Music » Live Music Listings

Live/DJ Listings

comment

live

THURSDAY 8/18

Acme-In Other Words Benefit: The Park, 8 pm, $10-50

Aladdin-Johnny Clegg Band, 8 pm, $28.50-30

Alberta St Pub-Leslie Helpert, 7:15 pm, $3-5

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Tony Pacini, Phil Baker, 8 pm, free

Arnada-Electric Band Jam w/Mark

Ash St. Saloon-Easterly, The Quags, Jeremy Wilson Band, Boat, $5

BC's American Saloon-Drunken Prayer, Low Down Sophisticates, Rollie Tussing, 9 pm

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Berbati's Pan-Climber, Scissors for Lefty, Point Juncture, WA, $6; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Boons Treasury-Richard Day Reynolds, 9 pm, free

Brasserie Montmartre-Sam Schlichting Duo

Bridgeport Village-Aaron Meyer, Bill Lamb, 6 pm, free

Buffalo Gap-Brian Copeland Band, 9 pm

C-Bar-Ray Otto

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Costello's Travel Cafe-Bright Red Paper

Dante's-Hana's Hiphop Happy Hour, 4 pm, free; Hater, Blackpool Lights, The Life & Times, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Michelle Malone, Hillstomp, Andrew Norsworthy, 9 pm, $10

Duff's Garage-Sweet on Jethro

Edgefield-Little Joe Bluegrass, 5:30 pm, free; 3 Leg Torso, 7 pm, free

Fez-Ad-Hoc Shock, The Pharmacy, The Secret Dance Band, 9 pm, $5

Fivespice Restaurant-Dave Fleschner Trio, 8 pm, free

Food Hole-Testface, A John Henry Memorial, Alan Singley, Old Man Winter

goodfoot-Cross-Eyed Rosie, Hit & Run Bluegrass Band

Grand Lodge-Jamie Stillway Trio, 6 pm, free

Green Room-Jaycob Van Auken, 6 pm; Earl and the Reggae All Stars, 9 pm

Holocene-Tara Jane O'Neil, Samara, World, The Portland Vampires, 9 pm, $6

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Cocks in the Hen House, $3

Loveland-Kaddisfly, Pale Pacific, Small Towns Burn a Little, Static Age, 7 pm, $6

Mississippi Pizza-Graham & The Crackers, 6 pm; Escape from Keyboard Island Suckapunch, 9pm

Mississippi Studios-Myshkin's Ruby Warblers, Tom Brosseau, 9 pm, $8-10

WOW!
Old Time Relijun
AT the know
In spite of the fact that their records have stayed largely the same over the last 10 years, the primordial pomp and bluster of Old Time Relijun never seems to disappoint in the live setting—and what more could you ask for, really?
w/Narwhal Mock Crest-Mike Danner, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Music Millennium NW-The Same Old Rock, 6 pm

Oregon Garden-Foreigner

Paris Theater-Fair to Midland, Damn Your Eyes, Avery

Portsmouth Club-Uprite Dub Orchestra, 9 pm, free

Produce Row-Three Finger Jack, $3

Red & Black Cafe-The Nastos-Shoals Quartet, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Byzantine, Hell Within, DIJ, Tallboy Shotgun, Kill on Sight, 7 pm, $8-10

Rose Quarter-Dew Action Sports Tour: Cold, Smile Empty Soul, 9 pm, $12

Sabala's Mt Tabor-Peelander Z, Basin Street, Rectangles

Sea-Live Hiphop

Slabtown-Swimmers, Crimson Sweet, Howie & The Hot Knives, DJ noFader, 9:30 pm, $5

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 6 pm

Towne Lounge-Martindales, Avery Time

White Eagle-Miss Lonely Hearts, 8:30 pm, free

FRIDAY 8/19

Acme-2% Majesty, Tunnels, The Dendrites, 9 pm

Aladdin-Cowboy Junkies, Keren Ann, 7 pm, 9:30 pm, $29.50-32

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Greta Matassa, Darin Cendenin, Clipper Anderson, 8 pm, free

Ash St. Saloon-Element57, Sweety, Rex Sole, $5

BC's American Saloon-Lisa & Her Kin, Brother Chris Miller, 9 pm

Berbati's Pan-Datetenryu, White Rainbow; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Billy Ray's-Wing Attack Plan X, Five Fingers of Flower, 10 pm

Bitter End-Weathermaker, The Quick & Easy Boys

Blue Monk-Charles McPherson, $15

Boons Treasury-Diana & The Song Dogs, 9 pm, free

Bossanova-Pat MacDonald

Buffalo Gap-Toca, 9 pm

Corner Saloon-Melody Butchers

Crystal Ballroom-Dinosaur Jr., Love as Laughter, alaska!, 9 pm, $25-30; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-The Makers, Goodtime Gil & The Champagne Cowboys, Chelsea Smiles, 9:30 pm, $6-7

Devils Point-Maiden Taiwan, The Punk Group, 10 pm, $5

Doug Fir-The Joggers, Pan Tourismos, Double-U, 9 pm, $8-10; Chop Shop w/DJ Izm, DJ Evil One, midnight-3 am, $5

Duff's Garage-The Strangetones, The Nads

Dunes-Jinete, 9 pm

Edgefield-Jeff Haigerty, 7 pm, free

Food Hole-Monster Dudes, Yuma Nora, Monorail, Redbird

Grand Lodge-Great NW Music Tour w/3 Leg Torso, 6 pm, free

Green Room-3/5 Compromise, Otto Everding, 9:30 pm

Haven Coffee-Nini Camps, 8:30 pm, $5-10

Hayden's Lakefront Grill-Jessie Rae, 7 pm

Holocene-Gossip, Tricrotic, Grizzly Bear, Lovers, 9 pm, $10

Hoppers-Walter Guy Band

Hotel Oregon-Lovepyle, 7 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Olivia Warfield, Olmec, 9:30 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Brent Swanson, Blue Sunday, 8 pm, free

Kelly's Olympian-The Consumptions, The Shotgun

Loveland-Engine Down, Bella Lea, Life at These Speeds, Des Ark, 7 pm, $10

WOW!
Dandy Warhols Listening Party
At masu
A listening party for the upcoming Dandy release, Odditorium or Warlords of Mars (out September 13), complete with sushi. And you thought we were going to say something mean, didn't you?

Mississippi Pizza-Voodoo BBQ, 6 pm; Klezmocracy, 9:30 pm, $5

Mississippi Studios-Fruit, Leslie Helpert, 7:30 pm, $15

Mock Crest-Robert Carson Trio, 9 pm

Music Millennium NW-Courtney Jones, 5 pm

Owen's Place-Sweet on Jethro, 8 pm, $4

Paris Theater-Too Short Notice, Sweater Club

Portsmouth Club-Blitz, Rocket One, My'G, Clokwerk, Sleep, Santotzin, Kiew Nikon, Mercy One, Savage Sun, Manic D, Fogatron, Sidewayz Speach, Phorx, Fabulous Saturdays, 9 pm, free

Produce Row-Cross Eyed Rosie, $3

Raccoon Lodge-Sea & Sky, 9 pm, free

Red & Black Cafe-Pelusa, 8 pm, free

Rock N Roll Pizza-Dfive9, Northwest Royale, Domeshots, Negative 7, Strenuus, 7 pm, $8

Roseland Grill-De Sol, Caves, 8 pm, $7-9

Sabala's Mt Tabor-Strain, Atom Sane, Killaways, Shifft

Sea-Batch, Ras Attitude, The Zioniers, 9 pm, $12-15

Slabtown-Muddy River Nightmare Band, Motorama, Demoralizer, DJ noFader

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Sk & The Punk Ass Bitches, The Altarboys, $5

Towne Lounge-Wet Confetti, Teenage Talking Cars, Chevron

SATURDAY 8/20

Abou Karim Restaurant-Cam & Jack Newton

Alberta St Pub-Emily Herring, Jeannie Reno Trio, Saltlick, 9 pm, $5

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Greta Matassa, Darin Cendenin, Clipper Anderson, 8 pm, free

Artichoke-Song Circle, 2 pm

Ash St. Saloon-We're From Japan, Slackjaw, Andi Camp w/Less Than Hero, $5

Beale Street NW-Gary Meziere, Jam Camp

Berbati's Pan-Lizz Wright, $20-23; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Jessica Stiles & The Night Owls, 9:30 pm, free

Billy Reed's-Kate Mann, Bernardo, 7:30 pm; Jay Purvis Band, 9 pm

Bitter End-Yukon Trew, The Mello Outs, The Pink Snowflakes

Blue Monk-Charles McPherson, $15

Boons Treasury-Sonny Hess Trio, 9 pm, free

Buffalo Gap-John Bunzow & Band, 8 pm

Center Ring-Kirtan w/Arjun, DJ Sharptooth, Sean Conlon, $7-14

Corner Saloon-Melody Butchers

Dante's-Tim Easton, 7:30 pm, $14-16; Western Aerial, Velabonz, Freemartins, 10 pm, free

Doug Fir-Cass McCombs, The Places, Mt. Egypt, 9 pm, $8-10; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5

Fez-The Bedlam Boys, Deadman's Hand, The Weaklings, 9 pm, $6

Food Hole-Minds, The Rectangles, Absolute Rulers, Young People With Faces

goodfoot-The Hunger Mountain Boys, The Dickel Brothers, 10 pm, $7

Grand Lodge-Stephen Ashbrook Band, 6 pm, free

Green Room-Drunken Prayer, The McGovern-Goldwater Ticket, Childhood Friends, 9:30 pm

Haven Coffee-Shyle Rudder, 8 pm

Hayden's Lakefront Grill-Jessie Rae, 7 pm

Hoppers-Mel Solomon, Jeff Barnes

Jasmine Tree-Modern-Day Elephant Man Benefit: Nequaquam Vacuum, Synchronicity Frequency, DJ Yeti, 9 pm, $5-23

Kelly's Olympian-Go Fever

Laurelthirst-James Low & The Medicine Show, 6 pm; Neil Gilpin Quartet, $3

Level-Christian Smith

Loveland-Barr, This Song is a Mess But So Am I, Johnny X & The Groadies, E*Rock, Sarah Shapiro, Casiotone for the Painfully Alone, 8 pm, $6

Mississippi Pizza-The Martindales, 6 pm; Gay Burlesque Bingo: DJ Harmony, T-Rexxxa, 9:30 pm, $5-10

Mock Crest-Blues Cronies, 9 pm

Music Millennium Eastside-Customer Appreciation BBQ: Frank Furter, Scissors for Lefty, Tom Brosseau, Ron Rogers, James Guffee, In Praise of Folly, Original Snakeboy, 11 am

Music Millennium NW-Minilife, 1985, 1 pm; Erin McKeown, 3 pm; Tugboat Country, 5 pm; Deadman, 6 pm

Owen's Place-Jacob Merlin

Paris Theater-Peach Cake, My Former Self, Alliance

Porky's Pub-Monster In The City, Open Mic, 9 pm

Portsmouth Club-Last Second Left, Open Defiance, Pantie Thieves, 9 pm, free

Produce Row-the Slicers

Red & Black Cafe-Chris Cox, 8 pm

Rock Creek Tavern-Chuck & Dave Show, 9 pm, free

Rose Quarter-Dew Action Sports Tour: Switchfoot, Core 13, 9 pm, $12

Roseland Grill-Erin McKeown, Kris Delmhorst

Sabala's Mt Tabor-Soapbox Derby After Party: Muddy River Nightmare Band, Pillowfight, Carol's Chump, 7 pm, $5

Slabtown-Get Hustle, Friends Forever, Ultra Boyz, DJ noFader, 9:30 pm

Spurs-Marrk Ward, Joe Dairy, Ryan Moulder, 9 pm, $3

Sweet Oregon Grill-Jim Carr & The Countrymen, 8 pm

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Empty Set, DeHaviland, The Conductor, 9:30 pm, $5

Towne Lounge-Brian Denke Benefit: Filthy White Trash, Five Star Sinner, Some Guy Named Arthur, Texecutioners, Pornstore Janitor, $3-5

Uptown Village on Main Street-Street Fest: The Blues Broads, Voodoo BBQ, Cicada Omega, Revolve, Pangur Ban, Celtic Muse, Talisman, Tim & Jim, Karen Miller, Kirby Swatosh, Jim Wylie All-Stars, Off the Record, Dan Kennedy w/Kid's Karaoke, Cosy Road, Inclusions, Blue Light Band, Flashback, free

White Eagle-Buds of May, 9:30 pm, $6

Wired Coffee-Kaitlyn ni Donovan, Fancie, 7 pm

Wonder Ballroom-ASA, Cicero, Rajime, $5-7

SUNDAY 8/21

2nd & SW Ankeny-Portland Challenge: Karaoke From Hell Band

Ash St. Saloon-The Phorx, Precursor, $5

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Terry Robb

Jam, 7 pm

WOW!
Portland Challenge Post-Party
At berbati's pan
If you can stand the post-Willamette dunk funk that will no doubt be filling the otherwise pure air at Berbati's tonight, you're in for a long night of diverse local music.
w/Goodtime Gil & the Champagne Cowboys, Dark Skies, Roger Nusic, Ramsey Brothers, Village Elliot, Brokaw, Concept Trinity, Static Ocean
Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam w/Tony Pacini, Kevin Deitz, 8 pm, free

Dante's-The Golden Gods, Lovely, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Doug Fir-BBQ Sundays: The Dickel Brothers, Power of County, 3 pm, free; Cheb I Sabbah, Gypsy Caravan, Darek Mazzone, 9 pm, $10-12

Edgefield-John Bunzow, 5 pm, free

Fife Restaurant-Rock 'n' Roll Camp for Girls Benefit: The Ready, 6 pm, $65

Food Hole-Fall of Troy, Letters Organized, Shots Fired

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm; Samantha Stollenwerck, Time Farmer, 9 pm, $5

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Mississippi Pizza-The Bee Sighed Show, Blood Orange, 7 pm

Mock Crest-Steve Cheseborough, Mississippi Blues, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Portsmouth Club-The Rick Welter Band, 9 pm, free

Rock Creek Tavern-Jo Haemer, 5 pm, free

Sabala's Mt Tabor-Bloodhag, Gorch Fock, Tia Carrera, The Lawn

Sapphire Hotel-The 12th Avenue Hot Club Jazz Quartet, 6 pm, free

Slabtown-Lords, Dudity, DJ McBride, 10 pm

Stumptown (Division)-The Dickel Brothers, 9 am

The Slammer-Portland Challenge: Gothic Outhouse, noon; Last Regiment Syncopated Drum Corps (Slammer to river); Frank Furter (kayak in river)

Tonic-Lopez, The Knockout Pills, The Merrick Foundation, $4

Towne Lounge-Bad Dudes, Super Unity Group, Pterodactyl, 10 pm, $5

MONDAY 8/22

Ash St. Saloon-Runners, Foma, Oxcart, $4

Beale Street NW-Kenny Lavitz

Berbati's Pan-The Young Republic, Birdshow

Biddy McGraw's-Lowell T. Mitchel Trio, 5:30 pm

Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $8

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Crystal Ballroom-Dick Dale, 8 pm, $20-22

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 6 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Dunes-Sadjelijko, Implex Grace, 9 pm

Edgefield-Lea Krueger, 7 pm, free

goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Music Millennium NW-The Young Republic, 6 pm

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam w/Phil Goldberg, Dennis Caiazza, 9 pm, $3

Sabala's Mt Tabor-400 Blows, Year Future, Science of Yabra, Black Elk

Tonic-Orphan Project, Morgan's Door, Remembering the Forgotten, $4

White Eagle-Little Sue, Lynn Conover, 8:30 pm, free

TUESDAY 8/23

Acme-Kite Operations, Easterly, 9 pm, free

Apotheke-Janice McKeachern, Brian Eubanks, Zachary Reno, 9 pm

Arnada-Jordon Feathers & Acoustic Knights

Ash St. Saloon-The Mixed Social: Time Farmer, Sinclair, Heat Lorriane, free

Berbati's Pan-Railer, My Favorite Pill, The Dimes, free

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Crystal Ballroom-Common, DJ Chill, The BE Experience, 9 pm, $25-30; The Perfect Prescription: DJ Now! Now!, 9 pm, free (Lola's)

Dante's-Iron City Rock: Sally Tomato, Giant Bug Village, Camorra, 9:30 pm, $5

Doug Fir-The Very Foundation, Blei, The Wanteds, 9 pm, free

Holocene-Mini-Golf Invitational: Hey Willpower, 11 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Kelly's Olympian-HOG: LKN, DJ Hotdog, DJ Stormy

Les Schwab Amphitheater-James Brown, 6:30 pm, $35-75

Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, 6 pm; The Pasties, Government Cheese, 9 pm

Mock Crest-Dave Martin, 8 pm

Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free

Music Millennium NW-Holcombe Waller, 6 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Produce Row-Bluegrass Jam

Red & Black Cafe-Lee Tyler Post, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Honky-Tonk Tuesday: With Nobody's Sweethearts, 8 pm, free

The Know-Kite Operators, Easterly, 9 pm

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Subduction, 14 Ninjas, The Occation, $4

Towne Lounge-Foot Foot

Wallbangers-Dueling Pianos: Ron & Augie Savage

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam w/Randy Porter, Scott Steed, 7:30 pm, free

WEDNESDAY 8/24

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Greg Goebel, Kevin Deitz, 8 pm, free

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

Ash St. Saloon-The Peabodys, Paper Lanterns, The Dings, Cootie Platoon, $5

Beale Street NW-Tony Coleman Band

Berbati's Pan-The Double U, Luca, Whip, Eric Nordby, 9:30 pm, $6

Biddy McGraw's-Bob Soper, Elizabeth Nicholson

Bitter End-Skoolyard

Blue Monk-Pendar i Paya

Boons Treasury-Ron Hughes, 9 pm, free

Brasserie Montmartre-Eddie Parente Duo

Buffalo Gap-Pint Night Unplugged w/Rhetoric Tuesday, 9 pm

Crystal Ballroom-Elephant Man, AbiJah, 10 pm, $20-22; This Old House w/ac$, Tyson, Mike Huckaby, 9 pm, $6 (Lola's)

Dante's-Famous Mysterious Actor Show, 7 pm, free; Storm & The Balls, 10 pm, $5

Doug Fir-Holcombe Waller, Trespassers William, Rachel Taylor Brown, 9 pm, $7

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes-Travellers & Locals w/Root Villa, Foot Foot, 2% Majesty, 9 pm, free

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series w/Terra, 7 pm, free

goodfoot-Tweed's Mob, Fantasia

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Hoppers-Deep Wood

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs and The Gossamer Wings, $3

Mississippi Pizza-Eric Himan, 7:30 pm

Mississippi Studios-Amelia, Randy Kaplan, $15

Mock Crest-Beth Willis, 8 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9pm, free

Noir-Singer Songwriter Showase, 8 pm, $5

Paris Theater-Hope, Last Breath, 7 pm

Red & Black Cafe-Grey Sky Boys, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Akimbo, Shamelady, Lords, El Cerdo, Sumura, 8 pm

Slabtown-Crafton

Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6 pm, free

The Know-Bottom Rung, 9 pm

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

White Eagle-Cocks in the Hen House, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band

dj

THURSDAY 8/18

Apotheke-Dantronix

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom13, Seoul Brother #1, Homonym, 10 pm

Barracuda-DJ Mafia

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Bossanova-Britpop Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, free

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco

Dunes-Electric Circus w/Goblin City DJs, free

East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture

Greek Cusina-House Call w/DJ Matt e Starr, free (lounge); L80s Dance Night w/DJ Brett (Taverna); J. Boogie

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Montego Bay-Irie Thursdays w/DJ Uni-T, 6 pm; Andy Stokes

Noir-DJ Rafa, 10 pm, free

Pala-Sabroso w/DJ Mestizo69, free

Red Cap Garage-DJ Dougalicious

Ringler's Pub-Thirsty Thursdays w/DJ B Dangerous, 9 pm, free

Rudy's Barbershop-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm

Saucebox-Techno Sol w/ DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube-DJ KG

XV-The Remedy w/Belly

FRIDAY 8/19

820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free

Apotheke-Arovane

Beulahland-Seoul Brother #1

Crush-Flutterby

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

East Chinatown Lounge-Atom13, Soil

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, Professor Stone (Minoan); Bluechris, Forrest Avery, Flipsta, RNA (lounge); DJ Brett (Taverna); J. Boogie

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Noir-Queer Fetish Night: Splendora, The Gender Fluids, The Cancer Fags, DJs Chaotiqueer, Stormy, Puppet, Nancy Bear, 9 pm, $5-10

Pala-Antonio, Roger

Red Cap Garage-DJ Sam

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

Vue-Jammin 95.5 Friday Night Dance Party w/Christina, DJ Juggernaut, 9 pm, $10

XV-Nik Fury

SATURDAY 8/20

820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free

Acme-Stylus 503 DJ Collective: DJ Stay in School, DJ Disco Model, 9 pm, free

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Colosso-DJ HWY 7, 10 pm

Devils Point-DJ S. Disco

Dunes-Suicide Club w/DJ Nightschool

East Chinatown Lounge-DJ NikFury or DJ MissNomer

Greek Cusina-House Hooliganz, Demetre Baca (Lounge); DJ Brett (Taverna); DJs Izm, ATM, Flipsta (Minoan)

Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: DJs Non, Valence, Adam Mohawk, 9 pm, $3

Pala-Ben, Ravi

Red Cap Garage-DJ Dougalicious, HI-NRG

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Rudy's Barbershop-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm

Saucebox-Lovely w/DJs Derek Fisher, theperfectcyn, 10 pm, free

Tiger Bar-Sick Bay Saturdays w/Venom 33 1/3, Seoul Brother #1

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

Vue-Planet Luv Saturday Night Dance Party

XV-DJ Kez

SUNDAY 8/21

WOW!
Fifth Element Record Show
At chance of rain cafe
Featuring 11 record dealers and live DJs, the Fifth Element record show focuses on wax of the jazz, soul, funk, rock, and break beat variety—and as it runs from 10 am to 4 pm, you'll be washing your dust-covered hands in time for a late lunch.

Crush-Dantronix

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, 9 pm, $3 (Lola's)

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Tube-I Got 5 On It w/DJs $ew What, 10:30 pm, free

Twilight Cafe-Ladies' Night, A ll Women DJs

MONDAY 8/22

Beulahland-Monday Megamix Massive Krew w/Seoul Brother #1, 10 pm

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, 10 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 7 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tube-A New Refutation w/Saint John

XV-Amoshito

TUESDAY 8/23

Bar Pastiche-DJs Danny Damage, Mikki Spin

Bossanova-Love It To Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free

Devils Point-DJ S. Disco

Dino's-Broken Glass w/DJ Big Deuce, free

East Chinatown Lounge-King Fader

goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, 1ATOM13, Homonym, Lo-Fi, 10 pm, free

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Noir-Industry Night: DJs Ronn-e, Aaron, 10 pm, free

Red Cap Garage-DJ Catalyst, free

Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary

Vue-Listen In Tuesdays w/DJ Bigz

XV-Don't Hate w/Paula B

WEDNESDAY 8/24

Acme-Craft Night w/DJ Andromeda, 7 pm, free

BC's American Saloon-DJ Slim, DJ Buckshot

Bossanova-DJ Puppet, 8 pm, free; Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5

C-Bar-DJ Shirley

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-DJ Izm

Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free

Greek Cusina-DJs Paula B, Snackmaster, Riddim Ali, free (lounge)

Kelly's Olympian-Psych Ward w/Colin & Sean

Matador-DJ Throb, 10 pm, free

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Random Order Coffeehouse-DJ Party Foul, 5 pm

Red Cap Garage-Temple of Sound: Devotion

Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free

Tube-Dantronix

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked

Vue-Arousal w/DJ Cyestyle, DJ Tahb

Comments

Comments are closed.

Quantcast Quantcast