Music » Live Music Listings

Live Music/DJ Listings

comment

live

THURSDAY 9/8

Aladdin-MusicfestNW: Live Wire! w/Helio Sequence, Klezmocracy, 7 pm

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Deanna Witkowsski Duo, 8 pm, free

Arnada-Electric Band Jam w/Mark

Ash St. Saloon-Separated, Wooden Nickle, Camorra, $5

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan-MusicfestNW: Jean Grae, Medusa, Siren's Echo, Dusted Dons, DJ Kez 9 pm; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Mars Retrieval Unit, 9:30 pm, free

Bitter End-Josh Malm

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Boons Treasury-Stephen Ashbrook, 8 pm, free

Bossanova-Britpop Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free; Miss Meghan, Northern Belle, 10 pm, free

Brasserie Montmartre-David Evans Duo

Buffalo Gap-Tony Furtado, 9 pm

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom-MusicfestNW: Colin Meloy, Robyn Hitchcock, Crooked Fingers, 9 pm; The High Violets, Stars of Track & Field, Sophe Lux, thebrotheregg, 9 pm (Lola's)

Dante's-Brian Jonestown Massacre, The High Dials, Richard Swift, 9:30 pm, $5; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Doug Fir-MusicfestNW: Portland General Electro, Blitzen Trapper, Adelaide, Heroes & Villains, Quiet Countries, 8 pm

Duff's Garage-Still Billies

Edgefield-Ron Hughes, 7 pm, free

Fez-Diesto, Black Elk, Roaring Lions, 9 pm, $5

Gemini-Karaoke From Hell

goodfoot-Kitchen Syncopators, Michael Hurley

Grand Lodge-John Gross Band, 6 pm, free

Green Room-Jaycob Van Auken, 6 pm; Earl & The Reggae All Stars, 9 pm

Holocene-7 Deadly Sins w/?Fact or Fiction, 9 pm, $5

Imbibe-Happy Hour w/Jamie Stillway Trio, 6 pm; Myshkin's Ruby Warblers, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards & friends, 7 pm

Kells-Pat Buckley

Kennedy School-The Blacknotes, 6:30 pm, free

Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, RCMP

Mississippi Studios-Rustica, 8 pm, free

Mock Crest-Donna Jose, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's Tavern-Kenny Lee & The Sundowners' Open Jam

Music Millennium NW-Fool's Hope, 6 pm

Paris Theater-Darci Cash, The Hanks, Elli Keller, 7 pm, $8

Poor Richards-Don of Division

Portsmouth Club-Luminous Fog, Newborn

Red & Black Cafe-Tres Gone, 8 pm

Rock Creek Tavern-John Bunzow, 8 pm, free

Rock N Roll Pizza-Aisle 3, MCM Highway, Mr. V, 7 pm, $7

WOW!
DUTCH DUB

At Sabala's Mt. Tabor
Begun as an experimental solo vehicle for Pretty Girls Make Graves drummer Nick DeWitt, Dutch Dub—as the name suggests—sees DeWitt dabbling in the dub. If you're not entirely scared off by the previous sentence, this may very well be your kind of night.
w/Moonrats, Whalebone

Sapphire Hotel-Gypsy Jazz Guitar Duo, 8 pm, free

Red Sea-Live Hiphop

Slabtown-Junius, Tic Code, Woke Up Falling, Slackjaw

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

Towne Lounge-Crack City Rockers, Steven Macavoy, 9 pm, $1

White Eagle-Seven Year Tango, 8:30 pm, $4

WOW Hall (Eugene)-Midnite, 9 pm, $18-20

FRIDAY 9/9

Abou Karim Restaurant-Nancy King

Aladdin-Jude, Brandi Carlile

Alberta St. Pub-The Kitchen Syncopaters, 9 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Ash St. Saloon-MusicfestNW: I Can Lick Any SOB In The House, Supernaut, Loch Lomond, Chris Tsefalas Band, Michael Dean Damron Band, Kasey Anderson Band, 8 pm

Back To Back Cafe-Level Anchorage, 8 pm

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Josh Fulero

Berbati's Pan-MusicfestNW: The Swords, Talkdemonic, The Kingdom, The Minders, Wroom, 8 pm; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

WOW!
CHERCHEZ LA FEMME SHOWCASE

At Acme
Part of MusicfestNW's quiet periphery, Acme hosts a showcase for Sarah Dougher's queer-centric, relatively new-found Cherchez La Femme label—featuring performances by Katastrophe, Micky Click, and Romanteek.

Beulahland-The Art Thing

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Bitter End-MusicfestNW: Element57, Bats from the Pyramids of Egypt, The Bella Fayes, Intervision 5, John Vecchiarelli, 9 pm

Boons Treasury-Acoustic Minds, 9 pm, free

Bossanova-Noir City, Blei, Pink Snowflakes, 9 pm, $5

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath Trio

Buffalo Gap-Toca, 9 pm

Clark County Amphitheater-Tori Amos, The Ditty Bops, Imogen Heap, 7:30 pm

Clyde's Prime Rib-Sumo

Corner Saloon-Johnny Ripoff

Crystal Ballroom-Musicfest NW: Quasi, The Helio Sequence, Menomena, Invisible, 9 pm; Big Island Shindig, '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 9 pm (Lola's)

Dante's-MusicfestNW: Bobby Bare, Jr., We Are Telephone, Dolorean, Elvis Huxley, Ruby Doe, 8 pm

Dixie Tavern-MusicfestNW: Heather Waters, Paul Thorn, Straw Dogs, 8 pm

Doug Fir-MusicfestNW: Portland General Electro, Viva Voce, Point Juncture, WA, Climber, Per Se, 8 pm; Rotate w/DJ Big Deuce, midnight-3 am, free

Dunes-Me Infecto, Black Elk, 10 pm

Edgefield-John Bunzow, 7 pm, free

Fez-MusicfestNW: DJ Gregarious, The Cancer Fags, Diamond Tuck & The Privates, The Prids, 9 pm; Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, $5

Foxes-Thanksgiving, Woelv, 9 pm, $5

Gemini-Aaron Black Band

Grand Lodge-Tweed's Mob, 6 pm, free

Green Room-Ende, Dina D'Alessand

Grolla-Jim Soloway

Haven Coffee-Jay Russo & The Melody Ranchers, 8 pm

Hawthorne Theatre-MusicfestNW: Acceptance, The Receiving End, Cartel, Augustana, Panic at the Disco, 9 pm

Holocene-MusicfestNW: Luke McKeehan, Fort Knox Five, Jujuba, Soulphonic Soundsystem, Alter Echo, 9 pm

Hotel Oregon-Mark Alan, 7 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Trashcan Joe, Vagabond Opera, 9:30 pm, $5

Jimmy Mak's-MusicfestNW: Rose City Kings, Margo Tufo, Matt Jorgensen +451, Kenny Reed Jazz Ensemble, David Friesen, 9 pm

Kells-St. James Gate

WOW!
MANDARIN DYNASTY

At Mississippi Pizza
Encinitas, CA trio Mandarin Dynasty at times bear a striking resemblance to Grandaddy—had Grandaddy spent their formative adult years mostly hanging around with Olympia's K contingent. I mean this in the best conceivable way.
w/Thanksgiving, Gentlemen, Leyna Noel

Kelly's Olympian-MusicfestNW: Cotton Jenny, Blue Skies For Black Hearts, Derby, The Imprints, Cootie Platoon, 9 pm

Mississippi Studios-MusicfestNW: James Hall, Pat MacDonald, Robert Roth, Adam Mackintosh, 9 pm

Mock Crest-Steve Cheseborough's Mississippi Blues, 9 pm

Nocturnal-Breakdancing Battle: Ashes to Ashes, Lightheaded, 7 pm, $8-10

Owen's Place-Stunt Poets

Paris Theater-Filthy White Trash, Secret Army, Monkey Fur, No Heroes, 7 pm, $8

Poor Richards-Little Joe

Porky's Pub-Hurricane Benefit: The Backseat Teachers, Andy Piper, Phantom Lights, Horsey Pony, Joe Silverking, 9 pm

Portsmouth Club-Atypical Theme, Lerker, Tallboy Shotgun

Red & Black Cafe-Victor Andrada, 8 pm

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook Trio, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Reclaim the Fallen, Dear Whoever, Blessed Be You, Emberghost, Remembering the Forgotten, Coney Island, Deal Victoria, 5 pm, $10-12

Roseland-MusicfestNW: E-40, Potluck, Bosko, Maniac Lok, Cool Nutz, E-Dawg, DJ Chill, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Dead Moon, Flapjacks, Morgan Grace

Towne Lounge-The Lodge Club, Metropolitan

Twilight Cafe-Sixty Grit, 9:30 pm, free

White Eagle-Johnnie Ward & The Eagle Ridin' Papas, 5:30 pm, free; MusicfestNW: The Kitchen Syncopators, Clampitt, Gaddis & Buck, The Dickel Brothers, Power of County, The Martindales, 9 pm

Wonder Ballroom-MusicfestNW: Renee Asteria, We'a'dem, 9 pm

the works-Wtk Tokyolab 6 w/ Hifana

SATURDAY 9/10

Acme-MusicfestNW: Graves, Parks & Recreation, Super XX Man, Corrina Repp, Kaitlyn ni Donovan,Casey Dienel, 9 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony w/Martin Short, 7:30 pm, $15-115

Ash St. Saloon-MusicfestNW: Leigh Marble, Lovely, Tea for Julie, The Ebb & Flow, Thirty Two Ways, 9 pm

Berbati's Pan-MusicfestNW: Turntables on the Hudson, Pura Vida vs. Soulphonic Soundsystem, Anjali vs. The Incredible Kid, DJ Othertempo, Area 54, 8 pm; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Bitter End-MusicfestNW: Ray Frazier & Blacknotes, Amoree Lovell, Stephanie Schneiderman, Six Foot Sloth, Sidestar, 9 pm

Blue Monk-Juan Carlos Formel, $10

Boons Treasury-Dickel Brothers, 9 pm, free

Buffalo Gap-Jacob Merlin Band, 9 pm

C-Bar-Shoeshine Blue

Candlelight-Ken DeRouchie Band, 10 pm

Clyde's Prime Rib-Linda Madison

Corner Saloon-Johnny Ripoff

Crystal Ballroom-MusicfestNW: Hazel, Pond, Crackerbash, Sprinkler, 9 pm; Modernstate, Dykeritz, Alan Singley & Pants Machine, Pocket Parade, 9 pm (Lola's)

Dante's-MusicfestNW: Nice Boys, Danko Jones, The Punk Group, The Out Crowd, James Hall, The Rectangles, 9 pm

Devils Point-Valid Effort, Last Chance, Hellside Stranglers, 10 pm, $5

Dixie Tavern-MusicfestNW: Anna Coogan & North19, Dave Golden, Fragile Jack, 8 pm

Doug Fir-MusicfestNW: Portland General Electro, The Epoxies, Wet Confetti, Pom Pom Meltdown, Liv Warfield, 8 pm; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8

Edgefield-Terra, 7 pm, free

Fez-MusicfestNW: The Capes, Man of The Year, Ben Weaver, Johnny Dowd, Rob Hotchkiss, 9 pm

Food Hole-Flowers in the Attic, Swing by Seven, 8 pm, $5

Hawthorne Theatre-MusicfestNW: Junior Private Detective, Tragedy Andy, The Village Green, The Quags, Fall from Grace, 9 pm

Heathman Hotel-Bobby Torres Ensemble, 8 pm

Hotel Oregon-Jack McMahon, 7 pm, free

Jax-Manta, 7 pm, $4

Jimmy Mak's-MusicfestNW: Fiction Junkies, Jimmy Bennington, Katahdin's Edge, Fractal, 9 pm

Kells-Cronin Tierney

Kelly's Olympian-MusicfestNW: Paint by Numbers, We're From Japan, Andi Camp, Saturna, Puma Frenzy, 9 pm

Loveland-Earth, Growing, Jack Rose, Marissa Nadler, 8 pm, $8-10

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids' Jamboree, 4 pm, $5/family; Caravan Daughters, 6 pm; MusicfestNW: The Dimes, The Midget, Animal Beard, Andi Starr, 9 pm

Mississippi Studios-MusicfestNW: Sexton Blake, Miraflores, Holcomb Waller, Hillstomp, Box Set Authentic, 9 pm

Mock Crest-The New Iberians, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-The Capes, 3 pm; Martindales, 6 pm

Owen's Place-Dave Mullany, Eric Hatcher & The Worker Bees, 8 pm, $5

Paris Theater-Decade Till Dawn, Antix, Temujin, Take Over, Fall of Enosis, 7 pm, $8

Poor Richards-Julia Korena

Portsmouth Club-Clockwerk, Soul Shepards, Ms. Suad, Otherwise

Red & Black Cafe-Robert Blake, Rachel Ries

Rock Creek Tavern-Stevi Marie & Jackson Road, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Subconscious, Livid Minds, Sindolor, Puffer, Plain Jayne, 7 pm, $8

Roseland Grill-MusicfestNW: Matinee, Sid Law, The Purrs, Don McCloskey, The Naptown Amplifier Co., 9 pm

Sabala's Mt. Tabor-Stovokor, Bloodhag, Gargantula, I/O

Slabtown-Wooden Nickle, Empty Room, Summer Ono, DJ No Fader, 10 pm, $5

Tom McCall Waterfront Park-Hempstalk: Country Joe, Big Island Shindig, The Vagabonds, Rico, Tim Pate, Herbivores, Clan Dyken, One at Last, Twice Baked, War Pigeon, Quarter to Blue, The Jesters, Snakeboy's Viper Band, TAARKA, Bye Bye Chinook, The Woodknots, Latenight Freakout Odyssey, Sweet Juice, Buds of May, Pandemonium Circus, Instigators, DJ Manifest, Will Flowers, Those Guys, Everyday Prophets, Luminous Fog, Seventh Seal, Ichelle & The Circle of Light

Tonic-Parlor, Konami Defense System, Pinehurst Kids, Basta, 9:30 pm, $5

Towne Lounge-At Dusk, Six Eye Columbian, Levatator

Viper Room-T Nutty Nutt & The Nutt Factrz, DJ Chill, Duna, Chef Boy "R" Bangers, Soul Plasma, Santozin, 10 pm, $10

White Eagle-MusicfestNW: Laura Gibson, The DonofDivisionSt, Lefthand Monkeywrench, Dry County Crooks, Day of Lions, 9 pm

the works-Slow Straight Meet n' Greet

SUNDAY 9/11

Acme-Ross Cowman, Yes, Please, June Madrona, 9 pm

Ash St. Saloon-Power of County, Six Eye Columbia, Six Foot Sloth, $5

Back To Back Cafe-Peter Young Benefit: Riot Cop, Forced March, Absolute Rulers, Poison Street, 7:30 pm, $5

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Terry Robb Jam, 7 pm

Berbati's Pan-Church of Psychedelia

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Clark County Amphitheater-Megadeth, Anthrax, Fear Factory, and more, 2:30 pm

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam w/Tom Grant, Dave Captein, 8:30 pm, free

WOW!
JONNY X & THE GROADIES

At Hotel
The awe-inspiring sound of Portland's premier "party black metal" band perform—fittingly—within the ghostly halls of Hotel for the first time, like, this month.
w/Gargantula, Behalf, Siberia

Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir-Michael Penn, Jesse Sykes, 9 pm, $15-17

Edgefield-Billy Kennedy, 5 pm, free

Food Hole-Emil Beaulieu, 8 pm, $5

Imbibe-Tony Furtado, 9:30 pm

It's A Beautiful Pizza-The Urban Shaman Experience, 8 pm

Kells-Cronin Tierney

Mississippi Pizza-Cuba Ach

Mississippi Studios-Paul Thorn, 8 pm, $10

Mock Crest-Elizabeth Willis, 9 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Music Millennium NW-True Margrit, 1 pm; Android Ethic, 5 pm

Nocturnal-Swing Dancing, 7 pm, $6

NW 13th & Glisan-Bones & Brew Festival, noon

Portsmouth Club-The Rick Welter Band

Pshaw!-Chata Addy's Percussion Jam, 7 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Roseland Grill-Living Colour, Plain Jayne, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Last Chance, The Belushis, Busholini

Suena Cafe-Alastair Moock, Myshkin's Ruby Warblers, 7 pm, $12.50-15

Towne Lounge-Bright Red Paper, Roaring Lions, Sourcecode

the works-Mirah with Spectratone International, Lori Goldston

MONDAY 9/12

Arlene Schnitzer Concert Hall-Andrea Watts, 7:30 pm, $20-99

Ash St. Saloon-Red Cross Fundraiser w/The Dimes, The Strained, Russel Stafford, Casey Hurt, Kate Mann, Richman's Burden, 7 pm

Beale Street NW-Terry Hanck

Berbati's Pan-Fe-Mail, World, 9:30 pm, $6

Biddy McGraw's-Lowell T. Mitchel Trio, 6 pm

Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $8

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 6 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-Bastard Sons of Johnny Cash, Moonshine Hangover, 9 pm, $8-10

It's A Beautiful Pizza-Five Euro Tip, 8 pm

Mississippi Studios-Jenna Mammina, 8 pm, $15

Music Millennium NW-Michael Penn, 6 pm

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam w/Greg Goebel, Phil Baker, 9 pm, $3

Reed College Student Union-Panicsville, Emil Beaulieau, IDX1274 vs. The Sunken, Behalf, Sisprum Vish, Nkondi, Blowupnihilist, 7 pm, $5

Rock N Roll Pizza-Kamakazi Karaoke w/On the Last Day, Irene, 8 pm, $2

Sabala's Mt. Tabor-The Nightmares, DJ Gregarious, 9:30 pm

the works-Kenny Melman and Friends, DJ Lone Twin

TUESDAY 9/13

Ash St. Saloon-The Mixed Social: The Plushies, Deadeye, DJ Brian, free

Berbati's Pan-Chris Robley, Truly Me Club

Bitter End-Songwriter Series W/Scott Gallegos, Kate Mann

Brasserie Montmartre-Neal Grandstaff Duo

Dante's-Iron City Rock: Ottoeverything, 9 pm, $3

Doug Fir-Black Rebel Motorcycle Club, Mark Gardener, 9 pm, $15-17

Food Hole-Burning Room, Contra, Belmonte Academy, 8 pm, $5

Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9:30 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Loveland-The Old Haunts, 8 pm

Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, 6 pm; Deadwood Revival, 9 pm

Music Millennium NW-Marillion, 6 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Produce Row-Bluegrass Jam

Roseland-The Bravery, Maximo Park, 8 pm, $14, All Ages

Sabala's Mt. Tabor-8 Foot Tender, The Flash Express, The Sermon; Honky-Tonk Tuesday: RCMP, The Peasants, 8 pm (lounge)

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

the works-Tracy & the Plastics, ?Fact or Fiction, DJ Put Boy

WEDNESDAY 9/14

Aladdin-Marillion, Jason Hart

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

Ash St. Saloon-The Royal, Supervixen, Crunchie, $5

Berbati's Pan-LKN, Drats!!!, Alan Singley

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson

Blue Monk-Pendar i Paya

Boons Treasury-Greg Clarke, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-John Stowell Duo

Buffalo Gap-Pint Night Unplugged w/Lander

C-Bar-Hank Hirsch Quintet

Dante's-Mustard Man's Comedy Show, 6 pm, free; Storm & The Balls, 10 pm, $5

Doug Fir-Nedelle, The Red Thread, Sexton Blake, 9 pm, $8

Dunes-Travellers and Locals: New Fangs, 10 pm

Food Hole-Battleship, Jonny X & The Groadies, Air Fortress, Hustler White, 8 pm, $5

goodfoot-Brindle, The Maybe Happenings, Ferocious Eagle

Kennedy School-Sneakin' Out, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Portland Songwriters Association, 7 pm

Mock Crest-The Chancers, 9:30 pm

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Pshaw!-Reggie's Box of Chocolates

Red & Black Cafe-Mashuq, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Scars of Tomorrow, The Acacia Strain, On Broken Wings, Still Remains, It Prevails, 7 pm, $10-12

Sabala's Mt. Tabor-Grendel, Tau Factor, Cervello Electronico, Zonewire

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band

the works-Miss Murgatroid, Victoria Hannah

dj

THURSDAY 9/8

Acme-Evolution: DJ Harmony, DJ Saffronica, 9 pm, $5

Apotheke-Dantronix

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Barracuda-DJ Mafia

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Crush-Tigerstripes

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Dunes-Electric Circus w/the Goblic City DJs

East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture

Greek Cusina-House Call w/DJ Matt e Starr, free (lounge); L80s Dance Night w/DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-TRONix w/DJ Solenoid, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Local.35-Hurricane Benefit: DJs, 7 pm, $5

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-DJs Web, Burn, 9 pm, free

Pala-PDX Fashion Week: DJ Levente

Red Cap Garage-DJ Dougalicious

Ringler's Pub-Thirsty Thursdays w/DJ B Dangerous, 9 pm, free

Rudy's Barbershop-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm

Saucebox-Techno Sol w/ DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube-DJ KG

XV-The Remedy w/ATM, My Friend Andy

FRIDAY 9/9

820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free

Backspace-Scion DJ Battle w/DJs Sidetrak, Sidewayz Speech, Relentless, Commenter-E, 6 pm, free

C-Bar-DJ Stevey Steve

Crush-Elizar

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-Atom 13, Soil

goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, Professor Stone (Minoan); Bluechris, Forrest Avery, Flipsta, RNA (lounge); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: Dantronix, 9:30 pm, free

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Night Light Lounge-DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Red Cap Garage-DJ Sam

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Roseland Grill-MusicfestNW: Gainon, DJ Wicked, Quivah, Emerge MCs, MyG, 9 pm

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

The City-Flashback Fridays w/DJ G-Whiz, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

Vue-Jammin 95.5 Friday Night Dance Party, 10 pm, $10

XV-Evil One

SATURDAY 9/10

820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Colosso-Red Robot Walking, 10 pm

Crush-Rafa

Dunes-Fast Forward w/DJs Key, B, 10 pm, $2

East Chinatown Lounge-DJ NikFury or DJ MissNomer

Greek Cusina-House Hooliganz, Demetre Baca (Lounge); DJ Brett (Taverna); DJs Izm, ATM, Flipsta (Minoan)

Holocene-Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $5

Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Pala-DJs Zita, Jaden

Red Cap Garage-DJ Dougalicious, HI-NRG

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Rudy's Barbershop-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm

Saucebox-Allumé w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tiger Bar-Sick Bay Saturdays w/Venom 33 1/3, Seoul Brother #1

Tube-Gimme Danger w/DJ Maximillion

Vue-Planet Luv Saturday Night Dance Party

XV-Hightower

SUNDAY 9/11

Crush-Dantronix

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, 9 pm, $3 (Lola's)

goodfoot-DJ Kansaman

Holocene-Tart Hurricane Benefit: DJs Harmony, Dre, Beyonda, 4 pm, $5

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free

Tube-I Got 5 On It w/DJs $ew What, 10:30 pm, free

MONDAY 9/12

Beulahland-Monday Megamix Massive w/Seoul Brother #1, 10 pm

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, 10 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 7 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Mississippi Pizza-DJs Pixelelixer, Dr. Weirdstrange, 9:30 pm

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

The Know-DJ Pussyface, 10 pm

XV-Ramona's Round Up

TUESDAY 9/13

Acme-Japanese & Korean Film Night w/DJ Goro Goro

Bossanova-Love It To Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free

Crystal Ballroom-The Perfect Prescription: DJ Now! Now!, 9 pm, free (Lola's)

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-King Fader

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Fez-Hiphop Showcase, 9 pm, free

goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Makeout

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Red Cap Garage-DJ Catalyst, free

Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary

XV-Don't Hate w/Paula B

WEDNESDAY 9/14

BC's American Saloon-DJs Slim, Buckshot

Bossanova-DJ Puppet, 8 pm, free; Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5

Crystal Ballroom-This Old House w/ac$, Tyson, guests, 9 pm, $3 (Lola's)

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-DJ Izm

Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free

Greek Cusina-DJs Paula B, Snackmaster, Riddim Ali, free (lounge)

Kelly's Olympian-Psych Ward w/Colin & Sean

Level-Family Night, free

Matador-DJ Throb, 10 pm, free

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Red Cap Garage-Temple of Sound: Devotion

Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked

Comments

Comments are closed.

Quantcast Quantcast