scott, Steps to Lydia, 7 pm

LV's Uptown-Phil Goldberg Duo

Mississippi Pizza-New Mexican Revolution, 9:30 pm

Mississippi Studios-Loch Lomond, Sexton Blake

Mock Crest-Brothers & Friends, 9 pm

Music Millennium NW-Amor, 6 pm; Jason Mraz, 10 pm

Noir-Soda 6 w/Portland General Electro, Strength, Corban Lester, Mr Romo, 31 Avas, 9 pm, $5

Paragon-Splatter House, Desiderata, Cerberus, Deadly Ultrasound

Paris Theater-Captive 8

Pioneer Courthouse Square-Sand In The City, 4:15 pm

Poor Richards-Tony Smiley

Porky's Pub-The Altarboys, Gruk, Pillowfight

Red & Black Cafe-Royalchord

Rock Bottom Brewery-Intervision 5

Rock Creek Tavern-Dan Jones Band, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Blacklist 40, Livid Minds, Shifft, Benign, $8

Roseland-Local Rock Showcase: American Roulette, Brood, Pain Theory, 7 pm

Sweet Oregon Grill-Los Cowtones, 7 pm

The Artistery-Thanksgiving, A John Henry Memorial, Blackfeet, 7 pm, $4

The Know-Dance Card

The Okmoniks

From the no doubt air-conditioned garages of Tucson "why would any sane person ever live here" Arizona comes the organ-crazed Okmoniks--a sloppy, female-fronted garage foursome with a penchant for a things Mod.
w/The Slip its, Dirty Harriet, The Rectangles The Steinhaus-Kenny Lee

Tonic-Keegan Smith, 6 pm; Blue Turns White, Dear Whoever, Damn These Monkey Hands, $5

Veneta Fairgrounds-Oregon Country Fair: March Fourth Marching Band, David Jacobs Strain w/Joe Craven, David Lindley, 11 am-7 pm, $13-16

White Eagle-Johnnie Ward & The Eagle Ridin' Papas, 5:30 pm, free; Johnny B. Connolly, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & friends

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

Abou Karim Restaurant-Mitzy Zelka

Acme-Clampitt, Gaddis & Buck, Power of Country, Juanita Family, 9 pm, $5

Alexander's-Ron Steen Jazz Jam w/Marilyn Keller, Tony Pacini & Kevin Deitz, 8 pm, free

Arnada-Avery Time, Ruby Red, CPN

Artichoke-Song Circle, 2 pm

Ash St. Saloon-Krisuin, Hate Eternal, Incantation, Into Eternity, All Shall Perish, 9 pm, $13

Berbati's Pan-Sidestar, Morgan Grace, Pharrah Phosphate

Bitter End-Hillside lane, The Debbi Graham Band

Blue Monk-3 Leg Torso, 9 pm, $6

Boons Treasury-Slipjig, 9 pm, free

Bossanova-Pop-Drag-Opera: Jack's Off the Beanstalk, 8 pm, $5

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Center Space-Etienne, erth, B-Grade, DJs David Justin, Makoi, Squee

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Clyde's Prime Rib-Norman Sylvester

Corner Saloon-Network

Crystal Ballroom-Mandonna, Poison Waters, $20-25; The Carolines, Climber, Derby (Lola's)

Dante's-Good Time Gil & The Champagne Cowboys, Elvis Huxley, Western Aerial, 9:30 pm, $6

Delta Cafe-The Dickel Brothers

Doug Fir-The Clumsy Lovers, Laura Gibson, 9 pm, $11-13; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-4 am, $3, 9 pm, $11-13

Duff's Garage-Lisa & Her Kin, Blue Moon Highway

Edgefield-Michael Meanwhile, 7 pm, free

Gemini-Linda Hornbuckle

goodfoot-Manta, Triclops Organ Trio

Grand Lodge-Acoustic Minds, 6 pm, free

Green Room-Rustica, Alexa Wiley, 9:30 pm

Hollywood Theatre-Benefit Concert: Irish Musicians of Portland United w/Kevin Burke, Johnny B. Connolly, Nancy Conescu & Mike Doolin, Nancy Curtin, Felim Egan, Brongaene Griffin Band, Cremonea, 8 pm, $10-15

Imbibe-Amoree Lovell, Stolen Sweets, 9:30 pm, $5

Kelly's Olympian-Another Fine Crisis

Laurelthirst-James Low & The Medicine Show, 6 pm

Loveland-Letters Organize, Countdown to Life, Sadaharu, Burning Room, Words Fall Short, 5 pm, $7

LV's Uptown-Joe Romano Trio

Mississippi Pizza-Caravan Daughters, 6 pm; Justin Power w/Lara Mitchell 9:30 pm

Mississippi Studios-Myshkin's Ruby Warblers w/Nick Jaina, $8-10

Mock Crest-Steve Cheseborough, 9 pm

Music Millennium NW-Jacob Merlin Ensemble, 1 pm; Candy From Strangers, 5 pm

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)


Paris Theater-Camera

Pioneer Courthouse Square-Sand In The City, 4:15 pm

Poor Richards-Velvet Improv Project

Raccoon Lodge-Jessie Rae, 7 pm

Rock Creek Tavern-Michael Jodell Band, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Church of Hate, Gudgen, Dread Veil, TwentyFold, $8

Rococo's-Live Hiphop Night

Roseland Grill-Garden of Eden, 9 pm

Solid State-Dead Poets, The Beautiful Mistake, As Cities Burn, Classic Case, 7 pm, $10

The Steinhaus-Kenny Lavitz Kombo

Tonic-Professor Gall, 6 pm, free; Shorty Lunchbox, Old Habits Die, Parlor, $5

Veneta Fairgrounds-Oregon Country Fair: Crazygrass, Chuck Prophet Band, Zen Tricksters, 11 am-7 pm, $13-16

White Eagle-Ditty Twisters, Jolenes, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Bobbie Torrez Trio

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

Ash St. Saloon-Pillars of Nein, Mankind Is Obsolete, Arcane Addiction, $5

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Berbati's Pan-Gogol Bordello, MiruMir, 9:30 pm, $10

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam w/Randy Porter & Dave Captein

Dante's-Pat McDonald, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm

Devils Point-Stripparaoke w/DJ Caution

Doug Fir-My Favorite, Eux Autres, Voxtrot, 9 pm, free

Edgefield-Matt Cadenelli, 5 pm, free

Food Hole-Minmae, Blei, The Wanted, The Empty, 8 pm

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Review, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-The Urban Shaman Experience, 8 pm

Kells-Tom May, 9 pm

Miao-Fa Chan Temple-A Tribute to Ustad Hafizullah Khan, 3 pm, $10 donation

Mississippi Pizza-Aliah Farah, 7 pm

Mississippi Studios-James William Hindel, Bart Davenport, 8 pm, $8

Mock Crest-Terry Robb, Aric Riley, 8 pm

Music Millennium NW-Clampitt, Gaddis & Buck, 1 pm; Derby, 5 pm

Noir-The Subterranean Beat Revival: Mr Romo, Tomo Nori, 7 pm, free

O'Connor's-The Tone Sharks

Rock N Roll Pizza-Kill on Site, Strenuus, Last Day to Live, Rosemoyer, DIJ, $12

Sapphire Hotel-Walkabout Ensemble, 6 pm, free

The Steinhaus-Kinzel & Hyde

Tonic-Seven Planes, free

Veneta Fairgrounds-Oregon Country Fair: Radio Active w/Universal Language, Kan'Nal, Alma Melodiosa, 11 am-7 pm, $13-16

Viper Room-The Chicharones, Astronautalis, Newspeak w/Manic D, hosted by Fogatron, Belly, 9 pm

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing With The Portland Sacred Harp, 2pm, free

Wax-The Cypher: All Element Freestyle and Emcee Battles

White Eagle-Open Mic Showcase w/John Vecchiarelli, Johnny Keener, 8 pm

World Forestry Center-Piano Festival Northwest: Edward Auer, 4 pm, $24-30

Acme-Kieskagato, Solagget, Minmae, Paper Airplanes, 8 pm, free

Ash St. Saloon-Open Mic

Berbati's Pan-Norfolk & Western, Naim Amor, $6

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchell Trio, 5:30 pm

Bossanova-Argentine Tango, 8 pm, $8

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK-4, 9 pm

Colosso-Hunter-Donnalvia Duo

Dante's-Karaoke From Hell, 9 pm, $2

Edgefield-Rachel Taylor Brown, 7 pm, free

Food Hole-Solid Pony, The Tubers, Old Growth, 8 pm

goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Greek Cusina-Eat My Dust Tour: Sentence, Ramsey Family, Input, Elephant Switchblade, James Two, 9 pm, free

Imbibe-Solovox, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Five Euro Tip, 8 pm

Kells-Tom May, 9 pm

Longhorn-Morrison Bridge Music Jam

Mississippi Pizza-Evalyn Parry, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Music Millennium NW-Chicago Blues Review, 6 pm

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam w/Randy Porter & Kevin Deitz, $3

Sabala's Mt Tabor-Riverboat Gamblers, Flip Tops, Carol's Chump

Solid State-Mondo Bizarro Open Mic

Tiger Bar-Mattress Mondays w/The Out Crowd, DJ Makeout, $3

Tonic-Standard Issue, Sea Weasels; Atomic Jazz Ensemble, 10 pm (Fireside), $5

Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen

White Eagle-Little Sue, Lynn Conover, 8:30 pm, free

Ash St. Saloon-Mixed Social w/Jeremy Serwer, Sara Shanksy, free

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm

Bar of the Gods-Acoustic Night, 10 pm

Berbati's Pan-Corrosion of Conformity, Fu Manchu, Alabama Thunderpussy, Weedeater, 9 pm, $15

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bean

Bitter End-The Collective

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Rob Davis Duo

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Crystal Ballroom-Funkfusion Collective w/Moses Mayes, 9 pm, $8, (Lola's)

Dante's-Fully Loaded, Pretty Monster, Single File, 9:30 pm, $3

Duff's Garage-The Push Rods

Edgefield-Johnny B. Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind, 6 pm, free

Green Room-NW-Radio Songwriter Showcase, 9 pm

H2O Martini Bar-Open Mic, Live Improv Jazz, DJ OG 1, 8 pm, $5

Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Kells-Tom May, 9 pm

Loveland-Action Action, Spitafield, Gatsby's American Dream, Waking Ashland, 7 pm, $10

Mississippi Pizza-Emily Herring

Mississippi Studios-Chris Chandler, $10

Mock Crest-Big Easy Quartet, 8 pm

Music Millennium NW-Feist, 6 pm; The Quags, 7:30 pm

Noir-Oops Brigade, Mr Romo, Rafa, Corban Lester, 8 pm, free

Old Church-The Mambo Queens, 7 pm

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight


Parallel 45 Wine Bar-Kirk Duncan, 7 pm

The Old Church-The Mambo Queens, 7 pm, $7

Tonic-DJ Amai, 10 pm; Atomic Jazz Ensemble

Towne Lounge-Alan Singley & Pants Machine, Bakersville

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam w/Randy Porter & Kevin Deitz

Wonder Ballroom-The Motet, African Showboyz, 8:30 pm, $10-12

Alberta St Pub-Zydeco Dance Party

Alexander's-Ron Steen Jazz Jam w/Randy Porter & Kevin Deitz, 8 pm, free

Ash St. Saloon-300 Watt Lust, Bitch Machine, $4

Berbati's Pan-...worms, Chevron, Giant Baby, 9:30 pm, $4

Biddy McGraw's-Bob Sopes

Bitter End-West Side Jazz Jam

Blue Monk-Pendar i Paya

Boons Treasury-John Bunzow, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Tom Cheek Duo

C-Bar-Amy Bleu

Doug Fir-Recallseven, The Quags, Red Venus Love Army, 9 pm, free

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series w/ Skye Pixton Duo, 7 pm, free

goodfoot-Melvin Seals & JGB, Big Island Shindig

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Kells-Tom May, 9:30 pm

Mississippi Pizza-Portland Songwriter Association Showcase, 7 pm

Mock Crest-Why Are Boys Always Like This?, Bronkar & Cindi, 8 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, free

Music Millennium NW-Matt Zigs, 6 pm

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Noir-Everything is Fine, Levi Fuller, 9 pm, $3

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Poor Richards-Open Mic w/Jon Self

Rock Creek Tavern-Open Mic w/Billy Kennedy, Lou Lozada, 8 pm, free

Sabala's Mt Tabor-Devil Doll, Jim Carr & The Countrymen, Kilith Fair w/ M.O.D., Crisis, Jacknife

Tonic-Of Spiral Arms, Hilary, Aficonado, City Streets, $5

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

U&I Tavern-Open Mic

Urban Wineworks-Fluid Measure w/DJ Mr Romo

White Eagle-The Juanita Family, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


Comments are closed.

Quantcast Quantcast